Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus radí diplomatům: Pro Pobaltí a Benelux po ambasádě. A pozor na Egypt

  15:31aktualizováno  18:17
Prezident Václav Klaus prohlásil, že si dokáže představit jednu ambasádu pro tři pobaltské země a jednu pro Benelux. Své názory přednesl před českými velvyslanci, kteří se sjeli do Prahy na poradu. Uvedl také, že se obává vývoje v severní Africe a varoval před laciným optimismem, který podle něj zastávají USA a některé evropské země.

Prezident Václav Klaus | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Klaus řekl českým velvyslancům, že si přeje, aby severoafrický region udělal co největší posun vpřed. Považuje však za chybu porovnávat změny v těchto zemích s pádem komunismu v roce 1989 a označovat situaci jako "arabské jaro".

Jeho největší obavy se prý týkají Egypta. Na tuto zemi by se česká zahraniční politika měla nejvíc soustředit, a to i z historických důvodů, zdůraznil prezident.

"Před dvaceti lety jsem doma i v cizině často hovořil o triádě předpokladů transformačního úspěchu - vědět, kam chceme jít, vědět, jak se tam dostat, a umět vytvořit v zemi takové politické předpoklady, aby obojí přijali obyvatelé země za své. Nic takového tam nevidím. Mám v této souvislosti největší obavy o vývoj v Egyptě."

Méně ambasád v Pobaltí a Beneluxu

Klaus řekl svůj názor velvyslancům i v dalších oblastech. Jednou z nich bylo množství českých velvyslanectví v některých oblastech, hlavně v Evropě.

"Jsem přesvědčen, že trvá potřeba změnit váhu našeho diplomatického zastoupení v zemích Evropské unie a ve zbytku světa právě ve prospěch zbytku světa. Dovedu si například představit jeden zastupitelský úřad akreditovaný pro tři baltské státy. Stejně tak bych se přimlouval za jeden úřad pro státy Beneluxu," uvedl.

Výjimka z přijetí eura

Klaus ji chce pro Česku republiku

Klaus už loni řekl, že Unie není zahraničím v pravém slova smyslu a v řadě malých zemí EU není nutné mít zvláštní zastoupení. Nyní má Česko svoji misi ve všech třech pobaltských státech (Estonsku, Lotyšsku, Litvě) i ve třech zemích Beneluxu (Belgii, Nizozemsku, Lucembursku). Nutno podotknout, že ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg možnost uzavírání diplomatických misí v Evropě v poslední době nevylučoval.

Jedním z hlavních témat letošní velvyslanecké porady je takzvaná ekonomická diplomacie. Klausovi vadí, že na českých zastupitelských úřadech se zúžily nebo zrušily obchodní úseky. "Na většině teritorií je... prosazování našich ekonomických zájmů hlavním, ne-li jediným smyslem udržování zastupitelského úřadu. Žádná evropská služba vnější akce a zájmy českých firem ve světě hájit a prosazovat nebude," zdůraznil Klaus.

České ministerstvo zahraničí kvůli šetření uzavřelo tento rok i v minulých letech některá velvyslanectví a rovněž snižovalo stavy na jiných misích, mimo jiné v obchodních úsecích. Například letos skončila velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Uzavřen byl též generální konzulát v indické Bombaji. O uzavírání rozhoduje vláda.

Klaus zkritizoval koncepci zahraniční politiky

Václav Klaus při setkání s českými velvyslanci také zkritizoval koncepci zahraniční politiky. Obsahuje dle něj prázdná témata, neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU, nezabývá se skutečnými problémy zahraniční politiky ČR. Dokument označil za "neutralistický text" s všezahrnujícími obecnostmi.

Dle koncepce je klíčovým zájmem ČR zachování vlivu Evropy a euroatlantické civilizace a cílem bezpečnost a prosperita země (koncepci české zahraniční politiky si můžete přečíst na webových stránkách ministerstva zahraničí).

Klausovi vadí, že dokument nezmiňuje hned několik věcí, konkrétně třeba "zcela evidentní současnou krizi evropské integrace". Dále dokumentu vytýká, že neřeší problematičnost eventuálního členství v eurozóně, množící se negativní důsledky schengenského prostoru či neudržitelnost společné zemědělské politiky EU. Dále se podle prezidenta nezabývá neopodstatněností kanadských víz pro Čechy, "permanentními ataky na Benešovy dekrety" či výjimkou z Lisabonské smlouvy.

Vláda schválila novou koncepci české zahraniční politiky 20. července. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dal materiál znovu do vlády poté, co mu původní text před tím vrátili premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra. Vadilo jim prý, že text byl příliš proevropský. Výtky se týkaly i členství v NATO.

Nečas po schválení dokumentu novinářům řekl, že ministerstvo zahraničí původní sporné body v nové verzi dokumentu odstranilo. 

Koncepce uvádí, že základními prioritami mimo jiné jsou: posilování bezpečnosti země, prosazování obchodních a hospodářských zájmů včetně energetické bezpečnosti, akceschopná ekonomika, transatlantická vazba či lidská práva. Velkým zájmem ČR je pak silná, demokratická a konkurenceschopná EU, která je pro ČR také nástrojem k prosazování zájmů země. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz