Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus omilostnil obchodníky z Vietnamu i ženu, která ukradla hodinky

  17:01aktualizováno  17:01
Prezident Václav Klaus se dnes rozhodl vyhovět patnácti žadatelům o milost. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody, informoval Martin Erva z tiskového odboru Hradu.

Celkem Klaus od svého prvního zvolení prezidentem v roce 2003 udělil přibližně 270 milostí. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jednou z omilostněných je Radka Tacinová. Klaus jí prominul zbytek trestů odnětí svobody, které jí byly uloženy za výrobu pervitinu a křivou výpověď u soudu. Podle Hradu prezident vzal v úvahu, že Tacinová část trestu vykonala, již dva roky úspěšně abstinuje a řádně pečuje o svého ročního syna. Milost jí byla udělena se stanovením čtyřleté podmínky.

Márii Čonkové, občance Slovenské republiky, prezident prominul trest vyhoštění uložený za to, že v opilosti odcizila hodinky. "Prezident vzal v úvahu, že ke skutku došlo před 13 lety, že jmenovaná trest již vykonala a že své jediné příbuzné má v České republice," uvedl Erva.

Dva tresty odnětí svobody prominul Klaus Kristině Dzurkové. Sedm měsíců a 25 dnů dostala za drobné krádeže v obchodech. "Prezident vzal v úvahu, že jmenovaná řádně pečuje o své dvě nezletilé děti a letos v srpnu čeká narození dalšího dítěte," dodal Erva.

Milosti se dočkali i dva občané Vietnamu, oba měli být vyhoštěni za to, že nepřihlásili zboží k proclení.

Klaus udělil zatím 270 milostí

Radovat se může i Ilona Chládová, padesát dnů, které měla strávit ve vězení, si bude moci užít na svobodě. Trest dostala za drobné krádeže, kterých se dopustila pod vlivem drog a ve velmi mladém věku.

Klaus se jí rozhodl trest prominout s přihlédnutím k tomu, že zcela změnila způsob svého života a řádně se stará o svojí 10měsíční dceru, kterou by si vzhledem ke krátkému trestu nemohla vzít s sebou do vězení. Milost byla udělena se stanovením jednoroční podmínky.

Další milosti prezident udělil lidem odsouzeným za krádeže, podvody při uzavírání smluv či za neuposlechnutí vojenského rozkazu.

Celkem Klaus od svého prvního zvolení prezidentem v roce 2003 udělil přibližně 270 milostí. Jeho předchůdce Václav Havel, který byl hlavou Československa a později České republiky v letech 1989 až 2003, udělil celkem 1 948 individuálních pardonů a vyhlásil tři amnestie.

Havel býval za milosti často kritizován, přestože za 13 let udělil méně milostí než jeho předchůdce Gustáv Husák za rok. Někteří kritici Havlových milostí podobnou výsadu hlavy státu označovali za feudální přežitek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz