Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus ocenil hrdiny, herečky a autora Krtečka

  20:38aktualizováno  20:38
Prezident Klaus rozdal sérii státních vyznamenání. Řád Bílého lva in memoriam udělil například hrdinovi II. odboje Josefu Bryksovi. Medaile dostaly i herečky Iva Janžurová a Jiřina Jirásková. Za zásluhy byl oceněn také vědec Petr Hájek, který byl některými médii dříve zaměněn za Klausova mluvčího.

Prezident vyznamenal i olympijskou vítězku v běhu na lyžích Kateřinu Neumannovou. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Prezident Václav Klaus udělil vyznamenání tradičně v den výročí vzniku samostatného Československa.

Václav Klaus ocenil hrdiny protifašistického odboje, kteří byli často po roce 1948 obětmi komunistických zločinů, vedle hereček, herců, výtvarníků a osobností, které se zasloužily o občanskou společnost.

Medaili za zásluhy in memoriam dostal například herec Boris Rösner, další pak herečky Jiřina Jirásková a Iva Janžurová, hudební skladatel Jan Klusák nebo kameraman Miroslav Ondříček. Klaus ocenil také malíře Zdeňka Milera, duchovního otce kresleného dětského hrdiny Krtečka.

Medaili za zásluhy dostal i profesor Petr Hájek, významný matematik. Jeho jméno bylo nedávno v médiích zaměněno za jméno prezidentova mluvčího Hájka. - více zde

GRAFIKA:
PŘEHLED STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ

Svého "hrdinu" mohli volit i čtenáři iDNES.cz. Vybírali ze seznamu kandidátů na státní vyznamenání, který prezidentovi předložil Senát. Na celé čáře to vyhrál hrdina druhé světové války Josef Bryks. Čtenáři by ale ocenili i odbojovou skupinu bratří Mašínů, která byla nominována už poněkolikáté. - více zde

Klaus vyznamenal 22 osobností

Řád Bílého lva

Generálmajor Antonín Špaček
Hrdina druhé světové války. Bojoval ve Francii a Británii. V roce 1949 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 10 letům těžkého žaláře a řadu roků strávil v uranových dolech. Je držitelem nejvyšších našich i zahraničních vojenských vyznamenání.

Plukovník Josef Bryks in memoriam
Pilot československé armády Josef Bryks před okupací uprchl do Velké Británie. Jako letec RAF byl sestřelen nad Francií. Vyvázl živý a dařilo se mu dva roky skrývat, než ho Němci zajali. Několikrát se pokusil uprchnout, ale nakonec byl v srpnu 1944 odsouzen k trestu smrti. Živ se dočkal osvobození. Po po únorovém puči byl odsouzen jako zrádce vlasti k deseti letům vězení. Z komunistických lágrů a žalářů už živý nevyvázl.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Brigádní generál Miroslav Štander
Zúčastnil se jako stíhač bojů na západní frontě za II. světové války. Po únoru 1948 se mu před hrozbou zatčení podařilo uprchnout do Velké Británie, kde byl až do roku 1955 letcem RAF.

Kapitán Václav Kojzar in memoriam
Za druhé světové války prokázal hrdinství v bojích v severní Africe a na západní frontě. Po únoru 1948 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k doživotnímu vězení a strávil sedm a půl roku v uranových dolech. Po roce 1989 byl aktivním členem Československé obce legionářské.


Matylda Čiháková
Za nacistické okupace byla aktivní účastnicí odboje. V roce 1948 byla komunistickým režimem odsouzena k 25 letům žaláře. Po 8 letech věznění byla propuštěna a později rehabilitována. Dlouhá léta je veřejně činná v organizacích příslušníků II. a III. odboje. I ve svých 97 letech je podle Hradu stále příkladem mimořádné občanské aktivity a angažovanosti.

Naděžda Kavalírová
Je známá svým dlouholetým otevřeným odporem proti komunistickému režimu. Po maďarských událostech v roce 1956 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena za vlastizradu, řadu let vězněna a poté dlouhodobě perzekvována. Od roku 1990 se angažuje ve vedení Konfederace politických vězňů.

Mons. Michael Josef Pojezdným
V roce 1970 vstoupil tajně do premonstrátského řádu a v roce 1987 byl zvolen opatem strahovským. V období totality se podílel na aktivitách připravujících podmínky pro vítězství demokracie v naší zemi. Po roce 1989 se významně zasloužil o obnovení náležitého postavení církví v naší společnosti. Má rovněž velké zásluhy o obnovu významných kulturních památek a jejich zpřístupnění veřejnosti.

Mons. ThDr. Karel Skalický
Vynikající český teolog, který se významně podílel na aktivitách našeho exilu v boji proti totalitě. Po emigraci do Říma přednášel teologii na Lateránské univerzitě, od roku 1967 vydával významný exilový časopis Studie a jako kněz se věnoval českým exulantům. V roce 1994 se vrátil do vlasti a působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Medaile Za zásluhy

Akademický malíř Jiří Anderle
Významný český malíř a grafik, jehož rozsáhlé dílo si získalo věhlas a prestižní ocenění doma i v zahraničí. Od roku 1964 buduje unikátní rozsáhlou sbírku primárního umění Afriky, kterou v letošním roce daroval veřejnosti.

Prof. RNDr. Petru Hájkovi, DrSc.
Mezinárodně uznávaná vědecká osobnost v oboru matematické logiky. Působil v řadě prestižních zahraničních vědeckých institucích.

Milan Horvát
Ve svých občanských aktivitách se dlouhodobě věnuje řešení pracovních a sociálních problémů romských spoluobčanů. V roce 1998 založil občanské sdružení, které organizuje kulturní a vzdělávací akce pro Romy, pečuje o osoby bez přístřeší a řeší sociální problémy rodin s dětmi.

Iva Janžurová
Vynikající česká herečka, která za léta své bohaté umělecké dráhy vytvořila řadu nezapomenutelných divadelních, filmových, televizních i rozhlasových rolí.

Jiřina Jirásková
Je od 50. let  velkou osobností českého divadelního a filmového umění. Svou celoživotní divadelní uměleckou dráhu spojila s Divadlem na Vinohradech, jemuž v devadesátých letech stála v čele i jako ředitelka.

Jan Klusák
Významný český hudební skladatel, který vedle své tvorby koncertní dosáhl proslulosti jako autor scénické, filmové a televizní hudby.

Josef Masopust
Legendární postava české kopané. Byl vůdčí osobností národního mužstva, které v roce 1962 vybojovalo stříbrné medaile na mistrovství světa. V témže roce byl zvolen nejlepším fotbalistou Evropy a v roce 2001 prohlášen českým fotbalistou století. Po celou svou sportovní kariéru byl příkladem rytířského přístupu ke sportu.

Zdeněk Miler
Proslulý český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti. Je autorem více než 70 animovaných filmů a jeho tvorbě se dostalo mnoha prestižních domácích i zahraničních ocenění. Především jeho filmy s postavou krtečka si získaly srdce generací diváků na celém světě.

Kateřina Neumannová
Vynikající česká reprezentantka v běhu na lyžích. Na letošních olympijských hrách v Turíně získala zlatou a stříbrnou medaili, je držitelkou několika medailí z dalších olympiád a vítězkou mnoha mezinárodních závodů. Patří k velkým osobnostem světového sportu současnosti.

Miroslav Ondříček
Velký český kameraman, který se podílel na vzniku mnoha zásadních děl české i zahraniční filmové tvorby. Proslavil se mimo jiné jako spolutvůrce nejvýznamnějších filmových děl Miloše Formana.


Boris Rösner in memoriam
Výrazná postava současného českého herectví. Do povědomí veřejnosti se zapsal především svou tvorbou na scéně Národního divadla v Praze, kde ztvárnil více než 8 desítek nezapomenutelných rolí. Stejně významná byla i jeho tvorba filmová a televizní.

Akademický malíř Vladimír Suchánek
Významný český malíř a grafik, jehož rozsáhlá celoživotní grafická tvorba si získala uznání a ocenění doma i v zahraničí. Je znám jako umělec v oboru volné grafiky, ilustrátor i tvůrce poštovních známek.

Doc. Mgr. Jindřich Štreit
Patří k vynikajícím osobnostem současné české fotografie, jehož rozsáhlé dílo si vydobylo mezinárodní uznání. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách předních světových muzeí a galerií. Minulým režimem byl vězněn a persekvován. Dnes působí mimo jiné jako pedagog na Slezské univerzitě v Opavě.

Ing. Vladimír Veselý, CSc.
Vynikající odborník v oblasti včelařství. 25 let zastával funkci ředitele Výzkumného ústavu včelařského. Svým celoživotním dílem, které si získalo mezinárodní uznání, se zasloužil o rozvoj včelařství u nás i ve světě.

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz