Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus Lisabon podepsat nemusí, vláda ho může žalovat, říkají experti

  18:09aktualizováno  18:09
Prezident Václav Klaus podle ústavy nemusí ratifikovat Lisabonskou smlouvu, ani když ji schválí Senát. Shodují se na tom experti na ústavní právo. Podle ústavního právníka Jana Kysely by ale musel Klaus dokázat, že k tomu má výjimečné důvody. Vláda či zákonodárci ho mohou žalovat v kompetenčním sporu u Ústavního soudu.

Ústavní soud by zkoumal omezení Klausova práva neratifikovat , a jestli se dá jeho podpis obejít. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Experti se shodují, že podle doslovného znění ústavy může prezident odmítnout ratifikaci Lisabonské smlouvy nebo s ní otálet. Podle ústavy totiž mezinárodní smlouvy ratifikuje prezident a parlament mu k tomu "dává souhlas". (viz rámeček)

Podle ústavního právníka Jana Kysely však nelze vycházet jen z doslovného znění, ale i z celkového postavení prezidenta v české ústavě. A to je spíše slabé.

"Já si myslím, že to odmítnut může, ale vztahuje se to na krajní případy," řekl Kysela iDNES.cz. A dodává, co takové "výjimečné okolnosti" mohou být:

"Mě napadá důvod typu, že máte smlouvu o přátelství s nějakou zemí a v mezidobí mezi vámi vypukne válka. Nebo že je ta smlouva v nějakém zásadním rozporu s ústavou, na niž musíte přísahat. Typicky, že je to smlouva, v níž se propojujete s Kubou, Venezuelou nebo s podobným režimem."

Čekání na ratifikaci v Irsku podle Kysely není dostatečný důvod pro odmítnutí. Jestli je to dostatečný důvod pro odkládání ratifikace, je podle něj sporné.

"Otázkou je, jestli rozhodování jiného státu má nějaký vliv na to, zda má být v Česku dokončen ratifikační proces. Já bych si osobně myslel, že ty důvody mají být spíše vnitrostátní. Ale do toho prezidentovi těžko mluvit, jistou míru diskrece tady má," říká Kysela.

Parlament může Klause žalovat u Ústavního soudu

Formální pravomoc čekat s ratifikací však Klaus má. Hlavní otázkou tak je, jestli mu v tom může parlament nějak zabránit. Podle Kysely by zákonodárci nebo vláda mohli k Ústavnímu soudu podat podnět k řízení o kompetenčním sporu.

"Předpokládalo by to určitou míru tolerance ze strany Ústavního soudu," upozorňuje Kysela. Soudci by museli nejprve připustit, že do "kompetenčního sporu" spadá i tak závažná věc jako spor o ústavní pravomoci prezidenta a parlamentu.

"Nevím, jak by takový kompetenční spor dopadl, ale tuším, že u nás může skončit," potvrdil ČTK předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Nahradit Klausův podpis by bylo protiústavní, říká expert

Ústavní soud (ÚS) by se podle Kysely zabýval tím, jaké má prezidentovo právo neratifikovat mezinárodní smlouvu omezení. Podle Rychetského by pak soud zkoumal i to, jestli může být Klaus k ratifikaci "přinucen" či jestli jeho podpis může být nahrazen třeba právě výrokem ÚS.

K tomu jsou však odborníci na ústavní právo skeptičtí. "Jakmile je dáno, že smlouva vstupuje v platnost ratifikací, tak nemůže být prezident obejit," řekl ČTK ústavní právník Václav Pavlíček s odvoláním na ústavu.

ÚStavní Role prezidenta

Co říká Ústava České republiky k roli prezidenta v ratifikaci mezinárodních smluv:

Článek 10a
(2) K ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v odstavci 1 je třeba souhlasu parlamentu.

Článek 63
Prezident
b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz