Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prošetřete slova o údajné korupci za amnestii, vyzval Klaus Zemana

  14:26aktualizováno  14:26
Bývalý prezident Václav Klaus napsal otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Žádá ho mimo jiné, aby prověřil ty, kteří spojují jeho přítele Petera Kovarčíka s údajnými úplatky za amnestii. Podle Klause jde o nebezpečné spekulace.

Bývalý prezident Václav Klaus napsal otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Žádá ho mimo jiné, aby prověřil ty, kteří spojují jeho přítele Petera Kovarčíka s údajnými úplatky za amnestii. | foto: koláž iDNES.cz

Václava Klaus v dopise zmiňuje konkrétně jméno Petra Soukenky, ředitele a analytika Nadačního fondu proti korupci.

„Petr Soukenka (...) zneužil náhlého úmrtí podnikatele Petera Kovarčíka k mediální skandalizaci a zpochybnění mnou vyhlášené amnestie z 1. ledna 2013, a to spekulativním spojováním zesnulého pana Kovarčíka a mě samotného s údajnou existencí korupce v souvislosti s touto amnestií,“ píše Klaus v úvodu dopisu pro Pavla Zemana.

„Považuji toto jeho jednání za velmi závažné a nebezpečné. Petr Soukenka se zřejmě vědomě a úmyslně snaží otřást důvěrou občanů v existenci právního státu, v morální integritu jeho hlavy a ve schopnost demokratických institucí republiky řádně fungovat a spravovat věci veřejné v zájmu občanů,“ dodal Klaus.

Otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci bývalý prezident zveřejnil na svém webu (celý text najdete zde). 

Klaus v dopise Pavla Zemana žádá, aby prošetřil celou kauzu. „Je nesporné, že trestný čin spáchán byl – buď přijetí úplatku, nebo trestný čin křivého obvinění, nebo pomluvy. V každém případě se jedná o závažný trestný čin a veřejnost má právo znát, k jakému trestnému činu došlo a kdo je jeho pachatelem,“ píše Klaus, který vyhlásil amnestii v lednu 2013, tedy na sklonku svého funkčního období prezidenta.

Kovarčík

Peter Kovarčík

Dopis zastupitelství vyhodnotí, až pak se uvidí, jak s ním naloží

Nejvyšší státní zastupitelství dopis obdrželo. Zda apel odloží jako nedůvodný, či na jeho základě bude jakkoliv jednat, nyní není možné předjímat. „Můžu vám potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství dopis obdrželo. Budeme s ním nakládat jako s kterýmkoliv jiným podáním. To znamená, že ho posoudíme a vyhodnotíme,“ řekl  iDNES.cz Petr Malý, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Nicméně okolnosti, které Václav Klaus zmiňuje, již nejspíš vyšetřuje protikorupční policie. Alespoň podle informací deníku Právo, který 26. března uvedl citaci anonymního zdroje, že proti Kovarčíkovi v těchto dnech měly být „zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti“.

Zda Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality aktivity Kovarčíka a jeho firem skutečně vyšetřuje, ale oficiálně nikdo potvrdit nechce. „Nebudeme k tomu poskytovat žádné informace,“ řekl iDNES.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. mního zdroje, že proti Peteru Kovarčíkovi měly být „v těchto dnech zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti“.

Švýcarské konto, na které měly téci i peníze na amnestii

Deník Právo upozornil na spojení Petera Kovarčíka, kterého nedávno našli mrtvého v jeho bytě (více čtěte zde), a konta ve Švýcarsku. Na toto konto údajně měly téci i peníze za amnestii. Neboli od lidí, kterým údajně amnestie tak, jak byla postavena, ulehčila značně život, neboť je zbavila soudů.

Petr Soukenka iDNES.cz řekl, že nerozumí tomu, proč Václav Klaus jmenuje v dopise právě jeho. „Předpokládám, že se pan Klaus domnívá, že jsem já jako Soukenka použil pana redaktora Jakuba Troníčka, potažmo deník Právo, abych vytáhl nějakou takovou kauzu. To bych ale musel být úplný idiot, protože kdybych ji chtěl vytáhnout, udělám to už v roce 2013,“ míní Soukenka.

V roce 2013 se Nadační fond proti korupci obrátil na švýcarskou prokuraturu s dopisem. V něm ji upozorňuje na konkrétní číslo švýcarského účtu, který patří společnosti Pendle Hill Marketing Ltd. a na kterém se nacházelo 25 milionů eur. V přepočtu na současný kurz tedy necelých 700 milionů korun.

Na konto přicházely peníze z Kovarčíkovy společnosti Czech Teleaxis. A podle Soukenky má Nadační fond proti korupci informace také o tom, že na něj přicházely i peníze z úplatků za amnestii prezidenta Václava Klause.

„Tyto informace se nám podařilo částečně ověřit,“ uvedl Soukenka na dotaz, zda má k tvrzení o uplácení za amnestii důkazy. Podle něj nadační fond nedisponuje žádným přímým důkazem, že by Kovarčík kvůli amnestii skutečně s někým jednal a bral si od něj peníze. „Zdroje jsme neměli stoprocentní. Nemáme žádný výpis z účtů, svědectví podnikatele, který by za amnestii zaplatil, nebo nahrávku schůzky. Proto jsme se rozhodli věc nemedializovat,“ připustil Soukenka.

Nadační fond nicméně indicie vyhodnotil tak, že k takovému jednání nejspíš docházelo, a proto upozornil Švýcary. „Neposílali jsme to našim orgánům, protože jsme si říkali, že doba je taková nějaká maková a je to švýcarské konto. Řekli jsme si, že pokud tam ty peníze jsou, nemá smysl otálet, a že Švýcaři si s tím poradí stoprocentně lépe než my,“ popsal Soukenka.

Podle něj v dopisu do Švýcarska jméno Petera Kovarčíka nebylo. Švýcaři se následně fondu neozvali. Až v únoru 2015 kontaktovala Soukenku podle jeho slov česká protikorupční policie. Soukenka byl poté podat vysvětlení k dopisu. 

„Tehdy mi neřekli, zda případ vyšetřují, a já se na to ani neptal,“ uvedl Soukenka s tím, že o něco později jej kontaktoval redaktor Práva Jakub Troníček a požádal jej o vyjádření k informacím, kterými disponuje.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz