Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Klaus udělí řád překladateli, veteránovi i řádové sestře

  • 81
Den před státním svátkem se začalo mluvit o lidech, které prezident Václav Klaus vyznamená u příležitosti vzniku samostatného československého státu. Řád má dostat členka řádu bosých karmelitek Anna Magdalena Schwarzová či překladatel a znalec Shakespearova díla Martin Hilský.

"O tom, že má dostat vyznamenání, víme. Už je na cestě do Prahy," potvrdili serveru Týden.cz v klášteře v polském Krakově, kde Schwarzová žije. Medaili Za zásluhy má členka řádu bosých karmelitek dostat mimo jiné za práci pro katolický disent. V padesátých letech ji komunisté zavřeli na sedm let do vězení.

Nejvyšší ocenění - Řád bílého lva, má získat plukovník ve výslužbě Jan Velík. "Už jsem dostal pozvání," potvrdil. Velík za druhé světové války zběhl k sovětské armádě, poté vstoupil do československé samostatné paradesantní brigády a účastnil se bojových akcí při osvobozování vlasti. V roce 1949 byl z armády propuštěn a živil se jako dělník. V době normalizace stíhala celou jeho rodinu StB.

Čtenáři radili, koho vyznamenat

Osobnosti, které by měly obdržet vyznamenání, navrhovali i čtenáři iDNES.cz. Podle nich by si řád zasloužili tragicky zesnulí hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, bratři Mašínové či člen jejich odbojářské skupiny Milan Paumer.

Čtenáři navrhli také exprezidenta Václava Havla či chirurga Bohdana Pomahače, který v USA transplantoval několika lidem obličej (výsledky hlasování čtenářů zde).

Také Martin Hilský Týdnu potvrdil, že dostane medaili Za zásluhy. Víc se k tomu však vyjadřovat nechtěl. Hilský přeložil do češtiny kompletní dílo anglického dramatika Williama Shakespeara.

Prezident předá vyznamenání asi dvacítce lidí, jména jeho kancelář přísně tají. Významné osobnosti z řad válečných veteránů, vědců umělců či sportovců mohou obdržet Řád bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, medaili Za hrdinství nebo  medaili Za zásluhy. Řády prezidentská kancelář jejich nositelům propůjčuje, medaile vyznamenaným zůstávají.

Média spekulují i o dalších osobnostech, které by mohly dostat metál. Zmiňují třeba předsedkyni České imunologické společnosti Blanku Říhovou nebo karikaturistu Vladimíra Renčína. In memoriam by mohl být oceněn zesnulý senátor Jiří Dienstbier.

Podle Lidových novin byla pozvaná i tenistka Petra Kvitová, potvrdil to její otec. "Péťa dostala pozvánku od pana prezidenta, protože je ale v Istanbulu na Turnaji mistryň, nemůže se ceremoniálu účastnit," uvedl v LN Jiří Kvita. O vyznamenání prý nic neslyšel, pozvánka tak možná platí jen na následující recepci.

Pozvánka s měsíčním předstihem

Adepty na vyznamenání navrhují prezidentovi obě komory parlamentu, vláda i občané. Vyznamenaní dostanou pozvánky asi s měsíčním předstihem. Na slavnost pak musí dorazit několik hodin předem, aby mohli ceremonii nacvičit.

Na Hrad přijde v pátek i exprezident Václav Havel, asi šest stovek míst je ve Valdštejnském paláci vyhrazeno poslancům, senátorům, vládním politikům, ústavním soudcům, církevním hodnostářům a rektorům univerzit. Recepce pak probíhá v reprezentačních prostorách Hradu, zváno je množství hostů, mimo jiné sportovci a umělci. Za prezidenta Havla se recepce účastnily i tři tisíce lidí.

Václav Klaus za dobu svého prezidentování udělil 182 medailí a řádů, jeho předchůdce rozdal 411 vyznamenání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video