Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus pověřil Topolánka jednáním o nové vládě

  10:27aktualizováno  15:50
Prezident Václav Klaus pověřil předsedu vítězné ODS jednáním o sestavení nové vlády. Mirek Topolánek počítá s tím, že osloví lidovce a zelené. Klaus se s Topolánkem sešel na Pražském hradě.

Přejít na volební speciál

"Pan prezident Klaus mě pověřil vést jednání o sestavení vlády a já toto pověření přijímám," řekl na tiskové konferenci po jednání s předseda ODS Mirek Topolánek.

"Toto pozvání bylo učiněno na základě výsledků voleb a dodávám, že i na základě prvních náznaků na naší politické scéně," uvedl Klaus.

K většině ale chybí trojici ODS - KDU-ČSL - zelení jeden hlas. Tato koalice získala ve dvousetčlenné Sněmovně jen sto hlasů. Zbylých sto křesel by obsadily levicové ČSSD a KSČM.

"Žádný časový termín, do kdy musí být sestavena vláda, jsem neurčil. Pan Topolánek mi však slíbil, že v polovině příštího týdne za mnou přijde, aby referoval, jak je s jednáními úspěšný," prohlásil Klaus.

Mirek Topolánek na tiskové konferenci důrazně odmítl, že přišel na Hrad už s kompletním řešením a seznamem ministrů, jak uváděla některá média. Ta vycházela zřejmě z toho, že Topolánek už během víkendu dvě strany (lidovce a zelené) preferoval.

Paroubek: Nesouhlasíme s rovnou daní
Premiér Jiří Paroubek na otázku MF DNES a LN sdělil, za jakých podmínek by byl případně připraven tolerovat vládu v čele s Mirkem Topolánkem.

"V programu vlády nemůže být rovná daň, rovný důchod a další nesmysly tohoto druhu, například privatizace veřejných služeb, privatizace ČEZ, prostě něco takového v programu vylučuju, stejně jako reforma zdravotnictví podle ODS," uvedl Paroubek s tím, že nechtěl říci, jako podobu vlády by osobně preferoval.  

Prezident svolal novou Sněmovnu
Prezident svolal první zasedání nové Sněmovny. Ústava mu přitom dává na tento krok 30 dnů. Termín stanovil na pátek 16. června. Zasedání ale ještě neznamená ustavující schůzi. Tu svolá končící předseda Sněmovny Zaorálek a teprve po ní bude muset Paroubkův kabinet podat demisi. - více zde

"Jako prezident republiky plně respektuji parlamentní demokracii, a proto si přeji, aby byla vedena vzájemná, zdůrazňuji slova vzájemná, jednání politických stran. Neboli – prezident republiky má do takových vstoupit spíše v SOS situaci, a nikoliv, aby zde na Hradě sestavoval vládu. To jsem odmítal vždycky a nebudu to v žádném případě dělat ani teď. To je SOSové řešení, nikoliv normální řešení v parlamentní demokracii standardního typu, kterou Česká republika v každém případě je," dodal na závěr Klaus.

Klaus bude jednat s nejvyššími ústavními činiteli
Václav Klaus v následujících dnech zahájí konzultace k povolební situaci s nejvyššími ústavními činiteli České republiky. 

Jako prvního pozval na Pražský hrad předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Setkání se uskuteční v úterý 6. června v 11 hodin.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Najdete na iDNES.cz