Margaret Thatcherová několikrát navštívila Prahu. S Václavem Klausem se setkala i při návštěvě v květnu 1996.

Margaret Thatcherová několikrát navštívila Prahu. S Václavem Klausem se setkala i při návštěvě v květnu 1996. | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Klaus: Smrt Thatcherové je ztráta pro stoupence svobody a demokracie

  • 115
Exprezident Václav Klaus považuje smrt Margaret Thatcherové za obrovskou ztrátu pro všechny stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu. Podle něj byla jednou z nejvýraznějších politických osobností poslední čtvrtiny 20. století. Klaus se k britské expremiérce a její politice vždy otevřeně hlásil.

Klaus uvedl, že si velmi váží, že se s ní mohl posledních dvacet tři let setkávat. "Věděl jsem už dávno, že její zdraví není v pořádku, ale když jsem ji v říjnu loňského roku posílal blahopřání k jejím 87. narozeninám a přál jsem jí 'a happy birthday', nepředpokládal jsem, že to bude z mé strany přání poslední," řekl.

Smrt Železné lady

Exprezident věří, že plynutím času její jméno nebude ztrácet na významu. "Říkalo se jí 'železná dáma', ale ona byla železná pouze v politice a ideologii. Jinak byla velmi milým, přátelským, pozorným a naslouchajícím člověkem," uvedl Klaus.

Bývalý prezident také zmínil, že v dnešní době Thatcherová v Evropě nesmírně chybí. "Současný evropský ekonomický a sociální systém, který se v posledních letech stává stále více a více 'antithatcherovský', je přesně tím, proti čemu ona, jako první žena v historii na postu britského premiéra, od konce 70. let, bojovala," uvedl bývalý prezident.

"Politiku, kterou prováděla ve Velké Británii, jsme považovali za vzor hodný následování, a proto byla naše (často moje) politika považována za 'thatcheristickou'. Myslím, že to cítila i ona a tomu, co jsme před dvěma desetiletími dělali ve snaze zbavit se dědictví komunismu, vždy vyjadřovala podporu. Toho jsme si vážili a považovali to za vyznamenání," uvedl exprezident.

"Baronka Thatcherová byla vynikající osobností nejen britského národa, ale svými pevnými a zásadovými postoji přispěla k pádu železné opony. Její myšlenky byly pro mnohé země inspirací při budování demokratické společnosti. Jasný politický a společenský odkaz Margaret Thatcherové spatřuji v tom, že v ekonomicky a politicky obtížných dobách je více než kdy jindy zapotřebí činit kroky z okamžitého hlediska málo populární, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy naprosto nezbytné," napsal ve své reakci premiér Petr Nečas.

S političkou se několikrát setkal současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "V 90. letech přijela do Československa a já jsem měl čest ji doprovázet po Praze a také ještě potom do Bratislavy," vzpomíná tehdejší prezidentský kancléř. S Thatcherovou se sešel i v Rakousku. "Měla tam dobré známé a shodou okolností jsem je znal také," řekl iDNES.cz ministr zahraničí.

Thatcherovou považuje za jednoho z největších státníků  20. století. "Byla to žena kromobyčejné odvahy, která se nevyhýbala střetům. Tvrdě se postavila svým protivníkům, i Argentincům a Rusům," vzpomíná. Dodnes oceňuje její smysl pro humor. "Neskutečně jsem se s ní bavil. Byl to velmi suchý anglický humor a to je něco, co velmi miluji," doplnil.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake byla Thatcherová neobyčejně silná žena a politička. "Přispěla k porážce komunismu ve východní Evropě. V době hluboké krize a protestů ve Velké Británii uspěla s názorem, že každý je v první řadě odpovědný sám za sebe. To je dodnes u politika odvážný postoj, žádat odpovědnost, namísto nabízení bezpečné náruče státu za peníze daňových poplatníků,“ uvedla předsedkyně LIDEM.

Británie byla v pohledu na ni rozpolcená, říká autor monografie

Mezi českými politiky měl k Thatcherové velmi blízko také europoslanec ODS Hynek Fajmon. "Znamenala pro mě hodně, protože jsem o ní psal diplomku a životopisnou knížku. Je pro mě zdroj inspirace," řekl iDNES.cz Fajmon.

Monografii "Margaret Thatcherová a její politika" vydal Fajmon před třemi lety. Nejvíce jej zaujalo, že o poslanecký post usilovala už ve 24 letech. "To mě vždycky fascinovalo, protože rok 1950, kdy se to uskutečnilo, byla úplně jiná doba, kdy ženy o takové kariéře ani neuvažovaly. Byla průkopník nejen tím, že se stala první premiérkou, ale že už chtěla do politiky na počátku svého dospělého života," popisuje europoslanec.

S bývalou premiérkou se třikrát sešel. "Bylo to v době, kdy byla mimo politiku a byla už starší dáma. Zapůsobila na mě vždycky velmi pozitivně a zároveň nikdy neopomněla zdůraznit, jak se vůči ní zachovala ošklivě její strana, když jí odvolala z funkce. To asi nesla v sobě jako určitou hořkost," uvádí. Z její politické činnosti Fajmon oceňuje například privatizaci bytů, kdy se z nájemníků stali jejich majitelé.

Fajmon připomíná, že se Thatcherová velmi zajímala o transformaci České republiky i dalších zemí střední a východní Evropy a usilovala o jejich vstup do NATO a EU. "V Česku patří k jejím hlavním následovníkům určitě Václav Klaus, který se k tomu vždy hlásil, a svým způsobem celá ODS, která se k ní také hlásila jako k hlavnímu ideovému zdroji," říká Fajmon.

Velká Británie byla podle něj v pohledu na Thatcherovou vždy velmi rozpolcená. "Má velkou řadu stoupenců, ale také velmi silnou skupinu lidí, kteří jí zásadně nesnášejí. A to se nezměnilo," uvedl europoslanec. V Bruselu ji podle něj nemají rádi zejména eurofederalisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video