Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alimenty se zákazem řízení nesouvisejí, napsal vetující Klaus Sněmovně

  14:01aktualizováno  14:01
Prezident Václav Klaus vetoval novelu trestního zákoníku. Tou poslanci chtějí řešit přeplněnost věznic, už před časem jim ji vrátil Senát. Klaus ve zdůvodnění napsal, že nerozumí tomu, jak neplacení alimentů souvisí se zákazem řízení motorových vozidel, což má zákon zavést.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Poslanci se naposledy novelou trestního zákoníku zabývali šestého září. Tehdy přehlasovali senátní veto a poslali normu k podpisu prezidentovi (více o schválení novely zde). Jenže narazili i na Hradě.

Prezidentské veto

Ústava dává prezidentovi právo vetovat zákon, který mu k podpisu předal parlament.

Vetovaný zákon projednají poslanci znovu. Pokud jej schválí většinou 101 hlasu (více než polovina všech poslanců), veto přehlasují a zákon začne platit. Pokud ne, v platnost nevstoupí.

"Poslanecký návrh se snaží řešit přeplněnost českých věznic. To je samo o sobě chvályhodné. Nemohu však souhlasit s nastolením takové praxe, kdy o tom, kdo bude předčasně propuštěn a kdo nikoli, budou rozhodovat ředitelé věznic a soudy jejich rozhodnutí jen potvrzovat," napsal prezident.

Podle Klause by to popřelo předvídatelnost trestního práva, relativizovalo systém trestů a vnášelo "voluntarismus do justičních mechanismů".

Prezidentovi přijde nejspornější ustanovení, podle kterého má jít za vzorné chování podmíněně propustit i před tím, než si trestanec "odsedí" část trestu nezbytnou pro podmíněné propuštění. Soud by tomu podle novely mohl zabránit, jen když by bylo zjevné, že by propuštěný člověk nevedl řádný život.

"Vágní pojmy jako 'vzorné chování' nebo 'je zjevné, že by… nevedl řádný život' snad mohou mít uplatnění v kázeňské praxi, nikoli ale v trestním právu," uvedl Klaus ve svém vetu pod příslušnými citacemi z trestního zákoníku.

Zákaz řízení může ztížit možnost platit výživné, tvrdí Klaus

Prezident Václav Klaus v Praze na Žofínském fóru, kde hovořil o domácí a

Za sporné má prezident i ustanovení, které umožňuje uložit neplatičům alimentů místo vězení trest zákazu řízení motorových vozidel.

"Nerozumím tomu, jakou souvislost má řízení motorových vozidel s neplacením alimentů, naopak se domnívám, že znemožnění používání motorových vozidel může ztížit výdělečné možnosti, a tedy i schopnost platit výživné. Toto ustanovení považuji za nesmyslné, kontraproduktivní a diktované pouze podprahovými emocemi," napsal prezident.

Volání po takovém trestu podle Klause sice lze pochopit, ale "nelze už pochopit, jak takovému volání může vyjít vstříc Poslanecká sněmovna". Poslanci by se podle prezidenta měli snažit ulehčit přeplněným věznicím využitím existujících zákonů a změnou zaběhlé justiční praxe při ukládání trestů, nikoliv "ukvapenými novelami trestního řádu" (celé prezidentovo zdůvodnění najdete zde).

Podle generálního ředitele Vězeňské služby Jiřího Treglera bylo k srpnu v České republice 23 200 vězňů na 20 700 míst. Kapacita věznic je tak dlouhodobě překročena v průměru o více než desetinu, v některých věznicích o více než 30 %.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz