Novoroční projev Václava Klause 2010 | foto: iDNES.cz

Klaus tentokrát udeřil tvrdě, ale správně

  • 57
Daleko kritičtější než jindy. Daleko konkrétnější. A daleko lépe vystihující situaci než jindy. Takový byl sedmý novoroční projev Václava Klause. Několikrát se prezidentovi stalo, že v novoročním poselství nic podstatného neřekl. Letos naopak.

Zatímco vždy předtím hovořil o tom, že roky, které hodnotí, nebyly ničím až tak významné (to udělal i v lednu 2005, když hodnotil náš vstup do EU v květnu 2004), dnes o právě ukončeném roce řekl, že jej nemůžeme považovat za "příliš zdařilý".

Prezident dokonce přikročil ke kroku, který vůči veřejnosti většinou nedělá. Nekritizoval totiž pouze politiky, ale i občany. Celé profesní a sociální skupiny českých občanů. A měl pravdu.

Klaus upozornil na to, že lidé nebudou chtít zvyšovat daně, ale že současně budou dál chtít to, co od státu dostávají. Ano, vůbec nejsprávnější i v době krize by bylo nezvyšovat moc daně, ale především šetřit. Jenže to většina Čechů odmítá.

"Přeloženo do všem srozumitelného jazyka se tím říká, že jsme toho v naší zemi vyprodukovali méně než loni a že toho proto máme k dispozici méně. Týká se to nás všech a je třeba, abychom se o tento pokles podělili dnes a neřešili to na úkor našich dětí. Je nezodpovědné, když si některé profesní či sociální skupiny nárokují, že se právě jich tento všeobecný pokles netýká," řekl hodinu po poledni Václav Klaus.

Prezident také dodal, že "místo zabývání se dnešními problémy se stalo módou utíkat se do budoucnosti. To by mohla být narážka na ODS a její vizi 2020. A upozornil, že "někteří politici se spoléhají na to, že účty za jejich dnešní chování (dosaďme si Topolánka), za jejich fantazírování (dosaďme v prezidentově pojímání Schwarzenberga) či nerealistické sliby (dosaďme Paroubka) nebudou ke splacení předloženy jim."

Pravdu měl Klaus i v tom, že pokud chceme překonat problémy v politice i ekonomickou krizi, musí být vytvořena po květnových volbách silná vláda. Jenže to podle všeho zůstane jen zbožným přáním Klause i občanů.

Naopak vůbec poprvé ze svých novoročních poselství prezident nehovořil o Evropské unii, přestože to byl právě on, kdo vedl na kontinentu nejdelší a největší boj proti Lisabonské smlouvě. Úplně se však tomuto tématu vyhnul. Proč to udělal? Zřejmě pochopil, že v době vážných ekonomických problémů a času nesmiřitelnosti české politiky nebudou mít lidé chuť na Nový rok poslouchat další výlev na adresu Lisabonu. Ostatně nic nového by prezident neřekl.

Oproti mnoha očekáváním konkrétně nezmínil ani nedávnou klimatickou konferenci v Kodani, přestože mu jistě její krach polichotil. Jen naznačil, jak o klimatických aktivistech přemýšlí: "Mysleme rozumně na budoucnost, ale odmítejme uměle vytvářenou hysterii těch, kteří se nám snaží vnucovat, že je třeba zastavit ekonomický růst a společenský pokrok."

A v čem zůstal letos prezident naopak stejný? Projev byl téměř navlas stejně dlouhý jako v roce minulém. Nejdéle Václav Klaus hovořil při novoročním vystoupení v lednu 2005.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue