Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus: Stát by neměl podporovat domy opakovaně ohrožené povodní

  17:21aktualizováno  17:50
Stát by neměl dávat peníze do domů, které opakovaně zaplavuje voda, prohlásil v souvislosti s posledními povodněmi prezident Václav Klaus. Podpora by podle něj měla jít na posunutí ohrožených budov dál od vody. Klaus je také skeptický vůči budování protipovodňových opatření.

3. den záplav

* Odhady povodňových škod jdou do miliard

* Po záplavách přišly velké sesuvy, pobořily dům a ohrožují další

* Troubky ožívají a počítají, voda zaplavila 80 procent domů

* V Kvasicích museli odstřelit hráz potoka

* Přestalo pršet, většina řek klesá. Morava kulminuje v Kroměříži

* Visla zaplavila Krakov. Polští politici se hádají, kdo za to může

"Jakákoliv státní podpora na dostavbu a opravy domů by se měla dávat také ve vazbě na to, jestli dům stojí na místě, kde hrozí, že povodeň bude každý třetí rok, nebo ne. Velmi bych se přimlouval, aby peníze byly využity na poposunutí se o pět, deset metrů ve vesnici výše," řekl prezident.

Klaus by také byl opatrný s mimořádnými výdaji na budování protipovodňových opatření, po kterých volají sociálnědemokratičtí hejtmani postižených moravských krajů. Ti se dnes shodli, že by se měly pro tento účel vyčlenit peníze na příští roky, na které by se nesahalo ani při úsporných opatřeních.

Podle prezidenta ale protipovodňové stavby často narážejí na majetkové spory a nesouhlas vlastníků dotčených pozemků.

Socialisté by si také podle prezidenta měli rozmyslet, co chtějí ze státního rozpočtu podporovat. Nemohou prý zároveň zvyšovat mateřskou a vydávat peníze na ochranu proti povodním.

Asociace krajů přitom dnes uvedla, že Klaus v rozhovoru s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem "podpořil myšlenku o nutnosti systémové diskuse k budování protipovodňové ochrany."

"Nepochybně stát si nemůže dovolovat včera zvýšit mateřskou a zítra zase zvýšit peníze na protipovodňová opatření. To prostě nejde. Každý ví, že dopočítávat do jedničky se dá jen jedním způsobem," dodal Klaus.

Poslanecká sněmovna v úterý hlasy levice a středových poslanců přehlasovala Klausovo veto a zvýšila mateřskou na loňskou úroveň. (více o tom čtěte zde)

Klaus ocenil stále lepší ochranu lidí před povodněmi a poděkoval všem, kteří se podílejí na záchranných pracích v postižených moravských krajích.

"Vidím, že tyto naše systémy se za těch 13 let, kdy byla první povodeň v roce 1997, zdokonalily, mají lepší techniku. Chtěl bych jim všem moc poděkovat a věřím, že povodně budou mít daleko méně tragické následky než ty předcházející," řekl Klaus.

Souhlasíte s prezidentem Klausem, že by stát neměl pomáhat majitelům domů v záplavových zónách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. června 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 8867
NE 1621
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz