Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus souhlasil, aby Česko jednalo o základně USA

  9:39aktualizováno  11:44
Bezpečnostní rada státu dala zelenou dalšímu jednání o protiraketové základně USA. S rozhodnutím o zahájení rozhovorů s Američany se ztotožnil i prezident Václav Klaus. Premiér Mirek Topolánek zároveň odmítl referendum. Bezpečnost státu se tak řešit nemá, soudí.

Prezident a premiér po jednání o americké základně | foto: Michal KrumhanzlČTK

Protiraketový radar

Den D pro americkou radarovou základnu v Česku právě nastal. Špičky státu udělaly na ranním jednání první krok k jejímu vzniku, když se rozhodly dát USA najevo, že chtějí o umístění základny jednat.

O mimořádné důležitosti zasedání Bezpečnostní rady státu svědčilo i to, že na následnou tiskovou konferenci přišel vedle premiéra také prezident, ministr zahraničí i ministryně obrany.

"Byli jsme informováni o všech právních, politických a vojenských aspektech případného vybudování radarové základny v systému protiraketové obrany na území republiky," oznámil ze všeho nejdříve premiér Mirek Topolánek.

Z jeho dalších slov je jasné, že velmi brzy vznikne expertní tým, který bude připravovat vše potřebné pro jednání s USA.

Své úkoly dostaly i tajné služby, ty mají zjistit možná bezpečnostní rizika, pokud radar bude v Česku skutečně stát.

Topolánek si dával velmi záležet na tom, aby upozornil, že všechna jednání jsou teprve na začátku a nic není jasné.

"O vybudování základny není zdaleka rozhodnuto, jednání budou trvat měsíce, celý ten proces může trvat zhruba rok," avizoval.

Už nyní je ale takřka jisté, že rozhodnutí nepadne v referendu. "V Evropské unii je celkem ve čtrnácti státech podobná základna, možná s jiným charakterem, a v žádné z nich neprobíhalo referendum. Tato záležitost nikde, ani podle naší Ústavy, referendu nepodléhá," prohlásil šéf kabinetu.

A argumentoval mimo jiné tím, že ani o vstupu do NATO referendum nebylo. "Domnívám se, že v otázkách bezpečnosti toto ani Ústava nepředpokládá," míní Topolánek.

Klaus: Je nutné se utkat s detaily smlouvy s USA
Prezident Václav Klaus volil spíše opatrná slova. Oznámil sice, že s výsledky jednání Bezpečnostní rady souhlasí, ale zároveň mluvil nejvíce o možných úskalích smlouvy s USA.

"Vyjádřil jsem souhlas s tím, že Bezpečnostní rada státu dala zelenou jak pokračování jednání s USA, tak zahájení politického procesu uvnitř České republiky," prohlásil.

"Je naprosto evidentní, že klíčem k rozhodnutí bude stanovisko v obou komorách parlamentu," dodal prezident a pochvaloval si, že prý není k jednání s USA přistupováno jako k předem dávno rozhodnuté věci.

Na tiskové konferenci se přitom zaměřil na upozorňování, aby si Česko pohlídalo všechny detaily možné smlouvy.

"Všichni víme, že problém bývá obvykle skryt v tisíci detailech, a proto jsme kladl velký důraz na to, aby se všichni věnovali velmi pozorně jednotlivostem," naléhal. 

"Já jsem na Bezpečnostní radě státu zdůrazňoval, že není možné zcela bez jakékoliv vážné diskuse a pozornosti přistoupit na navržené smlouvy z druhé strany, ale je třeba se utkat v celé řadě detailů," tvrdil prezident.

Když dostal otázku, zda ví o nějakých možných problémech ve smlouvě, Klaus přímo neodpověděl. "Je třeba pokusit se maximálně vyjednat pro nás příhodné řešení," podotkl.

Topolánek reagoval na největší výhrady k základně
Premiér Topolánek se rovněž pokusil reagovat na nejvíce kritické názory, které se kolem budování radaru zatím objevily.

Tyto názory se zatím točí především kolem tří věcí. Protesty Ruska, platnost či neplatnost českého práva pro takovou základnu, a výhrada, že základna není součástí strategie NATO.

"Budování protiraketového systému je zcela v souladu se záměry NATO. Jeho umístění ve střední Evropě má posílit bezpečnost všech evropských spojenců," tvrdil šéf vlády.     

Pokud jde o platnost práva, bude podle něj platit to české. "Je jednoznačné, že to území nebude vyjmuto z jurisdikce českých orgánů,  z území České republiky."¨

Klaus promluví o základně s Putinem
Topolánek si ani nepřipouští problémy s Ruskem či Čínou, kterým se vojenský radar USA ve středu Evropy vůbec nelíbí.

"Tento obranný systém USA  nemůže být v žádném případě použit na obranu před ruskými balistickými raketami," prohlašoval premiér s tím, že protiraketový systém prý bude  postupně rozšířen na celé území "rozumného světa".

Předseda vlády se pokusil i zažertovat, to když reagoval na vyjádření jednoho z ruských generálů, který budování radaru kritizoval.

"Doufám, že to není tentýž, který tady před rokem 1989 se účastnil okupace České republiky," vtipkoval Topolánek.

Minimálně prezidenta ovšem nijak nerozesmál, ten oznámil, že v dubnu navštíví prezidenta Ruska Vladimíra Putina a bude s ním o základně mluvit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz