Klaus kritizuje německou nadaci kvůli svému oblíbenci Machovi

  16:52aktualizováno  18:16
Prezident Václav Klaus se ostře ohradil proti kroku Nadace Konrada Adenauera, která údajně odmítla sponzorovat konferenci pořádanou 7. března Centrem evropských studií na VŠE, pokud na ní vystoupí předseda strany Svobodných Petr Mach. Podle organizátorů konference ale nařčení prezidenta Klause neodpovídá skutečnosti.

Prezident Václav Klaus | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Stále se snažím věřit, že jde o omyl nebo o chybnou informaci. Vůbec si nechci připustit, že by bylo možné, aby Vaše nadace tímto brutálním způsobem limitovala diskusi na tak závažné téma – tím spíše na akademické půdě," píše prezident na svých stránkách v dopise řediteli českého zastoupení Konrad Adenauer Stiftung Hubertu Gehringovi. Tématem konference měla být fiskální unie a směřování EU v kontextu dluhové krize.

Dopis prezidenta Václava Klause.

Dopis prezidenta Václava Klause

Mach iDNES.cz řekl, že původně byl na konferenci oficiálně pozván jako přednášející. Když své jméno neviděl na internetových stránkách, ptal se na důvod. "Zaměstnanec školy mi sdělil, že nadace odmítla akci sponzorovat, pokud tam bude Mach a některá další jména. Pan prezident se mne na to ptal a já jsem mu informaci potvrdil," uvedl Mach.

"Nevíme o žádné agenturní zprávě, ve které by bylo uvedeno, že VŠE odmítla účast Petra Macha na konferenci 7. března s odůvodněním, že by to znamenalo zrušení finanční spolupráce KAS na této konferenci,"  uvedl zástupce Konrad-Adenauer-Stiftung v Praze Hubert Gehring.

Nadace prý na nikoho netlačila

Organizační tým konference uvedl, že původně opravdu oslovil jak Macha, tak i devět dalších řečníků. Když ale obdržel dostatek potvrzení o účasti, několik řečníků, včetně Macha, odřekl. "Toto odvolání účasti nebylo spojeno s žádnými jinými důvody, tedy ani spekulacemi, které uvádí pan prezident Klaus ve svém dopise. Mezi VŠE a KAS nedocházelo v této záležitosti k žádným konzultacím nebo ovlivňování," uvádí se v tiskové zprávě nadace.

Podle prezidenta je strana Svobodných legitimní českou politickou stranou a její předseda Petr Mach je výraznou postavou nejen na naší politické scéně, ale také v odborných ekonomických záležitostech. Mach je již delší dobu považován za politika, který má Klausovy sympatie. 

Petr Mach

Několik let řídil Centrum pro ekonomiku a politiku, které Klaus založil, byl také externím poradcem prezidenta. V roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, která se snaží voliče oslovit euroskeptickým programem. Loni Mach svůj postoj k unii vyjádřil v knize Jak vystoupit z EU. V současné době vyučuje na Vysoké škole ekonomie a managementu.

V Praze se konala diskuse sdružení D.O.S.T. na téma, zda zachraňovat Evropskou

Petr Mach

"Ale i kdyby šlo o někoho jiného, vůbec si neumím představit, že by se k takovému politickému nátlaku - hraničícímu s vyděračstvím - mohla Vaše úctyhodná organizace propůjčit," píše v dopise český prezident.

Strana Svobodných má na svých internetových stránkách upozornění: Hlavní sponzor akce Centra evropských studií, německá politická nadace Konrad Adenauer Stiftung, oznámila organizátorům, že jestli nezruší účast Macha, zruší slíbenou finanční podporu této konference

"Jsem potěšen, že se pan prezident zastal mne i svobodné debaty na akademické půdě.  Respektuji, že každý má právo podporovat co uzná za vhodné a chápu i krok školy. Ale takto to vyznívá, že nadaci nejde o podporu vzdělání, ale o politické cíle," řekl Mach.

Konrad-Adenauer-Stiftung je podle svých internetových stránek politickou nadací Spolkové republiky Německo, jejímž cílem je aktivní zahraniční spoluprací přispívat k porozumění a dohodě. V Česku pořádá konference, přednášky a uděluje stipendia.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Najdete na iDNES.cz