Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klaus na Hradě vyznamenal hrdiny odboje, vědce i fotbalistu

  20:43aktualizováno  21:24
Osmadvacet oceněných osobností 28. října, takové bylo udělování státních vyznamenání v den devadesátého výročí vzniku samostatného Československa. Prezident Václav Klaus na Pražském hradě vyznamenal odbojáře, umělce, vědce, ale i sportovce - například fotbalistu Antonína Panenku.

Slavnostní předávání řádů a vyznamenání na Pražském hradě. Prezident Václav Klaus ocenil 28 osobností. | foto: ČTK


Ceremonie předávání státních vyznamenání má svá pravidla. Nejprve vojáci za zvuků fanfár přinesli historické prapory, potom vlajku prezidenta republiky. Pak špalírem osobností zvolna prošel prezident Václav Klaus, aby přednesl svůj projev. Napřed si ale plný Vladislavský sál vestoje vyslechl českou hymnu.

Klaus se pozastavil u slova vlast. "Význam pojmu vlast, jenž byl podobně jako mnoho jiných tolikrát zneužíván a vyprazdňován, si člověk uvědomí nejsilněji, když je mu odepřen. Mohou o tom vyprávět celé generace našich emigrantů, kteří uprchli před nacismem či komunismem a kteří museli zapouštět nové kořeny v jiných kulturách, v jiných společenstvích, v jiných tradicích," řekl prezident.

Předávání vyznamenání na Pražském hradě (28. října 2008)

V prezidentově rozjímání o vlasti šlo postřehnout i kritiku půtek na české politické scéně. Vlast podle něj není "něco, co bychom vytvořili my sami, dnes žijící, něco, co se proto může stávat předmětem aktuálních mocenských a politických her pro jedno či dvě volební období".

DOKUMENT: PROJEV PREZIDENTA

Plné znění projevu prezidenta Václava Klause ke 28. říjnu

Neodpustil si krátké rýpnutí do Evropské unie. "Jsou tomu čtyři roky, kdy jsme se většinovou demokratickou volbou občanů stali členy Evropské unie a dobrovolně jí předali značnou část své suverenity. Rozhodování o věcech veřejných se nám tím opětovně vzdaluje," konstatoval prezident, bedlivě sledován osobnostmi politické i společenské scény.

Zároveň ale zdůraznil, že Češi mají štěstí, že se jim "v zásadě daří" a že jejich "životní úroveň a možnosti svobodného rozhodování jsou takové, jaké nikdy předtím".

"Chraňme si to. (...) Máme všechny možnosti a dostatek nástrojů k tomu, abychom Českou republiku, svou vlast, předali svým potomkům v dobrém stavu a aby i pro ně bylo slovo vlast více než jen prázdným pojmem. Je to jen na nás," vyzval prezident.

INFOGRAFIKA: ČESKÁ STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ

Potom prezident začal udělovat státní vyznamenání. Nejvyšším z nich, Řádem bílého lva, ocenil Jiřího Zenáhlíka. Toho v roce 1943 nacisté odvedli na nucené práce, podařilo se mu ale uprchnout a přes Francii se dostal do Velké Británie. Bojoval za osvobození Evropy od nacistů, počátkem 50. let se zapojil do protikomunistického odboje a strávil za to dlouhá léta v žaláři.

Prezident Václav Klaus a plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík na Pražském hradě (28. října 2008)

Mezi dalšími vyznamenanými zazněla například jména letos zesnulého spisovatele Adolfa Branalda, olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, vědce Václava Pačese nebo známého výrobce klavírů Jana Petrofa, jehož společnost, svého času čelící hrozbě zániku, dnes vyrábí klavíry téměř pro celou Evropu.

VYZNAMENANÉ OSOBNOSTI

Prezident na slavnostním večeru ve Vladislavském sále udělil či propůjčil celkem 28 státních vyznamenání.

Řád bílého lva I. třídy, vojenská skupina
* Plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík (nar. 1921). V roce 1943 byl nasazen na nucené práce v Německu, uprchl a dostal se do Anglie. Počátkem 50. let se zapojil do třetího odboje. Komunisté ho odsoudili na doživotí, ale v roce 1964 byl propuštěn.


Medaile Za hrdinství
* Nadporučík Tomáš Krampla (nar. 1980). V Afghánistánu byl zraněn, dál ale vedl vojáky do úspěšného protiútoku a zabránil dalším ztrátám.
* Praporčík Petr Králík (nar. 1979). Veterán sedmi zahraničních misí. V Afghánistánu s nasazením života poskytl první pomoc zraněným britským vojákům, kteří by jinak zřejmě zemřeli.
* Praporčík Zdeněk Lhota (nar. 1978). Veterán tří zahraničních misí. V Afghánistánu pomohl zachránit vojáky ve vozidle, které najelo na improvizovanou výbušninu.


Řád T. G. Masaryka II. třídy
* Jakub Blacký (nar. 1915). Protikomunistický odbojář, v roce 1954 odsouzený za údajnou velezradu. Po roce 1989 věnoval své odškodnění na dobročinnost.
* Josef Lesák (nar. 1920). Bojoval na barikádách květnového povstání v roce 1945, v únoru 1948 organizoval protikomunistickou demonstraci a pochod na Hrad. Komunisté ho zatkli při pokusu o emigraci.
* Bohuslav Bubník (nar. 1918). Protinacistický odbojář, pomáhal parašutistům s přípravou atentátu na Heydricha. Dlouholetý člen Sokola.
* Jan Graubner (nar. 1948). Olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference. Založil či obnovil řadu církevních škol, inicioval vznik Tříkrálové sbírky.


Řád T. G. Masaryka III. třídy
* Jaroslav Grosman (nar. 1924). Protinacistický a protikomunistický odbojář, účastník druhé světové války. Komunisté ho zatkli, mučili a věznili až do roku 1963.
* František Wiendl (nar. 1923). Protinacistický a protikomunistický odbojář a převaděč, pomohl třem desítkám uprchlíků před komunisty. Zadržen a vězněn 11 let.


Medaile Za zásluhy I. stupně
* Ludvík Armbruster (nar. 1928). Člen české provincie Tovaryšstva Ježíšova, v roce 1950 zatčen a vyhoštěn. Do Česka se vrátil v roce 1999, je děkanem Katolické teologické fakulty UK.
Adolf Branald in memoriam (1910-2008). Prozaik, dramatik, autor historických děl, literatury faktu a dětské literatury. Proslavil se například dílem Dědeček automobil či zfilmovanou Vizitou.
* Karel Havelka (nar. 1918). Žokej, vítěz 39 mezinárodních dostihů a desetinásobný vítěz Ceny prezidenta.
* Antonín Panenka (nar. 1948). Fotbalista, patriot klubu Bohemians z pražských Vršovic. V roce 1976 vítězným "dloubákem" rozhodl penaltový rozstřel s Německem na mistrovství Evropy.


Medaile Za zásluhy II. stupně
* Břetislav Pojar (nar. 1923). Animátor a režisér, člen divadla Bratři v triku. Stojí za díly jako Pojďte, pane, budeme si hrát, Dášeňka čili život štěněte či Jája a Pája. "Přináší poselství hlubokého humanismu a porozumění," zdůvodnil ocenění Hrad.
* Pavel Brázda (nar. 1926). Malíř a výtvarník s vyostřenou tvorbou v sociálních a politických postojích. Do roku 1989 nemohl oficiálně vystavovat.
* Jaroslav Šerých (nar. 1928). Akademický malíř a grafik. Vyniká zejména v knižních ilustracích, získal řadu domácích i zahraničních ocenění, inspiroval i architekty.
* Gabriela Beňačková (nar. 1947). Slovenská sopranistka s českým občanstvím, sólistka Národního divadla v Praze, Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku.
* Ivo Hána (nar. 1928). Přední český imunolog a zakladatel tohoto oboru na univerzitách. Emeritní profesor I. Lékařské fakulty UK v Praze.
* Václav Pačes (nar. 1942). Výzkumník v oboru molekulární genetiky. Působil na prestižní univerzitě Yale. Předseda Akademie věd České republiky.
* Oldřich Jirsák (nar. 1947). Prorektor Technické univerzity v Liberci od roku 2003. Pod jeho vedením univerzita vyvinula první stroj na výrobu materiálu z nanovláken, která ji proslavila.
* Karel Kaplan (nar. 1928). Historik, svého času zástupce ředitele Historického ústavu ČSAV. V roce 1976 odvezl do západního Německa údaje z tajných komunistických archivů.
* Josef Petráň (nar. 1930). Historik a bohemista, univerzitní profesor a autor moderních učebnic dějepisu. Jeho žáky byla řada dalších profesorů.
* Marta Kottová (nar. 1929). Vězněna jako dítě nacisty v Terezíně a Osvětimi. I ve vysokém věku dochází do škol a beseduje s mládeží i dospělými o holokaustu.


Medaile Za zásluhy III. stupně
* Jindřiška Pavlicová (nar. 1943). Staniční sestra na dialytickém oddělení strahovské interny, vrchní sestra na IKEM. Zasloužila se o rozvoj mezinárodních vztahů českých sester s jejich sdruženími v Evropě.
* Jan Petrof (nar. 1940). Zasloužil se o obnovení podniku Petrof a po privatizaci mu zajistil pozici největšího evropského výrobce klavírů (dnes 90% podíl na evropském trhu).
* Josef Podzimek (nar. 1937). Přední pracovník ve vodohospodářství, autor řady patentů a osvědčení v oblasti staveb, malých vodních elektráren a speciálních pravidel.
* Alena Šrámková (nar. 1929). Přední česká architektka a vysokoškolská pedagožka, klade důraz na funkčnost, skromnost a obyčejnost. Navrhla např. novou budovu Fakulty architektury ČVUT.

Líbí se vám výběr osobností, které vyznamenal prezident Václav Klaus?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 11. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 6278

NE
NE 1379

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...