Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus omilostnil čtrnáct lidí, většinou kvůli rodinám

  11:26aktualizováno  11:26
Prezident Václav Klaus udělil milost čtrnácti lidem. Podle mluvčího Hradu rozhodovaly ve většině případů humanitární důvody. Několik omilostněných jsou cizinci, které trest vyhoštění odloučil od jejich českých rodin.

Klaus omilostnil i řidiče autobusu, který srazil chodce. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Klaus například prominul zbytek trestu vyhoštění muži, který před deseti lety napadl fyzicky svou družku.

"Žádost podala sama napadená, dnes již jeho manželka, s tím, že partnerský konflikt je již vyřešen," sdělil iDNES.cz mluvčí Petr Hájek. Dodal, že by trvání trestu komplikovalo výchovu dvou dětí a funkčnost rodiny.

Prezident zrušil vyhoštění ještě dalším čtyřem žadatelům. Jedním z nich je i pár Poláků, kteří byli vyhoštěni z České republiky na neurčito za pašování zboží v roce 1978.

"Prezident vzal v úvahu, že od spáchání činu uplynulo více jak dvacet let, a také to, že se podle tehdejšího zákona ukládal trest vyhoštění vždy na dobu neurčitou," vysvětlil Hájek důvody milosti.

O práci by neměl díky prezidentské milosti přijít řidič autobusu, který v roce 2006 srazil chodce na přechodu. Klaus zrušil jeho dvouletý zákaz řízení. Muž totiž sám pečuje o mentálně postiženou dceru a o nechodící matku své zesnulé manželky, které jsou závislé na jeho výdělku.

Snížení trestu z původních osmi let na tři se dočkal muž, který zabil svého vnuka. Podle Hájka prezident přihlédl k vysokému věku odsouzeného. Vnuk měl také své prarodiče napadat a vyhrožovat jim, protože trpěl paranoidní schizofrenií.

Prezident milostmi ze začátku šetřil
Klaus dal naposled milost na konci letošního srpna Antonínu Šromovi, který byl odsouzen za úvěrový podvod. Klaus mu prominul nevykonaný zbytek trestu 5,5
roku vězení. Milost pro spolustraníka Šroma žádal tehdy u prezidenta i lidovecký ministr Cyril Svoboda. - více zde

Klausův předchůdce Václav Havel dal v letech 1990 až 2002 celkem 1948 milostí. Klaus Havla kvůli prezidentským milostem kritizoval a jejich počet pak omezil. V roce svého zvolení jich například udělil jen pět.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz