Miloš Zeman a Václav Klaus (vpravo)´na snímku z konce roku 2007. Ilustrační foto

Miloš Zeman a Václav Klaus (vpravo)´na snímku z konce roku 2007. Ilustrační foto | foto: Michal Růžička

Klaus letos hostil šéfy ODS a ČSSD. A v úterý přijme Miloše Zemana

  • 98
Prezident přijme v úterý na Pražském hradě Miloše Zemana, píše se na stránce www.klaus.cz. Václav Klaus už letos hostil předsedu ODS Mirka Topolánka a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Menším stranám ve Sněmovně vadilo, že jejich lídři pozváni nebyli. Zeman je v avízu bez funkce a bez dalšího komentáře.

Někdejší předseda ČSSD a premiér Miloš Zeman je momentálně šéfem přípravného výboru, který zakládá Stranu práv občanů (SPO). S ní se chce vrátit do velké politiky v květnových volbách do Sněmovny.

Podle předsedy jihomoravské organizace SPO Petra Rožňáka, který dnes se Zemanem jednal na ustavujícím krajském sněmu partaje, by tématem setkání měla být aktuální politická situace a dopady ekonomické krize.

Rožňák očekává, že politici projednají podobné záležitosti, o kterých Klaus v lednu hovořil na schůzkách s předsedy obou komor parlamentu a šéfy ODS a ČSSD. Tehdy šlo například o problém schodku státního rozpočtu na letošní rok a termín voleb do sněmovny. SPO si pozvání svého představitele na Hrad váží, zdůraznil Rožňák.

Setkání rivalů i partnerů

Klaus na Hradě obvykle představitele malých, navíc neparlamentních stran, nepřijímá. Když po Novém roce nepozval lídry sněmovních partají s výjimkou dvou jmenovaných, čelil kritice. - čtěte Klaus zve na Hrad jen Topolánka s Paroubkem. Ostatní lídři zuří

Jeho někdejší politický rival, ale i partner, je v tomto ohledu výjimkou. 

Klaus a Zeman patřili řadu let k hlavním figurám české politiky a spolu s exprezidentem Václavem Havlem určovali politické dění v zemi. Jako lídři ODS a ČSSD absolvovali řadu politických střetů. Po letech soupeření ale našli společnou řeč v roce 1998, když uzavřeli takzvanou opoziční smlouvu.

Ta umožnila vznik menšinové vlády ČSSD a zaručila občanským demokratům podíl na moci. Zeman se stal premiérem a Klaus předsedou Poslanecké sněmovny.

Klaus se na rozdíl od Zemana ve vrcholné politice udržel dodnes. V únoru 2003 Zemana porazil v dramatické prezidentské volbě a před dvěma lety svou funkci obhájil. Zeman svůj neúspěch dával za vinu především svým nástupcům v čele ČSSD Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi. Poslední roky strávil v politickém důchodu. Z české politiky ale nikdy zcela nezmizel. Ze své chalupy na Vysočině pravidelně kritizoval své nástupce v čele ČSSD a komentoval politické dění.

Loni Zeman ohlásil politický návrat a v říjnu založil nový politický subjekt - Stranu práv občanů. Strana by měla mít ustavující sjezd začátkem března a sázet chce podle Zemana především na voliče nespokojené se současnou politickou situací. Velké šance na vstup do sněmovny ale podle dosavadních průzkumů veřejného mínění nemá. - čtěte Agentura aktualizovala průzkum a Zeman nemá ani procento

Stejně jako Zeman i Klaus se rozešel se stranou, kterou léta vedl a dostal ji do vládních pozic. ODS opustil mimo jiné kvůli tomu, že mu vadil jeho nástupce v jejím čele Mirek Topolánek a jeho politické směřování. Se Zemanem se Klaus shodne v kritice nynějších poměrů v politice a jejích hlavních aktérů. Zda to bude hlavní náplní jejich schůzky, se ukáže v úterý po 11. hodině.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video