Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus udělil řády, ocenil i Brejchovou

  20:40aktualizováno  20:40
Na Pražském hradě vyvrcholily oslavy vzniku samostatného Československa. Prezident Václav Klaus udělil 21 řádů a medailí. Mezi oceněnými jsou mimo jiné pilot RAF František Fajtl, herečka Jana Brejchová, atlet Roman Šebrle či režiséři Karel Kachyňa a Otakar Vávra.

PŘEHLED
vyznamenaní a podrobná zdůvodnění

PROJEV
plné znění proslovu prezidenta

INFOGRAFIKA
přehled českých státních vyznamenání a řádů

Vyznamenaní dorazili na Pražský hrad jako první
Prvními hosty, kteří v podvečer dorazili, na Pražský hrad byli ti, jež měli dostat vyznamenání. Krátce před šestou večer přicházeli přes druhé nádvoří krasobruslařka Ája Vrzáňová, atletický šampion Roman Šeberle či účastník protikomunistického odboje Otokar Vinklář.

Zatímco vloni je už odpoledne přijal předseda Senátu Petr Pithart, letos se toto předkolo nekonalo. Klaus si novopečené nositele řádů a medailí pozval v podvečer na soukromé setkání.

Úderem dvacáté hodiny se rozezněly slavnostní fanfáry. Všichni pozvaní už seděli na svých místech pod lomenými oblouky Vladislavského paláce.

Prezident Klaus prošel mezi řadami hostů až k vyvýšenému pódiu.

Ceremonie udílení vyznamenání má svůj pevný řád, na jehož dodržování dohlíží protokol. Kancléř nejprve představil oceňovanou osobnost, jaký řád či medaile mu má náležet a za jaké činy. Noví majitelé si pak vyznamenání převzali z rukou prezidenta.

Slavnost trvala 45 minut včetně prezidentského projevu. Potom začala největší recepce, kterou Hrad každý rok pořádá. Podobně jako vloni Klaus narozdíl od svého předchůdce více šetřil v počtu pozvaných. Pozvánku dostalo dvanáct set lidí s doprovodem. Václav Havel ve svém posledním roce prezidentství pozval na recepci přes čtyři tisíce lidí.

Klaus: 28. říjen je náš nejdůležitější svátek
Prezident zahájil oslavy státního svatku v Lánech. Položil květiny na hrob prvního prezidenta T. G. Masarykah. "Je to náš nejdůležitější státní svátek v roce", zdůraznil.

STRUČNÝ SEZNAM VYZNAMENANÝCH

Řád Bílého lva vojenské skupiny

generálporučík Ing. František Fajtl
generálmajor Rudolf Severin Krzák in memoriam

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

plukovník Arnošt Kubík
generálporučík Ing. Tomáš Sedláček
plukovník Otakar Vinklář
páter Josef Zlámal, O. Melit. Prior

Medaile za zásluhy

Václav Boštík
ing. Josef Kocourek in memoriam
profesor Otakar Vávra
Jana Brejchová
docent Mgr. Josef Henke
prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.
Josef Jíra
prof. MUDr. Radana Königová, CSc
prof. Ing. Vilém Kraus, CSc.
Zdeněk Mácal
prof. Karel Kachyňa in memoriam
prof. PhDr. Milan Sobotka, DrSc.
major Roman Šebrle
prof. PhDr. Ing. Ladislav Tondl, DrSc.
Alena Steindlerová – Vrzáňová

podrobná zdůvodnění

"Dnešní svátek by rozhodně neměl zevšednět. Samostatný stát se nám může
zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat," řekl prezident po ceremoniálu.

Tradiční kladení věnců na lánském hřbitově letos zpestřil bojovník proti komunismu Čechošvýcar Jan Šinágl, který účastníky zaskočil spontánním zpěvem národní hymny.

Nevynechal ani slovenskou část, která podle něj k Masarykovi neodmyslitelně patří, protože nebyl prezidentem českým, ale československým. Klaus mu za zpěv poděkoval a řekl, že ceremoniálu dodal důstojnosti.

Po skončení ceremoniálu se Klaus odebral na Pražský hrad. Tam v rámci oslav přijal diplomatický sbor a jmenoval nové generály.

K soše prvního československého prezidenta Masaryka položil květiny stejně jako premiér Stanislav Gross. Na Hradčanském náměstí přihlíželo ceremoniálu několik stovek lidí. Většina jich chtěla osobně vidět prezidenta.

Národní muzeum slyšelo kritiku politiků
V Národním muzeu se sešly politické špičky s představiteli bojovníků za svobodu. Nejvyšším představitelem státní moci tam byl Lubomír Zaorálek, předseda poslanecké sněmovny. Doprovodila ho například ministryně školství Petra Buzková či pražský primátor Pavel Bém.

ANKETA

Jste hrdí na to, že jste občany České republiky?

Slavnostní ceremoniál rozčeřila nezvykle ostrým projevem Anděla Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu. Obvinila přihlížející politiky, že svým chováním degradují význam svátku české státnosti. Například tím, že se nechovají jako autority a nedávají svým jednáním dobrý příklad lidem.

Školství obvinila z toho, že dětem špatně předává vědomosti o národní historii a nevede je k patriotismu. Dvořáková dále varovala před požadavky sudetských Němců, kteří podle ní usilují o oslabení pozice Česka v nové Evropě.

ROZHOVOR S PREZIDENTEM
Klaus: Od června jsme vybírali, škrtali, hledali...
Prezident Václav Klaus věří, že letošní výběr vyznamenaných osobností najde uznání u české veřejnosti.

"Výběr je docela náročná a poctivá práce. Samozřejmě, že tam bude pro někoho jméno, které on by nedal, ale neumím to vybrat lépe," říká prezident.

Jak jste letos postupoval při výběru osobností?
Začali jsme někdy v červnu první schůzkou na toto téma, prvním sestavováním těch seznamů. Prvním kontrolováním, kdo už vyznamenání dostal anebo by neměl dostat. Výběr se upřesňoval, vyjasňoval, škrtal, ubíral, vyvažoval, hledalo se prostě, abychom vyzvedli nejrůznější aktivity lidí v naší zemi, aby to nebylo jednosměrně založené.

Jak byste charakterizoval svůj letošní projev?
Není to projev k dobové aktualitě, je to spíše obecnější zamyšlení s širším kontextem, který se, myslím, dobře hodí pro takovou příležitost.

Jak vy vnímáte právě 28. říjen?
Já věřím, že tento den znamená nejen pro mě, ale i pro každého občana této republiky mimořádné výročí. Výročí mimořádné události, na kterou generace našich předků čekaly celá staletí. Je naší povinností, abychom si ji každý rok opravdu připomněli a abychom se zamysleli nad tím, co z ní plyne pro náš dnešek.

Prezident Václav Klaus tleská lidem, kterým předal státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, 28. října 2004.

Prezident Václav Klaus předává státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa Romanu Šebrlemu, 28. října 2004.

Prezident Václav Klaus předává státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa Aleně Vrzáňové, 28. října 2004.

Prezident Václav Klaus předává státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa Františku Fajtlovi, 28. října 2004.

Prezident Václav Klaus předává státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa Janě Brejchové, 28. října 2004.

Prezident Václav Klaus zahájil oslavy státního svátku 28. října tradičně. Položil květiny k hrobu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Lánech.

Prezident Václav Klaus zahájil oslavy státního svátku 28. října tradičně. Položil květiny k hrobu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Lánech.

Prezident Václav Klaus zahájil oslavy státního svátku 28. října tradičně. Položil květiny k hrobu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Lánech.

Prezident Klaus klade věnec k soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na Pražském hradě. Hodinu před ním tu byl i premiér Stanislav Gross, 28. října 2004.

Prezident Klaus klade věnec k soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na Pražském hradě. Hodinu před ním tu byl i premiér Stanislav Gross, 28. října 2004.

Atlet Roman Šebrle si jde na Pražský hrad pro vyznamenání. Doprovází ho manželka Eva, 28. října 2004.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz