Klaus s Fischerem a Dukou jeli na pohřeb do Polska vlakem a limuzínou

  8:04aktualizováno  12:07
Česká delegace jela na pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczynského vlakem. Václav Klaus s chotí, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka vyrazili pravidelným spojem v 6:11 z hlavního nádraží v Praze. V Bohumíně přestoupili po desáté hodině do limuzíny, kterou pokračovali do Krakova.

Prezident Václav Klaus jede s manželkou Livií, premiérem Janem Fischerem a arcibiskupem Dominikem Dukou vlakem na pohřeb polského prezidenta. (18. dubna 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Je to veliký smutek a dnes vyvrcholí," řekl prezident před cestou. Vlakem jel, protože letadla nelétají kvůli sopečnému mraku nad Evropou.

Na bohumínském nádraží čekaly na příjezd delegace desítky lidí. Prezidentský pár, premiér i arcibiskup se s některými osobně pozdravili, Duka se stihl i podepsat malému chlapci. Klaus před novináři vzpomínal na společnou návštěvu regionu právě s polským prezidentem.

"Tehdy jsme jeli vlakem z Bohumína do Varšavy. Pořád je to jedna taková smutná vzpomínka za druhou," řekl prezident Klaus. V souvislosti s uzavřením vzdušného prostoru připomněl, že "neporoučíme světu kolem nás, přírodě ani okolnostem".

Podle něho se lidé před nádražím nesešli jen kvůli přivítání. "Je tu také jistý pocit toho, co se dnes bude odehrávat v Krakově," dodal. Polský prezidentský pár bude pochován v Krakově vedle polských králů a dalších osobností v kryptě katedrály na královském hradě Wawel.

Polský letoun s prezidentem minulou sobotu havaroval u Smolenska. Na palubě zemřelo 96 lidí, mnoho politiků a představitelů armády. Cestovali do Katyně připomenout si masakr z roku 1940, kdy sovětská tajná policie NKVD zavraždila tisíce polských důstojníků a intelektuálů.

"Pro mě to je určité vzdání holdu a projevu přátelství polskému národu," uvedl Duka ke své přítomnosti na pohřbu.

Prezident Václav Klaus jede s manželkou Livií, premiérem Janem Fischerem a arcibiskupem Dominikem Dukou vlakem na pohřeb polského prezidenta. (18. dubna 2010)

"Protože jedu jako osoba duchovní, je to modlitba, kterou budu doprovázet oběti této katastrofy i se vzpomínkou na ty oběti v Katyni, které tak dlouho byly utajovány, a to tím způsobem, který by se neměl opakovat," zdůraznil Duka.

Podle něj každý, kdo zahyne nespravedlivě a s určitým hrdinstvím, si zaslouží čest bez ohledu na politickou situaci ve 20. století.

Premiér Fischer řekl, že se k polské hranici blíží s pocitem velkého zármutku: "Prezidenta Kaczynského jsem měl příležitost poznat. Vynikající osobnost. Zkrátka a dobře, to se prostě nemělo stát. A tím, že se to stalo pár kilometrů od Katyně, o symbolice snad není potřeba ani hovořit."

Český prezident Václav Klaus si na bohumínském nádraží přesedá do limuzíny, která ho odveze na pohřeb polského prezidenta do Krakova (18. dubna 2010)

Český prezident Václav Klaus si na bohumínském nádraží přesedá do limuzíny, která ho odveze na pohřeb polského prezidenta do Krakova (18. dubna 2010)

Z pražského hlavního nádraží vyrazil vlak EuroCity Kysuca přesně v 6:11. Prezidentská kancelář rezervovala komfortní salonek v první třídě hned u jídelního vozu. Na delegaci čekaly ve voze květiny s trikolorou.

Vedoucí stevardka Jana Kotrčová řekla, že určitě významným cestujícím nabídne klasickou českou snídani.

Nezávisle na státní delegaci zamířil autem do Krakova také bývalý lídr ODS Mirek Topolánek a europoslanec Jan Zahradil. Ten zastupuje rovněž frakci evropských konzervativců jako jejich místopředseda. Zahradil řekl, že do Polska jedou po dohodě s partnerskou stranou Právo a spravedlnost, k níž měl zesnulý prezident blízko.

Prezident a vlaky

I když hlava státu obvykle vlakem na služební cesty nejezdí, nepovažuje svoji dnešní jízdu po železnici za nic tak nečekaného, protože vlak je podle něj běžný dopravní prostředek.

"Výjimečná situace to je, ale my jsme generace, která většinu našich životních cest pořád ještě většinou udělala vlakem. Tak pro nás to tak neřešitelná otázka není," řekl Klaus před cestou novinářům. Dodal, že naposledy jel vlakem několikrát do Ostravy, kdy využil pendolino.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, „kartáč“ dostali Zimola a Hašek

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání vedení strany 19. října 2018 v Hradci...

Předsednictvo ČSSD v pátek v Hradci Králové podpořilo předsedu strany Jana Hamáčka a kritizovalo platformu Zachraňme...

Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

holčička, čtenářka

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...Najdete na iDNES.cz