Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus: Špidla udělá z Česka Rokytnici

  22:27aktualizováno  22:27
V napjaté atmosféře, několik dní před volbami a očividně znervóznělý finišem hlavního volebního soupeře, Václav Klaus tvrdí: Špidla je fanatik jakešovsko-husákovského typu.

Tak už tady v Poslanecké sněmovně balíte?
No, balíme spíš v parlamentní vile, tady ještě ne. V této kanceláři nebalím, ale leccos už je odstěhováno z naší parlamentní vily v Břevnově, kde bydlíme.

V jaké jste teď formě?
Já jsem ve formě naprosto klidné, pohodové. Tedy až do rána, než si přečtu titulky v MF DNES. Do té doby jsem v naprosté pohodě, pak musím chvilku s tou pohodou zápolit.

My jsme se ptali celkově, jestli jste ve formě. Nejen dnes. Na závěr volební kampaně...
Volební kampaň se mi zdá dramatická, vyhrocená, personální, to se mi zdá nešťastné, i když to už je asi osud volebních kampaní.

Říkáte personální, myslíte tím své přestřelky s panem Špidlou?
Primárně s panem Špidlou, ale myslím, že i různí politici Koalice se v tomto ohledu nenechají zahanbit. 

Jak vy osobně nesete fakt, že se vaše heslo ze začátku vlády sociální demokracie "ČSSD se historicky znemožní a už nikdy nebude vážným soupeřem" nenaplnilo?
Považuji za velmi mylné hodnotit úspěch vlády sociální demokracie podle statistik vývoje HDP. Vývoje, který je mimochodem výrazně nižší a pomalejší, než byl ve většině tzv. Klausových vlád. Vývoje, který je navíc tragickým způsobem degradován dvěma hlavními statistikami, a to sice zdvojnásobením nezaměstnanosti a zadlužení země. Mám pocit, že statistiky nejsou tím hlavním. Jednou věcí jsou skutečně pocity lidí, a tady je výsledek naprosto evidentní, a druhou věcí, že je...

Je evidentní co?
No, že vláda sociální demokracie žádným úspěchem nebyla a nikdo myslím nemá pocit, že se vyřešily základní problémy naší země. Ale hlavně si myslím, že některá jména, která nesla sociálnědemokratickou vládu a vládnutí, jména jako Grégr, Fencl, Schling, Kužvart, Fišer a celá řada dalších, jsou takovým hmatatelným a viditelným neúspěchem ČSSD, že nevěřím, že by je mohl kdokoli obhajovat.

Tak znemožnila se sociální demokracie historicky ve své vládě, jak jste předvídali, nebo ne?
Nevím, jestli máme bazírovat na slovu znemožnila, která byla nadsázkovým výrazem. Já jsem mnohokrát v rozhovorech za ty čtyři roky používal jiná slova, a dokonce to historické znemožnění nebyl ani postoj ani termín z mých úst...

Říkal to bývalý místopředseda Macek ...
ani to nebyl nějaký oficiální termín ODS. Já jsem řekl o vládě ČSSD mnohokrát něco jiného: čtyři roky jejího vládnutí ji naopak zařadily mezi politické strany, které jsou možné v naší zemi. Dívám-li se na volební kampaň, tak vidím ten dramatický únik vlevo, dramatické zrychlování špidlovského-dickensovského socialismu, přežilého, vyžilého. Ten už snad nehájí dnes vůbec nikdo, určitě ani ne takoví ti viditelnější představitelé soudobého evropského socialismu. Takže mám zase strach, že se ukazuje, že pokud by sociální demokracie nebyla blokovaná něčím jako tolerančním patentem, tak by taková sociální demokracie byla velkým nebezpečím do budoucna.

Jak by podle vás vypadala Česká republika za další čtyři roky, pokud by vládla takto neblokovaná sociální demokracie?
Myslím skutečně vážně, že by v takovém případě byla celá Česká republika onou pověstnou Rokytnicí nad Jizerou. Protože to, jak jsou našlápnuty špidlovské programy a jak je doveden státní rozpočet a veřejné rozpočty do naprosto neúnosného stavu, tak mám velké obavy o tuto zemi. Dívám-li se na pana Špidlu v těchto televizních debatách, tak vidím i další nebezpečí. V očích, v jeho výrazu tváře vidím fanatismus u nás téměř neznámého rozměru.

Tím myslíte, že Špidla je fanatik?
... říkám fanatismus neznámého rozměru...

Je, nebo není podle vás fanatik?
Když říkám fanatismus neznámého rozměru, tak to mám ještě doplnit slovem, že v něm vidím rysy fanatika?

To by byla odpověď na moji otázku.
Já jsem myslel, že to bylo už v té mé větě. Takže to považuji za obrovské nebezpečí a myslím, že pocity z toho - nejen mé, ale i celé řady dalších lidí -, se začínají vracet k nešťastným zkušenostem v éře komunistické. Tehdy měl člověk pocit, že v zemi, kde budou vládnout Husákové a Jakešové, prostě nemá žít a ten život za to nestojí. Mám pocit, že ten špidlovský výraz při těch televizních debatách se k tomu už přibližuje.

Vy chcete srovnávat Špidlu s Husákem a Jakešem?
Nevidím důvod, abych extendoval ten příměr, který jsem udělal.

Jaký máte pocit z vaší televizní debaty s předsedou ČSSD Špidlou? Vy jste byl vždycky pověstný tím, že pokud nebyl protivník dobře připraven, rozcupoval jste ho. Teď to vypadalo, že jste to vy, kdo je zahnaný do kouta.
Pokud nejsem úplný blázen a pokud nejsou úplně darební pochlebovači, ta stovka lidí, se kterou jsem se od té doby setkal, tak jsem naprosto přesvědčen, že ta poslední debata dopadla pro mne evidentním způsobem pozitivně.

Takže si myslíte, že jste vyhrál?
Jsem o tom stoprocentně přesvědčen. A mohu říci, že mi to za to nedělní odpoledne řeklo několik členů sociální demokracie. Až pak ten ranní šok v novinách...

Členů sociální demokracie? Vy probíráte takové věci s lidmi ze sociální demokracie?
Potkávám je na náhodných společenských akcích...

To vám říkají: To jste to tomu Špidlovi nandal?
Já jsem řekl ... můžeme to nechat u toho, jak jsem to řekl?

Já si to chci ujasnit, jak to bylo.
Přesně jsem použil formulaci, kterou jsem použil, a proto si myslím, že váš nadpisový článek v pondělí ráno byl opravdu z jiného světa, jiné galaxie, čirou manipulací čtenářů.

Popsal jste, jak by vypadala země pod vládou sociální demokracie. Jak by vypadala pod vedením ODS za čtyři roky?
Země by provedla výrazný krok vpravo. Pozapomněla by na přeregulovaný stát, na spousty socialistických prvků, které se za poslední roky zahnízdily, na moc byrokracie. Měla by najednou méně úřadů, úředníků, regulativních zákazů, příkazů, atd. Umožnila by každému vydechnout, jak v osobním životě, tak zesíleně dodatečně v životě zaměstnaneckém, podnikatelském, a odsud by plynulo výrazně jiné bohatství této země. Jiné, než kdyby byla pod vládou ČSSD.

Mnoho voličů při rozhodování řeší otázku: Co já z toho získám, když zvolím tu nebo onu stranu. Kdo myslíte, že by vydělal na vládě ODS?
Určitě každý. Zatímco na vládě ČSSD vydělávají úředníci, kteří se velmi uvelebili ve svých úřadech. Chovají se způsobem, jakým by si nikdo z nás nedovolil se chovat. Prostě, ze sociálních demokratů se stali papaláši neuvěřitelného typu - a to by mělo za každou cenu zmizet.

Říkáte, že na vládě ODS by vydělal každý. Slibujete svobodnější zemi, která nebude mít tolik regulací a nebude člověku tolik mluvit do života, jako vláda ČSSD. Jak by na tom vydělali lidé, kteří naopak chtějí jistotu, že stát je podrží, pokud budou v nějaké sociální tísni nebo krizi?
Sociální politika není výsadou levicových socialistů. To je jedna z nejmylnějších myšlenek, komunisté a socialisté vždy slibovali sociální jistoty, ale cena za to vždycky byla obrovská. Všichni lidé, kteří prožili komunismus, to vědí. A ty špidlovské metody se od těch komunistických z hlediska sociálních jistot zase tak nekonečně neliší. Je to tlačení lidí k pasivitě, spoléhání na pečovatelský a ochranářský stát.

A jak by tedy tito lidé, kteří právě na toto spoléhají, vydělali na vládě ODS?
Já nemohu dokončit svou větu. Ale lidé, kteří nechtějí svobodu a svou osobní odpovědnost, jistě budou volit pana Špidlu. On jim toho jistě bude slibovat více, ale nejsem si jist, že jim toho bude dodávat více. Může slibovat, ale nejsem si jist, že může jejich život ve skutečnosti zlepšit. Naopak.

Řekl jste, že pokud ODS ve volbách neuspěje, nemáte už v čele strany skutečně co pohledávat. Co jste myslel tím neúspěchem? I druhé místo, ke kterému vás odsoudil v pořadu Naostro Zeman?
Nemám důvod, abych extendoval toto slovo. Nechte nás, abychom vyčkali výsledků voleb a usoudili, co je naším úspěchem a co naším úspěchem není.

Přece jen máme právo se na to zeptat. Když o tomtéž mluvil v opozici Miloš Zeman, říkal, že pokud nedovede ČSSD do vlády, půjde z předsednického křesla. Pro něj byl ten neúspěch jasný. Jak se na to dívá Václav Klaus?
Právo na to máte, já jsem vám na to odpověď dal. Ponechte nám, abychom posoudili, co je neúspěchem.

Víte už, co budete dělat den po volbách?
To bude záležet na výsledku voleb.

Máte už rezervovaný sál, kde budete slavit?
My jsme neslavili nikdy, ani když jsme vyhrávali viditelným způsobem. Do dnešního dne nás něco takového, nějakou veselici, nenapadlo organizovat.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz