Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus položil věnec na Vítkově, na Hradě mu přísahaly stovky nových vojáků

  7:40aktualizováno  17:05
Česká republika si připomíná Den vzniku samostatného československého státu před 93 lety. Ráno položil prezident Václav Klaus s dalšími politiky věnec u Národního památníku na Vítkově. Oslavy vyvrcholí večer, kdy hlava státu udělí vyznamenání vynikajícím osobnostem.

"Já bych byl rád, abychom tento den, kdy vznikla státnost, brali hodně vážně," řekl prezident Václav Klaus televizi.

KVÍZ

Otestujte své znalosti dějin Československa

Na Vítkov ho doprovodili nejvyšší ústavní činitelé, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a šéf Senátu Milan Štěch. Na Vítkově nechyběli ani ministr obrany Alexandr Vondra, šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, arcibiskup Dominik Duka, pražský primátor Bohuslav Svoboda, představitelé armády, Sokola, někdejších politických vězňů a válečných veteránů. Premiér Petr Nečas chyběl, je totiž pracovně v USA.

Při vojenské přehlídce prezident propůjčil jednotkám bojové prapory. Po položení věnců pak spolu s ostatními politiky a dalšími přítomnými uctil minutou ticha památku všech, kteří v bojích za samostatnost Československa zahynuli.

Fotogalerie

"Já jsem rád, že ten slavnostní den 28. října, náš největší svátek, zahajujeme právě zde na Vítkově a právě touto formou. Takže doufám, že takto se ponese v tomto duchu celý dnešní den," řekl prezident po pietním aktu médiím.

Dopoledne se na Hradčanském náměstí zúčastnil coby vrchní velitel ozbrojených sil přísahy téměř pěti set nových vojáků. Jmenoval také nové generály a přijal členy diplomatického sboru.

Diplomatům Klaus řekl, že stát má sice své problémy, ale "co nás v těchto dnech nejvíc trápí, je vývoj v našem sousedství, na evropském kontinentu". Dluhová krize eurozóny je podle něj jen špičkou ledovce. Uvedl, že snaha pomoci zadluženým zemím zvyšováním jejich zadluženosti není řešením. Stejně jako podle něj není řešením "pokračovat týmž směrem, k další centralizaci rozhodování na úrovni EU".

28. října 1918

Československo vzniklo v roce 1918 po rozpadu Rakouska-Uherska poraženého v první světové válce. Zaniklo 31. prosince 1992 rozdělením na Českou a Slovenskou republiku.

Hlavními představiteli projektu nového československého státu v zahraničí byli vedle prezidenta Masaryka také jeho pozdější nástupce Edvard Beneš, Slovák Milan Rastislav Štefánik, který při návratu do vlasti zahynul při leteckém neštěstí nedaleko Bratislavy, a první československý premiér Karel Kramář.

Politiky, jejichž dílem bylo vyhlášení Československa, byli vedoucí představitelé Národního výboru Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla, František Soukup a zástupce Slováků Vavro Šrobár.

Prezident se také znovu vyjádřil k problematice jaderné energie, kdy podle něj nedávná katastrofa japonské elektrárny nezpochybňuje skutečnost, že "jaderná energie zůstává stabilním a nenahraditelným zdrojem energie".

Odpoledne Klaus položil věnec k Masarykově soše na Hradčanském náměstí. V podání pěveckého sboru tam zazněly Masarykovy oblíbené písně Teče voda teče a Ach, synku, synku. Pietnímu aktu přihlížely stovky Pražanů a turistů.

Do ulic míří extremisté, euroskeptici i monarchisté

U příležitosti 93. výročí vzniku Československa se konají i různé koncerty a mítinky, den otevřených dveří zpřístupní veřejnosti Sněmovnu a Senát.

Večer bude prezident tradičně udělovat ve Vladislavském sále Pražského hradu vyznamenání. Ocenit by mohl například řádovou sestru Annu Magdalenu Schwarzovou, překladatele Martina Hilského nebo veterány východní fronty druhé světové války, generála Mikuláše Končického a plukovníka Václava Djačuka. Oba potvrdili České televizi, že dostali pozvánku na slavnostní večer.

Kromě oficiálních akcí oznámily v Praze mítinky euroskeptická Strana svobodných občanů a Koruna Česká (Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), která prosazuje návrat ke království. Hnutí Nespokojení občané, které protestuje proti vládním reformám, ohlásilo mítink spojený s petiční akcí.

O slovo se přihlásili i extremisté. Na zakázaném shromáždění v Havířově-Šumbarku se sešlo několik desítek lidí. Mítink svolali představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti a jako důvod udali, že chtějí s místními obyvateli promluvit o stěhování takzvaně nepřizpůsobivých obyvatel do města (o průběhu akce čtěte zde).

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Začátek týdne proprší, teploty budou až k víkendu stále klesat

(Ilustrační snímek)

Po víkendových vedrech nastane v pondělí mírné ochlazení a odpoledne déšť na většině území. Teploty se budou držet...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz