Klaus se radil se Špidlou o šlechtě

  • 59
Politické špičky se opět zabývaly restitucemi a Benešovými dekrety. Pozvání prezidenta Václava Klause na Hrad přijali premiér Vladimír Špidla a šéfové parlamentních komor Petr Pithart a Lubomír Zaorálek. Po schůzce politici oznámili, že minulost je pro ně uzavřenou záležitostí.

Zatímco minulé jednání na vládě přineslo konkrétní závěry, schůzka na Hradě má být spíš informativní.

"Účelem setkání není vytvářet politický tlak na soudy či připravit případné legislativní změny," uvádí se v pozvánce.

Účastníci setkání na Hradě po jeho skončení sdělili, že politický a společenský konsensus, který se v otázce totalitních let 1938 - 45 a 1948 až 1989 podařilo nastolit v devadesátých letech, považují za platný.

Na tomto křehkém konsensu nelze podle našich politických špiček nic měnit. Celý rozhovor prý probíhal spíše v obecnější rovině.

"Slova Německo nebo Kinský v našem hovoru vůbec nepadla," odpovídali po setkání společně jeho účastníci.

Nejvyšší ústavní činitelé se také shodli na tom, že by česká politcká reprezentace měla v tomto problému vystupovat jednotně. Jednotliví politici by neměli preferovat dílčí zájmy před zájmy státu jako celku.

DÁLE ČTĚTE

Dekrety přinutily Klause i Špidlu jednat

Shoda: Dekrety se musí vykládat jednotně

Toto i předchozí setkání politických špiček reagují na majetkové spory Františka Oldřicha Kinského.

Politici se obávají, že mohou sílit požadavky související s odškodněním odsunutých sudetských Němců. Schůzka se koná ve 20 hodin. S novináři se politici mají sejít o hodinu později.

Hrad chce efektivní postoj politiků
Prezident si prý od rozhovoru sliboval "potvrzení a posílení existujícího občanského, společenského a politického konsensu, který představuje zásadní zdroj efektivního postoje české reprezentace a orgánů českého státu v otázkách týkajících se válečného, poválečného a celého komunistického období".

Zástupci hlavních politických sil v zemi se sešli už dvakrát. Poprvé je svolal šéf sněmovny Zaorálek, podruhé premiér Špidla.

Poprask vyvolaly Kinského soudní úspěchy, které podle mínění politiků prolamují Benešovy dekrety a restituční hranici, která byla počátkem 90. let dohodnuta na 25. únor 1948.

DOKUMENT

Komuniké ze schůzky čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky
 
1) Prezident republiky, předseda vlády, předseda Senátu a předseda Poslanecké sněmovny se shodují vtom, že i nadále platí společenský a politický konsensus devadesátých let, pokud jde o vypořádání se stotalitní minulostí let 1938 - 45 a let 1948 - 89 a pokud jde o řešení nespravedlností a křivd, ke kterým vté době docházelo. Tento konsensus je mimořádně citlivý a není žádoucí ho měnit.

2)  Účastníci schůzky považují za potřebné, aby byla reprezentace českého státu vtěchto věcech jednotná navenek i dovnitř a aby její jednotliví představitelé nepreferovali dílčí zájmy před zájmy státu jako celku. Postoj českého státu je nezbytné zastávat aktivně a sebevědomě.

3)  Nejvyšší ústavní činitelé se současně obracejí na českou politickou scénu, aby se zdržela zbytečných, nervózních a často nepřiměřených reakcí na jednotlivé výroky zdomova a zahraničí a na jednotlivé soudní kauzy.

4)  Účastníci schůzky se shodli, že budou vtěchto věcech vést další potřebné konzultace a že se budou snažit tyto věci - každý v rámci svého mandátu - obhajovat a prosazovat.

V Praze dne 9. července 2003

Pozvání prezidenta Václava Klause na Hrad přijali premiér Vladimír Špidla a šéfové parlamentních komor Petr Pithart a Lubomír Zaorálek. (9. července 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video