Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus v OSN: Izrael a Palestina se musí dohodnout bez vnějších vlivů

  16:11aktualizováno  16:11
Český prezident Václav Klaus v pátek v newyorském sídle Organizace spojených národů odmítl jednostranné kroky ve sporu Izraele a Palestiny, která chce podat přihlášku do OSN. Spor by země podle Klause měly vyřešit samy. Jako příklad uvedl rozdělení Československa před 19 lety, které se obešlo bez vnějších zásahů.

Václav Klaus hovoří při projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. (23. září 2011) | foto: Reuters

Klaus podpořil stanovisko amerického prezidenta Baracka Obamy, který uvedl, že k ukončení dlouholetého konfliktu mezi oběma státy nevedou zkratky, ale pouze vyjednávání a vůle obou stran k nalézání nových řešení.

Klaus podpořil jádro

Václav Klaus hovoří při projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Český prezident v OSN podpořil jadernou energii. Označil ji za stabilní, legitimní a pro některé země nepostradatelný zdroj energie.

Je tomu tak i po havárii v japonské Fukušimě, ze které bychom se prý měli poučit, ale rozhodně to nezpochybňuje argumenty pro jadernou energetiku.

Rozhodnutí Německa odstoupit od jádra označil za iracionální a populistický krok. Přitom právě z Německa zaznívají hlasy, že by Česko mělo jít stejnou cestou a od jádra postupně upustit.

Čeští politici ale něco takového odmítají. Naopak chystají dostavbu temelínské jaderné elektrárny, která by zvýšila českou nukleární kapacitu.

"Je třeba, aby obě strany zaujaly inovativní přístup a překonaly některá stará, neflexibilní a rigidní schémata uvažování. Je třeba, aby obě strany vyjednávaly a hledaly vyvážené řešení, které bude trvalé. Takové řešení nemůže vzejít z jednostranných kroků, ani z těch vynucených OSN, ani z těch kroků, které udělá jen jedna strana sporu," uvedl Klaus ve svém projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Příkladem takového řešení sporu podle něj může být rozpad Československa před 19 lety. Český prezident přitom zdůraznil, že tento rozpad se obešel bez vnějšího zprostředkování. "Naše zkušenost říká, že pokud mají být touhy nějaké země po suverenitě a svobodě nebo spory mezi zeměmi vyřešeny trvale a přijatelně pro jejich obyvatele, řešení musí vzejít v první řadě z regionu samotného a z jednání dotyčných zemí," řekl Klaus.

V podobné souvislosti se pak český prezident zmínil i o současných změnách v zemích severní Afriky. Uvedl, že jim přeje, aby jejich přechod k demokracii byl úspěšný stejně jako v případě Česka po pádu komunismu.

Rozhodující přitom podle Klause není odstranění několika vedoucích politiků, ale systémové změny. Pro ně je potřeba jasná představa, kudy se země má ubírat. "U některých zemí severní Afriky stále nevidím splnění těchto podmínek," podotkl Klaus.

Dodal, že změny přitom nemohou přijít ze zahraničí, ale musejí být důsledkem pohybů na domácí scéně. Zahraničí přesto může něčím přispět, a to zvýšenou snahou spolupracovat se zeměmi severní Afriky. "Neměli bychom zapomínat, že svoboda a trh se vzájemně doplňují," uvedl Klaus a doplnil, že garancí stability v severní Africe je prosperita. Země Evropské unie by se o ni podle něj mohly zasadit tím, že jejich vztahy se zeměmi severní Afriky budou založeny na volném trhu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz