Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus popichuje vládu

  14:10aktualizováno  14:10
Nejoblíbenějším způsobem, jak zasahovat do vnitřní politiky, jsou pro Václava Klause prezidentská veta zákonů. Poslanci jej však zatím vždy přehlasovali. Pokud však vydrží nasazené tempo, předchůdce Václava Havla překoná v disciplíně, v níž podle vlastních slibů nehodlal soutěžit.

PŘÍLOHA iDNES
Klaus rok prezidentem
ohlédnutí * fotografie
diskuse * vysvědčení

Klaus během jediného roku vetoval už šest zákonů. Václav Havel přitom během svého druhého funkčního období 1998-2003 vrátil parlamentu čtrnáct zákonů.

Popření demokracie
Václav Klaus kritikou způsobu, jakým Havel zacházel s vetováním zákonů, nikdy nešetřil.

"Prezident by měl veta užívat jako šafránu - jednou za desetiletí - a ne aby se o to pokusil několikrát za týden. Považuji to za pošlapání základních prvků parlamentní demokracie," komentoval Klaus v dubnu 2001 Havlovo veto zákona o dálničním obchvatu kolem Plzně.

Ještě tři měsíce před svým zvolením pak Klaus v rozhovoru pro MF DNES prohlašoval, že by jako prezident znal svou roli: "Nemyslím, že úkolem prezidenta je bojovat s parlamentem o ten či onen zákon," říkal prezidentský kandidát v prosinci 2002. "Není úkolem prezidenta, aby zkusil zavetovat tento zákon, a tím zpozdit jeho uvedení do chodu o pár měsíců."

Předsevzetí Klausovi vydrželo přesně dva měsíce. V květnu vetoval svůj první zákon: o zoologických zahradách. "Tygr prostě nevydrží být vegetariánem," komentoval tehdy prezidentův krok ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU). Bylo totiž jasné, že zákon o zoo nezůstane osamocen.

Sto deset ku šesti
A nezůstal: v červenci 2003 Klaus odmítl podepsat zákon o DPH a vysloužil si tím výtku premiéra Špidly, že se chová jako stranický vůdce, a ne jako hlava státu.

Podzim pak přinesl další snahu prezidenta ovlivnit podobu Špidlovy finanční reformy. Klaus vetoval zákony o zdravotním pojištění a státní sociální podpoře. Šestici pak doplňují zákony o zemědělství a o Ústavním soudu.

"Je nutné připomenout, že prezident již podepsal sto deset zákonů a nepodepsal pouhých šest," vysvětluje rozpor mezi staršími Klausovými výroky a realitou prezidentův mluvčí Petr Hájek. "A vždy se jednalo o záležitosti, které se nějakým způsobem týkají občanských práv a jsou na samé hranici ústavnosti."

Jednu věc má Klaus se svým předchůdcem společnou: sněmovna zatím jeho veto vždy přehlasovala.

Proč však prezident nevyužil šance jít si na zákony "na hranici ústavnosti" stěžovat k Ústavnímu soudu?

Václav Havel se v letech 1998 až 2003 obrátil na Ústavní soud ve čtyřech případech - a byl stoprocentně úspěšný. Šlo přitom o zákony z dílny opoziční smlouvy, které měly významně měnit politický systém (volební zákon, zákon o politických stranách...).

Klaus tehdy Havlovy úspěchy nenesl dobře a označoval Ústavní soud za "třetí komoru parlamentu jmenovanou prezidentem".

Sám Klaus se k Ústavnímu soudu zatím nechystá. "Pan prezident vyjadřuje svůj postoj právě vetem," řekl Hájek. "A když je pak ve sněmovně přehlasován, měli by se na Ústavní soud obrátit spíše ti poslanci, kteří s jeho názorem souhlasí."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz