Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus si nepřeje Drobilovu rezignaci a podivuje se Johnově roli v kauze

  11:17aktualizováno  16:39
Prezident Václav Klaus si nepřeje rezignaci ministra Pavla Drobila kvůli korupční kauze na jeho úřadu. "Po včerejšku tu nemáme jen kauzu Drobil, ale i kauzu John," řekl v narážce na informaci, že se ministr vnitra v létě sešel s úředníkem Liborem Michálkem, který si pořizoval tajné nahrávky o korupčním jednání.

Prezident v pořadu Partie na Primě odmítl označit současnou situaci, kdy odpoledne mimořádně jednají špičky koalice a v úterý se ve Sněmovně hlasuje o nedůvěře vládě, za vládní krizi.

"Myslím, že to je nadsázka, takový obrat bych nepoužil. Vynořila se nám kauza zbytečná a neradostná. Je neštěstí, že se tohle stalo. Netěší mě to, je to úder do vlády, tak to nepotřebovala. Potřebovali jsme, aby konala, a teď se stala tahle věc," řekl prezident.

Ohledně jádra celé kauzy, tedy přípravy vyvedení státních peněz z fondu, nicméně prezident dodal, že s korupcí je třeba bojovat neustále a že se tak děje. "To jen když přijde nový politik, tak se tváří, že se s tím musí začít a že on to udělá, vyřeší," řekl Klaus.

Do ministra vnitra Radka Johna, jehož Věci veřejné si boj s korupcí vetkly do erbu, se pak opřel ještě důrazněji. "Po včerejšku tu nemáme jen kauzu Drobil, ale i kauzu John. Najednou ten včerejšek vstoupil do hry, dává to věci tisíc dalších otazníků," míní hlava státu.

Klaus tak připomněl, že se s tehdejším šéfem Státního fondu životního prostředí, který si pořizoval tajné nahrávky o korupci, sešel i ministr vnitra John. Ten včera setkání přiznal, tvrdí ale, že v té době Michálek neměl žádné konkrétní informace, které by John mohl předat policii.

Ministra Drobila je podle prezidenta škoda. "Jeho rezignaci jsem ještě nedostal. Je otázka, zda si něco v uvozovkách nadrobil, nebo mu bylo nadrobeno, mám skoro nedobrý a nehezký pocit, že to bylo to druhé," řekl prezident, který v minulosti Drobila chválil. "Na ministerstvo se vrátil rozum," hodnotil muže, který před volbami sliboval, že chce "dýchat za český průmysl", jenže pak dostal úplně jiný resort.

"Byl bych rád, kdyby se to pootočilo a vyřešilo, aby ministr Drobil nemusel odcházet," dodal prezident.

Drobilově rezignaci ale už asi nic nezabrání. Podle informací ČTK z širšího vedení ODS by ji prezident měl dostat zřejmě v úterý. Drobilovým nástupcem by se podle Lidových novin mohl stát jeho náměstek Ivo Hlaváč. Politické grémium ODS ale podle zdroje ČTK tuto věc neřešilo.

TŘASKAVÁ NAHRÁVKA

Na nahrávkách, které pořídil úředník Libor Michálek a které má MF DNES k dispozici, mluví tehdejší poradce ministra Drobila Martin Knetig. Říká například, že "to, co zažil v Lesích (České republiky) vedle Pavla (Drobila), to byly krádeže za bílého dne". Vyvádění peněz pro politické strany označuje za naprosto normální jev.

Knetig Michálkovi řekl, že aby "Pavel měl někdy šanci být premiérem", potřebuje pro stranu mimo jiné vydělat peníze, aby "mohla být dál".

"Když vezmeš rozpočet na mediální kampaň na úrovni 130 milionů korun, které deklarují strany, tak zjistíš, že ta mediální kampaň stála dvě a půl miliardy. Není to správný, že se z těchhle věcí musí financovat tohle. Ale děje se to všude na světě. A když člověk nebude mít možnost tam být, tak neudělá nic dobrýho. Jinými slovy prostě, opravdu to budou loupeže za bílýho dne," říká Knetig na nahrávkách. (přepis nahrávek čtěte zde)

Ministr životního prostředí Drobil vyzval Michálka, když ho na věc upozornil, aby nahrávku buď předal policii, nebo zničil. Zároveň mu nabídl povýšení - pozici náměstka. Poté, co Michálek předal nahrávku novinářům MF DNES, ho Drobil vyhodil stejně jako Knetiga.

Přáli byste si stejně jako prezident Klaus, aby Pavel Drobil zůstal ministrem životního prostředí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 13741
ANO 1847
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz