Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus moderoval diskusi zastánců boje proti kůrovci, dostal kus stromu

  17:21aktualizováno  19:46
Diskusi o Šumavě a kůrovci by místo vědců a "fanatických ekologů" měla vést veřejnost, myslí si prezident Václav Klaus. Uvedl to na semináři zastánců zásahů proti lýkožroutovi. Při debatě, kterou uváděl jako moderátor, dostal řez starého smrku a zavzpomínal na lesnické brigády u svého strýce.

Václav Klaus přichází na diskusi zastánců boje proti kůrovci, kterou moderuje. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Klaus žádal přítomného ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby nenaslouchal doporučením zahraničních expertů. "Pane ministře, vykašlete se na tyto instituce," vyzval jej prezident.

Na semináři "Kůrovcová kalamita - argumenty zastánců zdravého rozumu" kromě Chalupy debatovali ředitel správy parku Jan Stráský, docent Milan Lstibůrek z České zemědělské univerzity v Praze a novinář a vystudovaný ekolog Ivan Brezina. V prostorách pražského Autoklubu se tedy sešla jednostranně zaměřená sestava.

"Diskutující spíše inklinují k jednomu řešení," uznal Klaus. "Neměli jsme ale pocit, že je potřeba zvát ty, co se přivazují ke stromům. Ať si dělají semináře bez nás," dodal prezident. Podle něj se lýkožrout smrkový už dlouho neobjevil na titulních stránkách deníků a seminář je sice "neaktuální", ale i tak důležitý.

Chalupa nejdříve popsal situaci na Šumavě. Před svým projevem spolu se Stráským předal Klausovi dárek. Jednalo se o řez šumavského stromu, který má nejméně 559 letokruhů. "Je to druhý nejstarší šumavský strom, v roce 2004 jej zahubil kůrovec, v roce 2009 byl pokácen," uvedl ministr.

Podle Chalupy je potřeba situaci na jihozápadě Čech hlavně uklidnit. "Nechceme Šumavu na 100 let uzavřít a pak ji otevřít jako skanzen," konstatoval ministr s dovětkem, že z ní musí mít návštěvníci potěšení.

Šumavský experiment nevyšel, míní novinář a ekolog Brezina

Stráský zopakoval, že Šumava čelí kůrovcové kalamitě, které je nutné čelit. S ministrem se shodl, že na většině území národního parku se nenachází les přirozený, ale vysazený člověkem.

Klaus označil Chalupův i Stráského výklad za racionální, ministrovi popřál, aby ve své funkci něčeho dosáhl. "Název debaty jsme zvolili správně," pochvaloval si prezident.

Brezina především kritizoval počínání ekologických aktivistů. Podle něj se jedná o fanatiky, kteří z bezzásahovosti učinili pseudonáboženství. "Na Šumavě není velkolepé divadlo přírody, jak oni tvrdí, ale hřbitov stromů. Šumavský experiment nevyšel," podotkl při promítání snímků uschlých kmenů.

Prezident Václav Klaus dostal na diskusi zastánců boje proti kůrovci kus...
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na diskusi zastánců boje proti
Václav Klaus přichází na diskusi zastánců boje proti kůrovci. (12. října 2011)

Prezident při semináři vzpomenul i na svá mládežnická léta, kdy jezdil do šumavského Rejštejna pomáhat svému strýci. Ten v lesích u dravé říčky Vydry pracoval jako polesný.

Na debatu se přišlo podívat několik set lidí. Dorazil například Klausův tajemník Ladislav Jakl, zpěvák Ondřej Hejma nebo Ivan Kočárník, ministr financí z Klausovy vlády v 90. letech. Publikum souznělo s názory řečníků. Jejich projevy odměňovalo silným potleskem.

Seminář uzavřely právě názory a dotazy diváků. O mikrofon se přihlásila například majitelka lesa, která se potýká s kůrovcem, farářka, senátor Tomáš Jirsa, který patří ke kritikům bezzásahovosti, chalupář z Šumavy či student práv, jenž kritizoval policejní zásah při blokádách aktivistů.

Z publika se ozval i hlas, ať se národní park zruší, další žádal po ministerstvu, aby přestalo dávat dotace ekologickým aktivistům. "Granty by měly mířit na méně viditelné projekty, jako je například kroužkování zvěře," reagoval ministr. Klaus zažertoval, že by se ušetřené peníze mohli dát Centru pro ekonomiku a politiku, které před dvanácti lety založil.

Chalupa do konce roku předloží zákon o Šumavě

Prezident Klaus dlouhodobě patří k zastáncům zásahů proti kůrovcem napadeným stromům v šumavském národním parku, a schvaluje proto postup ředitele Stráského.

Vzrušená diskuse o (ne)zasahování proti kůrovci v největším českém národním parku se vede od začátku 90. let. Naposledy se vyostřila v létě, kdy aktivisté blokovali lokalitu u Ptačího potoka, kde správa národního parku kácela stromy napadané kůrovcem. Podle aktivistů postupovala protiprávně, což správa odmítla.

Ministr Chalupa by měl do konce roku předložit vládě návrh zákona o Národním parku Šumava. Resort na jeho přípravě spolupracuje s regionálními politiky i vědci. Největší diskusi ministerstvo očekává v otázce vymezení jednotlivých zón. 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz