Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus kritizuje státní maturitu, Nečas nechce dopustit neúspěch maturantů

  11:27aktualizováno  17:53
Výsledky generálky státních maturit vyvolaly silné výroky těžkých vah české politiky. Fakt, že třetina středoškoláků v testu neuspěla, děsí premiéra Petra Nečase. Něco takového podle něj při ostré maturitě na jaře nelze připustit. Maturity zkritizoval i prezident Václav Klaus.

"Státní maturity je stavění domu od střechy. Jestli chceme nějakým elementárním způsobem sjednotit naše školství, tak dělat to od toho posledního okamžiku, a ne od první třídy, to se mi zdá naprosto nesmyslné," citují Novinky.cz Klause, který je na návštěvě Kuvajtu.

"A také bych si moc přál, aby všichni naši experti na ministerstvu ve školství, ale i ve vládě a parlamentu se nad tím ještě zamysleli. Ještě je čas," dodal prezident.

Nejhorší v maturitní generálce

byli středoškoláci z Karlovarského kraje

Několikátý odklad státních maturit by ale byl podle ministra školství Josefa Dobeše smrtící. Kromě maturit se chystají i srovnávací zkoušky pro 5.a 9. ročníky, spuštěny by mohly být už v roce 2012. Ty by měly definovat, co mají žáci na konci prvního a druhého stupně umět.

Nečas: Nemůžeme dopustit, aby třetina studentů neuspěla

Výsledky generálky okomentoval i premiér Petr Nečas. "Očekávám od ministra školství, který převzal osobní garanci za úspěch tohoto projektu, jednoznačný rozbor těchto výsledků a návrh řešení vládě," uvádí v tiskovém prohlášení.

Podle premiéra není akceptovatelné, aby najednou z roku na rok nebyla schopna odmaturovat jedna třetina středoškolských studentů.

Dobeš již v neděli informoval, že říjnovou generálkou neprošla třetina studentů. Podle ministerstva ale toto číslo není překvapivé, roli tu sehrálo několik faktorů. Studenti nemají probranou látku čtvrtého ročníku, nezačali se ještě na maturitu pořádně učit a chybí jim motivace, která přijde na jaře s maturitou na ostro. Dobeš věří, že zkoušku neudělá nejvýše pětina studentů.

Podle šéfa Cermatu Pavla Zeleného, jež má přípravu nové podoby maturity na starosti, lze podle výsledků z maturitní generálky očekávat, že neúspěšných studentů bude v prvním kole 15 až 21 procent. Na opravu předmětů, v nichž studenti na jaře příštího roku propadnou, budou mít ještě dva další pokusy.

Zelený také připomněl, že maturitou "po staru" neprojde každoročně 13 procent studentů.

KOMENTÁŘ: MATURITA JE Pěkný průšvih

Podle ministra školství jsou výsledky generálky státní maturity v pořádku, podle rodičů je to obrovský průšvih

Největším oříškem bude pro maturanty zřejmě matematika, pokud si ji vyberou. U generálky si ji zkusilo 41 360 studentů z celkem 94 tisíc středoškoláků. Test z matematiky nakonec nezvládlo 19 853 studentů. Ukázaly to výsledky maturity nanečisto, které v pondělí uveřejnilo ministerstvo školství.

Podle Dobeše zkouška naznačila, že znalosti matematiky jsou u žáků na nízké úrovni. Potvrdilo to trend, který dokazují i mezinárodní srovnání, jichž se Česko účastní. Podle Dobeše je to alarmující i z toho důvodu, že lehčí verze matematiky je o trochu složitější než matematika 9. třídy základní školy (testy z matematiky maturitní generálky si zkuste zde).

Nejlépe nedopadli studenti ani u angličtiny. Vyzkoušelo si ji přes 67 tisíc z nich, neuspěla třetina. V angličtině a matematice dopadly o poznání hůř v porovnání s gymnázii střední odborné školy a učiliště. Výrazné rozdíly mezi školami a obory nebyly patrné pouze v českém jazyce (z 94 tisíc neuspělo 20 tisíc).

ÚSPĚŠNOST PODLE KRAJŮ

Nejlepších výsledků dosáhli žáci:
1. Vysočiny
2. Jihočeského kraje
3. Pardubického kraje

Nejhorších výsledků dosáhli žáci:
14. Karlovarského kraje
13. Ústeckého kraje
12. Moravskoslezského kraje

Nebudeme maturitu přizpůsobovat znalostem studentů

Ministerstvo v této souvislosti poprvé zveřejnilo spodní hranici úspěšnosti. Pokud chtějí středoškoláci u maturity čtyřku, musí u matematiky zvládnout 33 procent zadání, u českého jazyka a cizích jazyků mezi 40 - 45 procenty.

S tím, že by ministerstvo do jara maturitu zjednodušilo, ale studenti počítat nemají. "Nelze to nyní zjemnit, přizpůsobit maturitní testy znalostem studentů," zopakoval Dobeš na tiskové konferenci.

Ministerstvo v pondělí také oznámilo, že studentům dá ještě jednu šanci, jak se na letošní ostrý start státních maturit připravit. Dne 1. března zveřejní Cermat na stránkách www.novamaturita.cz další cvičné testy. Na nich si budou moci studenti znovu zkusit češtinu, matematiku a testy z jazyků.

Zkouška státních maturit

Generální zkouška se konala v první polovině října. Účastnilo se jí 94 tisíc studentů. Tři čtvrtiny studentů si při generálce vybraly lehčí variantu zkoušek. Přesto zkouškou neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů propadla z matematiky a třetina z angličtiny. Ve středu 3. listopadu se výsledky dozvědí jednotliví studenti. Do 15. listopadu se pak musí závazně přihlásit k předmětům (a úrovni obtížnosti) ostré verze státních maturit, která je čeká na jaře 2011. Generálka přišla na 120 milionů korun, do konce roku se náklady přípravy státních maturit vyšplhají na 570 milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz