Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus už nám volby nevyhraje

  0:01aktualizováno  0:01
Před volbami měl ambice stát se ministrem obrany. Jenže ODS volby prohrála a z Petra Nečase se stal řadový poslanec. Příští čtyři roky chci věnovat reformě ODS, říká. "Má-li ODS uspět v řádných volbách roku 2006, musí být hluboce zreformovaná, ale nikoli nová. Proto budu kandidovat na místopředsedu strany," prohlašuje Nečas v rozhovoru pro MF DNES.

Dokáže stranu tak, jak si to přejete vy, reformovat Václav Klaus? 

Jsem přesvědčen, že nejsme s Václavem Klausem už schopni vyhrát další sněmovní volby. Takové jsou bohužel nálady ve společnosti a v mnoha ohledech jsou jistě iracionální a vůči Klausovi i nespravedlivé. Ale tím také neříkám, že s někým jiným než s Klausem příští volby automaticky vyhrajeme.

Měla by se ho tedy ODS zbavit? 

ODS by neměla Klause zatratit, zadupat do země, že by měl okamžitě skončit jako předseda ODS. Jeho hlasu bude strana vždycky naslouchat. Je to i jeho odpovědnost. Nesmí se stát, aby ve chvíli, kdy přestane být předsedou, potápěl nové vedení. Pevně věřím, že Václav Klaus si toho je vědom, ať už ke střídání na postu předsedy dojde za rok, za dva nebo ještě později.

Je takové velkorysosti schopen? 

Václav Klaus dokáže mít lidsky i politicky velké chvíle.

"Zreformovaná, nikoliv nová ODS." Co si pod tím máme představit? 

Příliš nesouhlasím s jednoduchými slogany typu "Nové tváře", "Zpevnění pravicové pozice" apod. Musíme jít do větších konkrétností. Musíme více zahrnout i řadové členy ODS do rozhodování, aby mohl víc rozhodovat třeba až na celostátní úrovni.

Musíme veřejnosti představit svoji představu o společnosti. Nemůžeme se zaměřit pouze na úzce ekonomická témata nebo na jednoduché ideologické slogany typu "Nižší daně, "Méně státu a více svobody". Nemůžeme být pouze stranou bohatých, úspěšných, zdravých lidí, případně podnikatelů, ale rozšíříme svůj záběr.

Mimochodem to není možné, pokud dál povedeme neproduktivní válku s médii. Dostali jsme do pózy zapšklé ukřivděné staré panny.

Tak koho tedy chcete za předsedu nyní: Klause, nebo Tošenovského? 

V tuto chvíli je pouze jeden kandidát: pan Tošenovský. A já nechci vystavovat nikomu bianko šek.

Co to má znamenat? 

To znamená, že nebudu říkat, koho budu volit bez toho, aby ti lidé řekli, co s tou stranou chtějí udělat. Mám své představy, co by se s tou stranou mělo udělat, a chci slyšet od všech kandidátů na předsedu ODS, co udělají oni. Nevím, jaké představy má pan Tošenovský o budoucnosti ODS.

Nevím v tuto chvíli, zda bude kandidovat Václav Klaus a s jakými představami, nevím, zda bude kandidovat někdo jiný. Mimochodem, člověk, který bude tím reformujícím šéfem ODS, nemusí být stejná osoba jako volební lídr ODS ve volbách roku 2006. Bylo by ideální, ale není to podmínka.

Dokážou změny, které jste nastínil, naplňovat lidé, kteří jsou ve vedení ODS už deset let? Konkrétně Václav Klaus?

Václav Klaus obecně vždy patřil k lidem, kteří změny ve straně prosazovali. Zda vždy správným směrem, o tom můžeme debatovat. Ta otázka není tak jednoduchá. Mimochodem Evžen Tošenovský je členem výkonné rady, nejvyššího orgánu ODS, od roku 1994. Z tohoto pohledu patří mezi služebně nejstarší členy vedení ODS.

Už jste řekl, že budete kandidovat na místopředsedu ODS. Vám je jedno, kdo bude předsedou, vaším šéfem?

Není mi to jedno. Já to teď jen nechci personifikovat.

Proč vlastně nekandidujete na předsedu sám? 

Jsem člen vedení ODS, které neuspělo v těchto volbách. A mám určitou míru sebereflexe. Moje úvahy se nikdy nepohybovaly ve směru k předsednictví ODS. A tvrdím, že předseda ODS musí sedět pět dní v týdnu tady v Praze. A to já nechci.

Myslíte tedy, že by na předsedu neměl kandidovat nikdo z neúspěšného vedení ODS? 

Ne, ne, ne. Každý si svá kritéria musí stanovovat sám.

Václav Klaus říkal, že byste byl jeho nejlepším nástupcem.

Až teď v létě. Předtím to neříkal nikdy.

Zkusme to znovu: opravdu si myslíte, že Václav Klaus dokáže stranu reformovat a ještě k tomu si naklonit média? 

Je to logická úvaha a říká ji řada lidí uvnitř ODS. Ale na druhou stranu zase platí to, že nikdo v pozitivním i negativním slova smyslu nepřitáhne ODS takovou mediální pozornost jako Václav Klaus. Stačí přijít na mítinky. Když je dělá kdokoliv z nás, tak přijde desetina lidí, co přijde na Klause.

Vidíte kromě Klause a Tošenovského v ODS někoho, kdo by mohl být předsedou strany? 

Nebudu zásadně říkat jména. Lidé, kteří kandidovat chtějí, to mají říci sami. Navíc politik musí být vždy vystaven zkoušce, aby se ukázalo, na co opravdu má. Kdo by v roce 1990 řekl, že Josef Lux, tehdy málo známý poslanec, zootechnik z drůbežárny v nějaké vesničce ve východních Čechách, bude úspěšným lídrem své strany?

Očekáváte, že se objeví ještě nějaký další kandidát na předsedu ODS? 

V tuto chvíli nevím, ale nebyl bych překvapen, kdyby byli více než dva kandidáti.

Jaký je vlastně cíl ODS v opozici? Svrhnout vládu, snažit se o předčasné volby? 

Já jsem nikdy nesdílel onu dryáčnickou tezi, že základní povinností opozice je jít vládě po krku a vládu svrhnout. Svržení demokraticky zvolené vlády, předčasné parlamentní volby jsou podle mého názoru ve stabilní demokracii a společnosti mimořádný prostředek, nikoli standardní způsob politiky.

A jsem také přesvědčen, že jakákoliv koketérie se špidlovskou sociální demokracií by byla pro ODS smrtící. Měli bychom jednoznačně deklarovat, že žádná forma spolupráce, tedy tolerance nebo velká koalice, v tomto volebním období nepřipadá v úvahu.

Je zvláštní, že vám zemanovská ČSSD s lidmi, jako byl Šlouf, Lachnit nebo Fencl, tolik nevadila a drželi jste ji u moci.

Ale my jsme nedělali ze Šloufa šéfa poradců ani z Lachnita ministra. To bylo rozhodnutí Miloše Zemana. Vadilo nám to, ale neměli jsme páku, jak to ovlivnit. Že jsou teď tito lidé upozaděni, je pro celou zemi jen dobře.

Ale špidlovská ČSSD je pro vás přesto ještě horší.

To se v mnoha ohledech týká ekonomických a sociálních otázek. Vůči Miloši Zemanovi můžu mít dvěstěpadesát tisíc námitek, ale je skutečností, že Miloš Zeman byl v ekonomických otázkách pragmatik. Miloš Zeman není žádný socialista: to je levicový liberál. Na rozdíl od levičáckého fundamentalisty Vladimíra Špidly. To je prostě posun sociální demokracie a ten my reflektujeme.

Koho byste si přál za prezidenta? 

ODS by měla nabídnout svého kandidáta. Ale měli bychom debatovat i o tom, zda postavit pravicového kandidáta. Tudíž to nezbytně nemusí být člověk svázaný pouze s ODS.

Takže Václava Klause byste si nepřál? 

Bezpochyby ano. Myslím si, že by byl skvělý prezident. Ale pokud by se ukázalo, že je potřeba mít i jiná jména, tak já ta jména vidím.

Tak nám je řekněte.

Já teď nevím, jestli můžu, protože ti lidé o tom nevědí. Ale dobře: osobně si dovedu představit lidi typu pana Jiřího Gruši či pana Milana Uhdeho. Ale znovu opakuji včetně Václava Klause, a bude v podstatě záležet i na něm samém, zda on se rozhodne o tuto funkci ucházet.

Objevují se první jména z řad vládní koalice: Zeman, Pithart, Motejl, Bureš... Je někdo z nich pro vás přijatelný?

Kdybych jako místopředseda ODS kohokoliv z nich označil za přijatelnějšího než ty ostatní, tak mu uvnitř vládní koalice a speciálně uvnitř ČSSD můžu velmi ublížit. Ale otevřeně říkám - jsou mezi nimi více i méně přijatelní, či dokonce nepřijatelní.

Nechcete tedy ublížit panu Burešovi? 

Oceňuju váš smysl pro humor, ale bylo by opravdu hloupé kohokoliv teď označovat. Navíc v ČSSD teď proběhne referendum, a dokonce za účasti veřejnosti.

Půjdete k referendu? 

To je zajímavý nápad. Že bychom vyzvali členy ODS, kterých je více než členů ČSSD, aby se zúčastnili? Ne, vážně: ani by mě to nenapadlo. Považoval bych to dokonce za nefér. K referendu by měl jít pouze volič nebo sympatizant té strany.  

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz