Klaus by také byl opatrný s mimořádnými výdaji na budování protipovodňových opatření, po kterých volají sociálnědemokratičtí hejtmani postižených moravských krajů. Ti se dnes shodli, že by se měly pro tento účel vyčlenit peníze na příští roky, na které by se nesahalo ani při úsporných opatřeních.
Podle prezidenta ale protipovodňové stavby často narážejí na majetkové spory a nesouhlas vlastníků dotčených pozemků.
Socialisté by si také podle prezidenta měli rozmyslet, co chtějí ze státního rozpočtu podporovat. Nemohou prý zároveň zvyšovat mateřskou a vydávat peníze na ochranu proti povodním.
Asociace krajů přitom dnes uvedla, že Klaus v rozhovoru s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem "podpořil myšlenku o nutnosti systémové diskuse k budování protipovodňové ochrany."
On-line reportáž |
"Nepochybně stát si nemůže dovolovat včera zvýšit mateřskou a zítra zase zvýšit peníze na protipovodňová opatření. To prostě nejde. Každý ví, že dopočítávat do jedničky se dá jen jedním způsobem," dodal Klaus.
Poslanecká sněmovna v úterý hlasy levice a středových poslanců přehlasovala Klausovo veto a zvýšila mateřskou na loňskou úroveň. (více o tom čtěte zde)
Klaus ocenil stále lepší ochranu lidí před povodněmi a poděkoval všem, kteří se podílejí na záchranných pracích v postižených moravských krajích.
"Vidím, že tyto naše systémy se za těch 13 let, kdy byla první povodeň v roce 1997, zdokonalily, mají lepší techniku. Chtěl bych jim všem moc poděkovat a věřím, že povodně budou mít daleko méně tragické následky než ty předcházející," řekl Klaus.