Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus: Teď nechci být prezident

  0:01aktualizováno  0:01
Václav Klaus ukončil všechny spekulace o tom, jestli chce příští rok vystřídat Václava Havla na Hradě. "Za vlády Vladimíra Špidly s Koalicí prezidenta dělat nebudu," vzkazuje v rozhovoru, který poskytl Mladé frontě DNES. Jako by předseda ODS vyklízel všechny pozice. Člověk, který je přes dvanáct let téměř nepřetržitě ve vysokých ústavních funkcích, najednou po sobotním neúspěchu v parlamentních volbách říká, že o žádnou funkci nestojí.

A to dokonce ani o post prezidenta republiky, který se bude po Havlově odchodu znovu obsazovat v únoru 2003. "Pokud sociální demokraté uzavřou vládní koalici s lidovci a Unií svobody, tak by pro ODS bylo prezentování vlastního kandidáta výzvou k čiré diskreditaci. Za situace dávno rozdaných karet a nepřímé volby prezidenta bych považoval za nemístné kandidovat," uvedl Klaus v rozhovoru.

Přitom někteří členové jeho strany včetně místopředsedy Ivana Langera dosud věřili, že Klaus by kandidaturu na prezidenta přijal. Klaus prozatím zůstává předsedou ODS, ale ve čvrtek oznámil, že na prosinec svolává mimořádný kongres strany, kde "nabídne funkci k dispozici". Bude-li se o ni znovu ucházet, zatím neví.

Každopádně mluví o tom, že do té doby chce, aby se v ODS začal hledat jeho vhodný nástupce. Někteří členové strany v regionech už skutečně začínají uvažovat o tom, kdo by mohl Klause vystřídat. Jiní však říkají, že Klaus musí vydržet. V současné době Klaus pomalu vyklízí pracovnu předsedy Poslanecké sněmovny, do níž se nastěhoval po podpisu opoziční smlouvy s ČSSD po volbách v roce 1998.

Poslední volby však ODS nejspíš přisoudí roli opoziční strany bez nároku na tyto nejvyšší ústavní posty. Vítěz voleb ČSSD si je míní rozdělit s Koalicí. "Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych byl místopředsedou sněmovny nebo předsedou poslaneckého klubu," odmítá Klaus varianty, které se pro něho nyní nabízejí.

"Nepovažoval bych to pro sebe za adekvátní funkci." Z toho plyne, že hodlá zůstat řadovým poslancem ODS. Zda už napořád, nebo zda skrytě věří v neúspěch vyjednávání mezi ČSSD a Koalicí a případně pak v možnost získat opět vyšší státnické funkce, neřekl.

Nechává tak prostor ke spekulacím. Co tedy jeho postoj znamená?
1. Buď se opravdu soustředí na to, aby v ODS do prosincového kongresu "vznikl" přijatelný kandidát na předsedu, jemuž pak bude moci předat veškerou agendu i s nároky na ústavní funkce. Nebo si předsednictví ODS ponechá jako poslední významnou funkci.
2. Doufá, že vyjednávání mezi ČSSD a Koalicí zkrachují a Špidla pak přizve k rozhovorům zatím opomíjenou ODS. "Za sebe musím říci, že my pak nebudeme někde stát uraženě a říkat, teď my nemluvíme s vámi," řekl Klaus.

Mít tak v ODS tváře Buzkové a Grosse!
ODS nevyhrála volby a všichni čekali, jestli Václav Klaus splní to, co slíbil: neuspěje-li ODS ve volbách, nemá v jejím čele co dělat. Klaus prozatím oznámil, že dá svou funkci k dispozici na mimořádném kongresu strany letos v prosinci.

Kdy se rozhodnete, jestli budete funkci předsedy znovu obhajovat, anebo jestli skončíte?
Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že kdybych v obou těchto skupinách dnes odpoledne udělal referendum, tak v obou výrazným způsobem zvítězí slova, abych neopouštěl svou funkci. Masově mně lidé píší, připomínají mi naše heslo před čtyřmi lety - Hlavu vzhůru. Ale protože polemizuji se smyslem referenda, tak musím říci, že se podle toho neřídím. Je to o kousek složitější.

Chcete se rozhodnout až podle toho, jak dopadnou listopadové komunální a senátní volby?
Já se natolik zabývám společenskými jevy, že na rozdíl od některých novinářů, kteří vědí, jaké dva tři faktory ovlivnily výsledek těchto voleb, a obvykle se chytají nesmírně povrchních a nesmírně krátkodechých faktů, tak vím, že rozklíčovat nesmírně složitý proces, kterého se účastní miliony lidí, miliony odlišností, se z toho udělat nedá. Jestli volby komunální nebo senátní dopadnou dobře při mém setrvávání v čele ODS nebo bez tohoto setrvání, dnes není zodpověditelné. Je to jen spekulace.

Podle čeho se tedy rozhodnete a kdy?
První věta, kterou bych do toho zařadil, je uchování klidu a jednoty ODS. Druhá věc je rozběhnutí příprav primárních voleb a kampaně před komunálními a senátními volbami. Třetím bodem je náznak zřetelného a pro mě přijatelného generování mého potenciálního nástupce.

Chraň bůh, že bych ho chtěl vybírat, nicméně i tato věc by mé rozhodování mohla ovlivnit. Samozřejmě mé rozhodování mohou ovlivnit i určité jednotlivosti. Když třeba ještě vystoupí nějaký pan Sobotka, tak pak je pro mě rozhodování vyřešeno. Pak mám vymalováno: jdu do toho v každém případě. Pak je vyloučené, abych se smířil s tím, že by se ODS mohla posunout tímto směrem.

Jak by podle vás ono generování nástupce, jak jste to nazval, mělo vypadat? Zatím to ani zvenčí nevypadá, že by v ODS byl někdo, kdo by s vámi mohl soupeřit.
Když mluvím o generování nástupce, tak nemluvím o soupeření ohledně zásluh, ohledně známosti ve veřejnosti, ohledně vydaných knih, ohledně titulů a cen a poct. O tom řeč opravdu není. Jde o člověka, který bude mít šanci toto mít v budoucnu.

Čím to je, že už třetí volby za sebou máte horší volební výsledek?
Už začínám být alergický na nepřetržité jednostranné, jednosměrné, zavádějící otázky, které podsouvají obrovský, tragický neúspěch ODS. Jsem stále přesvědčen, že ODS skončila se čtvrtinou voličů na druhém místě, což samo o sobě není žádná tragédie. Jestli je něco tragédií, tak je to ztráta sedmnácti mandátů demokratických stran a předání těchto mandátů komunistům.

Vraťme se k otázce: proč má ODS potřetí za sebou horší výsledek ve volbách? Znamená to, že se v české společnosti zdiskreditovala idea pravicové politiky?
Slovo diskreditace je pro mě trochu silné, a proto zavádějící. Ale řekněme, že idea pravicové politiky slábne. Mé vysvětlení je trochu širší. Jsem plně přesvědčen o tom, že ODS v první transformační chvíli jako nesporný nositel a tahoun transformace země ve svobodnou společnost s tržní ekonomikou, parlamentní demokracií, získala dočasný bonus - volila ji nemalá část voličů, které v žádném případě není možné považovat za nositele pravicových názorů.

Získali jsme jisté voličské zázemí, které je velmi obtížné udržet na základě nekolísajícího, neustupujícího, evidentně pravicového politického programu. V této situaci vidím velmi špatnou možnost průlomovým způsobem získat zpátky onen bonus bez nějaké politické, společenské krize. Tu krizi nepředvídám, netěším se, nevolám po ni. Troufl bych si ovšem předvídat, že k takové krizi vládou špidlovského socialistického stylu můžeme nečekaně rychle doputovat.

Takže bez krize už pravice v České republice volby nevyhraje?
Vyžadovalo by to evidentní diskreditaci té dnešní vládnoucí garnitury, která z toho bonusu odčerpala. Socialistické vládnutí čtyři roky průchodné bylo, ale zdá se mi, že už to o moc déle nevydrží.

Připouštíte si vůbec, že spousta voličů se k ODS nechce přiklonit jenom proto, že v jejím čele stojíte vy?
Určitě takový člověk je, nebo takoví lidé jsou. Myslím si, že jejich počet je zveličován. Myslím, že je potřeba vytáhnout tváře jiného typu. Panu Vladimíru Špidlovi se lehčeji oslovilo část voličů, když vedle stály billboardy s tvářičkami Buzkové s Grosse. Takovou mladou dvojici se stejnou mírou popularity v ODS nemáme.

A chtěl byste ji?
Chtěl bych ji velmi. Velmi se na ni těším.

Proč už ji nemáte?
ODS se trošku dostala do role strany, která prosazovala zásadní průlomové změny a byl vůči ní veden nepřetržitý, agresivní útok. Díky tomu se dostala do obranné pozice základních svobod. V té defenzivní pozici se méně vytváří osobnost typu Grosse, Buzkové. Pro takovou roli tam není skoro žádné místo.

Co teď máte v plánu? Budete obhajovat funkci předsedy Poslanecké sněmovny? Nebo budete místopředsedou? Předsedou poslaneckého klubu? Řadovým poslancem ODS?
Nikdy jsem neuvažoval o tom, že budu místopředsedou sněmovny či předsedou poslaneckého klubu.

Nechcete se snížit k těmto funkcím?
Prostě funkci místopředsedy sněmovny bych pro sebe nepovažoval za adekvátní. Opakovaně říkám, že teď se tvoří spíš koalice 142 (tedy ČSSD, Koalice a komunisté pozn. red.) než 101 (ČSSD s Koalicí - pozn. red.). My nejsme na tahu, nemáme co této koalici nabízet, dodávat, říkat. Takže nic neplánujeme.

Kdyby se nezdařilo jednání ČSSD s Koalicí, počítal byste s variantou nové opoziční smlouvy ODS a ČSSD? Dovedete si představit, že byste mohl spolupracovat s Vladimírem Špidlou?
Za sebe musím říct, že jsem přesvědčen, že k dohodě mezi ČSSD a lidovci a pravděpodobně i Unií svobody dojde. Ale pokud ne, tak rozhodně my bychom nestáli někde uražené a neříkali, když vy jste nemluvili s námi, my nemluvíme s vámi.

Na rozdíl od ostatních politiků nehraju personální hrátky. Nejsem uražený vůči tomu či onomu politikovi. Toto nesmí být nějakou blokační úvahou. Ale z toho nevyplývá náznak formy spolupráce. Toto je obecný postoj.

Bude ODS navrhovat svého kandidáta na prezidenta?
Pokud vznikne koalice 101, potažmo 142, tak prezentování vlastního kandidáta by byla výzva k čiré diskreditaci. Ač jsme o tom v ODS neprohodili ani slovo. Za sebe říkám, že by to bylo velmi, velmi nevhodné.

Takže sám byste za takové situace nekandidoval?
Za situace dávno rozdaných karet a nepřímé volby prezidenta bych považoval za nemístné kandidovat.

Jak by se vám líbil Miloš Zeman jako prezident republiky?
Když on už je tak unaven, že musí jít objímat stromy na Vysočinu, tak by bylo nefér mu toto přání odpírat.

A vy nejste unaven? Jste dokonce starší než Zeman.
Na to se mi špatně odpovídá. Buď abych se bušil v hruď, nebo pesimisticky pokyvoval hlavou. Trvám na tom, že fyzicky unaven nejsem. Když jsem včera ve čtyřiatřicetistupňovém vedru hrál hodinu a čtvrt tenis s jedním z našich bývalých daviscupových hráčů, tak mi řekl: Mít takovou fyzičku v den svých jedenašedesátých narozenin, o tom bych snil.

Říkám to s vědomím, že to vyzní ve vašem deníku vychloubačně a posměšně, proto mám jisté rozpaky. A po stránce psychicko-duševní? Myslím, že nebudu-li dávat rozhovory pro Mladou frontu DNES, tak budu psát daleko náročnější odborné texty, budu-li ovládat intelekt i do budoucna. Takže v tomto problém nevidím.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz