Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus: od předsedy třídy k prezidentovi

  17:44aktualizováno  17:44
Václav Klaus je jednou z nejdůležitějších postav českého státu. V dobrém i špatném slova smyslu. Za roky strávené v politice se stal tak dominantním, že v jeho stínu nevyrostl žádný přesvědčivý nástupce. A byl to on, kdo vybudoval první novou moderní polistopadovou politickou stranu.

Má rád disciplínu, Margaret Thatcherovou, tenis, rovnou daň. Nemá rád film Marečku, podejte mi pero, Vladimíra Špidlu a Zdeňka Škromacha, ekology, džínové bundy.

Na post prezidenta navrhla prvního polistopadového ministra financí, dlouholetého premiéra a předsedu ODS, později předsedu Poslanecké sněmovny a dodnes řadového poslance jeho strana.

Klaus byl od konce roku 1989 u všeho podstatného: V první polistopadové vládě a také ve většině dalších, u přeměny socialistické ekonomiky na tržní. Byl také u jednoho z největších politických skandálů posledních let, u podezřelého financování ODS.

Velkou roli sehrál při rozdělení Československa. Byl u opoziční smlouvy s vládnoucí ČSSD. A nyní se po Havlovi stal druhým prezidentem po pádu komunismu. Jeho politická kariéra dosáhla v České republice mety nejvyšší.

Vůdce a bojovník
Schopnosti vůdce se v Klausovi projevily už v dětství. "Měl jsi vlastnosti, které i děti dovedou ocenit a proto tě spolužáci zvolili svým předsedou," napsala malému Vaškovi do památníku učitelka ve třetí třídě základní školy.

Stanout v čele významné státní instituce se nynějšímu prezidentovi podařilo poprvé v prosinci roku 1989. Řídil ministersto financí první polistopadové vlády dva roky.

O necelý rok později byl zvolen předsedou Občanského fóra a rok poté už vede ODS.

Od roku 1992 se stal na šest let premiérem zpočátku ČSFR a posléze ČR. Následující dva roky řídil Poslaneckou sněmovnu. Od pádu komunismu poprvé nevede Klaus od 15. prosince loňského roku nic. Až nyní. Po dvou půl měsících vybojoval po třech prezidentských volbách post nejvyšší. Stal se prezidentem České republiky.

Václav Klaus v čele...

- 1950 předseda 3. třídy základní školy
- 1989 ministr financí
- 1990 předseda OF
- 1991 předseda ODS
- 1992-98 premiér ČR
- 1998-2002 předseda Poslanecké sněmovny
- 2003 prezident ČR

Báječná Klausova léta
Sám Klaus označuje za vrchol svého politického úsilí hned začátek.

"Bylo to euforické období, které se dnes zdá naprosto zapomenuté," říká Klaus. Bylo to jediné období, kdy ještě nečelil takové kritice jako později například za kuponovou privatizaci a privatizaci vůbec.

Klaus se stal brzy vůdcem. Na podzim 1990 byl zvolen do čela Občanského fóra. Za necelý půlrok však udělal něco, na co by si v té době málokdo troufl. Cítil, že názorově "širokorozchodné" OF je brzdou jeho ambicím. Shromáždil proto své spřízněné duše a založil ODS.

V roce 1992 jeho strana jasně vyhrála volby a Klaus se stal premiérem. Relativně dlouho si pak Klaus užíval popularity.

Doleva, nebo s Klausem
Klausovo zlaté období skončilo v roce 1996. "Dokázali jsme, že to dokážeme", s tímto heslem šla tehdy ODS do voleb. ČSSD Miloše Zemana však do nich vjela s autobusem Zemák a téměř Klause porazila. ¨

Klausova koaliční vláda ODS, lidovců a ODA měla ve sněmovně menšinu. Někdy v té době se křivka Klausovy politické kariéry sklopila dolů.

Na jaře 1997 Klaus vyhlásil zavedení ekonomických "balíčků" a lidé si měli "utáhnout opasky". Ekonomická reforma přece jen nebyla tak úspěšná a Klaus to musel přiznat. Na konci roku 1997 vypluly na světlo finanční skandály ODS. Strana lhala o svých sponzorech, vystavila se mohutnému podezření, že podvádí se svými penězi, a Klaus i jeho nejvěrnější se snažili celou věc zamést pod koberec.

Vyvrcholení přišlo ještě tentýž rok. Ivan Pilip a Jan Ruml se pokusili Klause svrhnout. Sice se jim to nepodařilo, ale ODS se rozpadla na dva tábory. Z jednoho vznikla dnes vládní Unie svobody. Klaus byl zjevně otřesen, ale nevzdal se.

V předčasných volbách roku 1998 zavelel "S Klausem, nebo doleva", získal překvapivých 27 procent hlasů a další čtyři roky se podílel na vládě. I když velmi nestandardním způsobem.

Vládl Zeman, ale Klaus ho ve Strakově akademii celou dobu přidržoval opoziční smlouvou. Loni Klaus dostal další zprávu o konci "báječných let" ODS.

Strana opět nevyhrála volby a skončila v opozici. Klaus pochopil, že jedinou reálnou možností je opustil čelo ODS a pokusit se zasáhnout do vývoje země z Hradu.

Václav Klaus
* narodil se 19. června 1941 v Praze na Vinohradech
* otec byl úředník
* jako dítě zpíval Klaus v Pěveckém sboru Československého rozhlasu
* vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor zahraniční obchod
* do roku 1970 pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd, poté ve Státní bance československé v Praze a v Prognostickém ústavu ČSAV
* v prosinci 1989 se stal ministrem financí první polistopadové vlády
* v dubnu 1991 byl zvolen předsedou ODS
* v letech 1992 až 1998 byl premiérem České republiky
* 1998-2002 byl předsedou Poslanecké sněmovny
* v současnosti je řadovým poslancem, od 15. prosince 2002 už není ani předsedou ODS
* kandidatura na prezidenta je vyvrcholením jeho politické kariéry

Kandidát ODS na funkci prezidenta republiky Václav Klaus přichází ke třetí volbě hlavy státu, 28. února 2003.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz