Klaus podpořil blok Bobošíkové. Pravice je nejednotná, posteskl si

  17:14aktualizováno  17:14
Bývalý prezident Václav Klaus před volbami ukázal, komu patří jeho sympatie. Na veřejném shromáždění podpořil volební blok Hlavu vzhůru, který vede Jana Bobošíková. Volby podle něj nebudou dobré, protože pravice je oslabená. Za hlavní úkol považuje sjednocení pravicových stran.

Klaus uvedl, že volebnímu bloku Bobošíkové velmi přeje volební úspěch a ocenil název hnutí. "Heslo Hlavu vzhůru je nesmírně potřebné pro naši zemi. Zase hlavu skláníme, způsobujeme si to do jisté míry sami naší neuvěřitelnou nevraživostí a rozhádaností, v naší zemi dosahuje naprosto neznámých rozměrů," prohlásil exprezident.

Předčasné volby podle nej nedopadnou dobře. "Pravice je v naší zemi nesmírně oslabena. Oslabuje se sama, do značné míry si dává své vlastní góly," podotkl exprezident. Za základní úkol považuje integraci pravice, která se však podle něj do konce října, kdy se volby uskuteční, nestihne. 

Fotogalerie

"To je úkol na delší období, ale myslím, že jej musíme dříve či později vykonat, protože jinak tu budou vládnout páni Sobotkové a nebude žádné síly, která by je mohla zastavit," doplnil Klaus.

Hnutí Hlavu vzhůru je podle něj jedním z pokusů ke zmíněnému sjednocení stran. "Opravdu jim v tom chci popřát maximální úspěch. Vím, že to nebudou mít lehké. Musí počítat s nevraživostí médii, musí počítat s tím, že některá seskupení budou mít nekonečně více peněz," uvedl Klaus. Na Bobošíkové ocenil například její kritický postoj k Evropské unii.

O tom, jak bude vypadat Klausova podpora, dosud nebylo jasno. Poté, co exprezident na konci srpna oznámil, že sám kandidovat nebude, Bobošíková zvažovala, že alespoň využije jeho jméno pro název hnutí. Klausův spolupracovník Ladislav Jakl však zareagoval, že k tomu exprezident nedal souhlas (více čtěte zde).

Za hnutí jdou do voleb exposlanci ODS i bývalí sportovci

K volebnímu bloku Hlavu vzhůru patří Suverenita, Akce D.O.S.T., Pravá frakce ODS, Demokratická strana zelených či regionální uskupení Jihočeši nebo Pardubáci.

Zástupci hnutí tvrdí, že chtějí do politiky vrátit hodnoty jako je státní suverenita, prosperita a svoboda. "Za pět týdnů budeme rozhodovat o tom, zda budeme žít v zemi svobodné, která se vydá opět na cestu prosperity, a nebo budeme žít v zemi, která míří do chudoby a chaosu. Já nabízím tu první cestu," uvedla ve čtvrtek Bobošíková.

Za hnutí kandidují například bývalí poslanci ODS Tomáš Úlehla a Michal Doktor, někdejší lyžařka Olga Charvátová-Křížová, exsenátorka Liana Janáčková, bývalý šéf sportovní redakce České televize Jiří Baumruk nebo někdejší krasobruslař René Novotný.

Na kandidátce v Libereckém kraji se nachází i extremista Jan Kopal (více o jeho kandidatuře čtěte zde). Sama Bobošíková je lídrem strany ve středních Čechách, třetí v pořadí je v kraji exposlankyně Strany zelených Olga Zubová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru...

Stát odškodní klienty H-Systemu za průtahy, ale musí stáhnout žaloby

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek se dohodl na odškodnění za neúměrně dlouhé trestní řízení přibližně s šedesátkou...

Najdete na iDNES.cz