Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus jmenoval tři nové generály, je mezi nimi i Petr Pavel

  0:02aktualizováno  15:58
Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě u příležitosti státního svátku Dne vítězství trojici vojáků do generálských hodností. Klaus povýšil dosavadní generály Petra Pavla a Jaroslava Kociána. Nově generálský sbor rozšířil František Mičánek.

Prezident Václav Klaus | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dosavadního generálmajora Petra Pavla, o kterém se spekuluje jako o budoucím náčelníkovi generálního štábu, prezident povýšil na generálporučíka. Do hodnosti generálmajora povýšil brigádního generála Jaroslava Kociána. Nově sbor generálů doplnil dosavadní plukovník František Mičánek, který se stal brigádním generálem.

Generálové v armádě

Zatímco v roce 1993 velelo početné stotisícové armádě 49 generálů, dnes má generálské hvězdy v aktivní službě 28 mužů. Před devatenácti lety měla armáda přes 27 tisíc důstojníků, dnes jich je 5 458. Česká armáda má v současnosti 21 751 profesionálních vojáků a 8 241 civilních zaměstnanců.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že armáda tak bude mít v aktivní službě celkem 28 generálů. Řada z nich působí na různých aliančních velitelstvích v Evropě nebo jako vojenští přidělenci v různých zemích světa.

Při ceremoniálu Klaus řekl, že za dobu svého prezidentování jmenoval nebo povýšil celkem 108 generálů, z toho 95 z nich byli vojáci. Komentoval také to, že vláda v posledních letech snižuje výdaje na armádu. "Generály povyšujeme, peníze na armádu snižujeme. To je taková protikladná politika, kterou bychom si měli všichni uvědomit, a měli bychom domýšlet, co z ní vyplývá," poznamenal prezident podle agentury ČTK.

Pavel za všechny povýšené generály poděkoval prezidentovi za důvěru. Dodal, že se i přes omezené finanční prostředky budou snažit minimálně o zachování obranyschopnosti České republiky.

Padesátiletý Petr Pavel v současnosti pracuje jako zástupce náčelníka generálního štábu. Původně průzkumník a výsadkář působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různých mezinárodních štábech.

V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru. V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu.

Devětačtyřicetiletý Jaroslav Kocián byl velitelem u tankového a mechanizovaného vojska. Je absolventem kurzu vrcholového managementu na NATO Defence College v Římě. V současnosti je ředitelem logistiky a zdrojů v mezinárodním vojenském štábu NATO. V Alianci je také členem několika výborů, například pro záležitosti lidských zdrojů a pro politiku zdrojů a plánování. Hodnost generálmajora, do které ho prezident povýšil, je nutná pro výkon služebního zařazení, které Kocián nyní vykonává.

Osmačtyřicetiletý František Mičánek sloužil u protiletadlového vojska. Dosavadní plukovník je v současné době šéfem sekce plánování sil na generálním štábu a podílí se na tvorbě bezpečnostní politiky státu, posuzuje projekty obranného výzkumu a vývoje ve vazbě na střednědobé plánování.

Vondra udělí záslužné kříže

Ministr obrany Alexandr Vondra udělil při příležitosti oslav Dne vítězství celkem 26 Křížů obrany státu a Vyznamenání Zlaté lípy. Křížem obrany státu ministra obrany byl například in memoriam vyznamenán štábní kapitán pěchoty Jaroslav Cabicar, vojenský velitel Prahy během květnového povstání v roce 1945, nebo brigádní generál František Moravec, který řídil z Londýna zpravodajskou činnost a organizoval výsadky do okupované vlasti a po roce 1948 odešel do exilu.

Ze současných českých vojáků vyznamenání obdrželi například podplukovník Ladislav Švejda, současný velitel 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a rotný Michal Novotný ze 102. průzkumného praporu v Prostějově. Ten letos v únoru obdržel vysoké vojenské vyznamenání USA, "Bronzovou hvězdu", když v misi v Afghánistánu profesionálním zdravotnickým zákrokem zachránil život americkému kolegovi.

Vyznamenání Zlaté lípy ministr udělil účastníkům druhého a třetího odboje, například Heleně Vovsové a Haně Hejdánkové za odvážné občanské postoje projevené při záchraně lidských životů a zdraví v době nacistické okupace, dále historiku a zakladateli Ústavu pro soudobé dějiny akademie věd ČR Vilému Prečanovi, signatářce a mluvčí Charty 77 Daně Němcové nebo trojnásobnému mistrovi světa v atletickém desetiboji Tomáši Dvořákovi.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz