Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus v Krkonoších: Z té rozhledny není nic vidět. Asi bude z peněz EU

  10:42aktualizováno  10:42
"Vidíte ten domek na protější stráni? Tam jsem stál, když mi bylo tolik, co je vám. A řekl jsem si, že nemohu emigrovat, protože bych už nikdy neviděl Sněžku ani Studniční horu," kochá se prezident Václav Klaus krajinou. Putujeme na nejvyšší českou horu Sněžku. Prezident je v dobré náladě, neodpustí si ale malý rýpanec do EU.

Prezident Václav Klaus při výstupu na Sněžku. (10. srpna 2009) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Osmašedesátiletá hlava státu v pondělí vyměnila drahý oblek za zelené tričko, kraťasy a turistické hůlky a zúčastnila se tradiční svatovavřinecké pouti na Sněžku.

Kromě dvou bodyguardů s ním kráčí mluvčí Radim Ochvat, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt a Klausova tři vnoučata. I když pouť na Sněžku oficiálně začíná až v osm hodin ráno, prezident se nemůže dočkat a startuje o půl hodiny dřív.

Paroubkova podobizna

Ještě jsme ani nezačali stoupat Obřím dolem a Klaus dělá první improvizovanou zastávku u boudy se špalky dřeva. "Tady byl na jednom špalku minulý týden obrázek Jiřího Paroubka a děti do něj sekaly sekerou," říká.

A opravdu: prezidentův dvanáctiletý vnuk Vojta ukazuje na jeden ze špalků. Na rozsekaném papíře jsou ještě patrné rysy Paroubkovy podobizny.

To je jedna z posledních zmínek o politice. Klaus zjevně přišel hlavně obdivovat krásy krkonošské přírody. Začínáme stoupat a prezident poprvé pořádně zaboří své hůlky. Popravdě řečeno, s mluvčím Ochvatem trochu litujeme, že jsme si je nevzali také.

"Tyhle hůlky mi dali na summitu EU - Korea v Soulu," říká Klaus. "Děti, u Trkače už bude pití a jablíčko povinně," pobízí vzápětí svá vnoučata. Těm je sedm, deset a dvanáct let a celou cestu jdou klidně a spořádaně. Dvanáctiletého Vojtu mrzí, že nedávno ve fotbale jen těsně přišel o účast na mistrovství v Brazílii, když v dresu pražské Admiry prohrál se Spartou.

"Byli jsme na procházce už včera, sbírali jsme borůvky a houby," říká prezident. Jeho syn Václav má v Peci pod Sněžkou chatu.

Prezident Václav Klaus při výstupu na Sněžku. (10. srpna 2009)

Protože jsme vyrazili brzy, jdeme většinu cesty sami. Jen tu a tam nás předběhne někdo z rychlejších turistů. "Heger, nemocnice Hradec Králové," podává Klausovi ruku jeden z nich. "No jo, všude jsem byl, i u vás," odpovídá s úsměvem Klaus.

Prezident je zjevně v dobré náladě, a tak dojde i na obligátní štulec Evropské unii. "Radime, vidíte tu rozhlednu, kterou postavili uprostřed kopce?" ukazuje Klaus mluvčímu na jedné z vyhlídek. "To snad není možné, tam ti lidé nemohou nic vidět. Možná že na tu stavbu dostali peníze z evropských fondů," kroutí hlavou Klaus.

Výprava nespěchá, trasu z Pece pod Sněžkou na vrchol hory ujde za dvě a půl hodiny.

Z turisty opět profesionál

Nahoře už čekají kamery novinářů, kteří jeli lanovkou. Z uvolněného prezidenta-výletníka se v mžiku stává muž z televizních obrazovek.
"Je to můj největší turistický výstup od dob operace kyčle," říká Klaus do kamery.

Jen co vyšlapeme na kótu 1 602 metrů nad mořem, předvádí Jindřich Forejt, proč je zrovna on šéfem hradního protokolu. Jako jediný si vzal s sebou kravatu, kterou si teď uvazuje pod šedý svetr. "Vy jste si vzal i kravatu?" říká viditelně potěšený Klaus.

Václav Klaus na Sněžce

Prezidenta brzy obsype hrozen turistů žádajících o podpis. Hlava státu si jejich pozornost zjevně užívá. "Tady mají všichni šanci se kochat krásným výhledem a místo toho se jim dvě hodiny podepisuju," říká. Čeká nás však ještě mše pod širým nebem za účasti významných církevních hodnostářů.

ZÁPISNÍK REPORTÉRA

Reportér MF DNES vyrazil s prezidentem Václavem Klausem na Sněžku

S nadsázkou se dá říci, že máme dva prezidenty. První Václav Klaus je trochu nerudný profesor, který neustále zdůrazňuje, co všechno přečetl a napsal. Své oponenty by nejraději zadupal do země.

Člověk, který v 90. letech proslul svými odchody z televizního studia a káráním novinářů za to, že mu kladou špatné otázky.

A také ten, jehož odpůrci chodí čas od času před Pražský hrad demonstrovat s transparenty "Absolut Narcis".

S ním jsem měl včera vyrazit na výšlap na Sněžku a trochu se obával zkoušení z přečtené literatury. Potkal jsem však druhého, úplně jiného Václava Klause. Byl to uvolněný a usměvavý osmašedesátiletý pán, který se rád pobaví o horách, cestování i novinách.

A dokonce sem tam utrousí docela povedený vtip. Bez odstupu se baví s neznámými lidmi. A místo o globální oteplování a evropskou integraci se teď nejvíc stará o to, aby jeho malí vnuci měli co jíst i pít.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz