Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus jmenoval nové ministry. Nemáte sto dnů hájení, řekl jim

  7:09aktualizováno  14:17
Prezident Václav Klaus jmenoval nové ministry vlády premiéra Mirka Topolánka. Zdravotnictví povede po Tomáši Julínkovi Daniela Filipiová, dopravu Petr Bendl, resort lidských práv Michael Kocáb. Legislativní radu vlády bude místo Cyrila Svobody spravovat Pavel Svoboda.

Jednotliví ministři už dnes navštíví své úřady. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Změny ve vládě jsou ještě rozsáhlejší. Skončil totiž lidovecký předseda, dosavadní vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Ministerstvo po něm povede Cyril Svoboda, který ho vyměnil za Legislativní radu vlády. První ženou ve funkci vicepremiérky bude ministryně obrany Vlasta Parkanová z KDU-ČSL.

Jaké jsou priority nových ministrů

Vyzpovídali jsme ministry s kamerou

Prezident Klaus popřál novým ministrům mnoho úspěchů, premiér Topolánek také znovu poděkoval ministrům odcházejícím. Poté následoval slavnostní přípitek. Jednotliví ministři už dnes navštíví své úřady.

Noví ministři se ujali svých úřadů

"Dostáváte se do náročných funkcí. Vím, že v této složité době není žádných tradičních sto dnů hájení," podotkl prezident. "Naše veřejnost od vlády očekává, že vláda přijde s racionálními opatřeními, jak čelit jevům spojeným s poklesem ekonomiky," připomněl.

Topolánek si zase od změn slibuje větší funkčnost a dynamiku svého kabinetu. "Všichni ministři jsou navíc schopni zastávat tuto funkci i v rámci českého předsednictví, jsou k tomu jazykově vybaveni," ubezpečil premiér prezidenta.

"Hlavním posláním obměněné vlády je řešit dopady finanční krize," zmínil Topolánek nejdůležitější úkol, který před kabinetem spočívá.

Dotkl se také už zmíněného úmyslu "vnést do práce kabinetu novou dynamiku, zefektivnit práci a zlepšit komunikaci s občany"."Výměny nemusejí nutně znamenat špatné odborné hodnocení toho kterého ministra," řekl k nové podobě kabinetu předseda vlády.

Noví ministři se ujali svých úřadů

Obnova vlády je hotova

Završila se tak obnova vlády, o které premiér mluvil několik měsíců a oddaloval ji. Původním impulzem ministerských rošád byla už drtivá prohra koaličních stran v podzimních krajských a senátních volbách.

Ty opanovala ČSSD poté, co se jí podařilo voliče přesvědčit o celostátních tématech i na krajské úrovni. Slíbila například zrušení zdravotnických poplatků.

NOVÍ MINISTŘI

Doprava: Petr Bendl za Aleše Řebíčka

Do podzimních voleb působil místopředseda ODS Bendl jako hejtman Středočeského kraje. Pozvánku do vlády dostal už na podzim, po prohraných krajských volbách a před sjezdem ODS. V minulosti si vedení dopravy již vyzkoušel "nanečisto", když byl stínovým ministrem dopravy a spojů.

Zdravotnictví: Daniela Filipiová za Tomáše Julínka

Julínka premiér řadil mezi schopné ministry, kteří ale nezvládli komunikaci s veřejností. Filipiová je Julínkovou kolegyní ze Senátu. Nezískala sice důvěru pražské ODS (je příznivkyní Topolánka, nikoli Béma), ale do vlády se i tak dostala. Chce zachovat Julínkovy reformy a domluvila se s ním na spolupráci.

Lidská práva: Michael Kocáb za Džamilu Stehlíkovou

Strana zelených navrhla Michaela Kocába sama. Hudebník se snažil do politiky vrátit loni na podzim, kdy neúspěšně kandidoval za zelené do Senátu. Stal se známým, když pomohl dojednat odchod sovětských vojsk z Československa.

Legislativní rada: Pavel Svoboda za Cyrila Svobodu

Exministra zahraničí Cyrila Svobodu, který nahrazuje Jiřího Čunka na ministerstvu pro místní rozvoj, v čele Legislativní rady vlády vystřídá jeho jmenovec (a také jeho bývalý náměstek na ministerstvu zahraničí) Pavel Svoboda. Odborník na autorské právo působí jako představitel ČR při Radě Evropy.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz