Klaus jmenoval Nečasovu vládu. Hlasování o důvěře bude 10. srpna

  10:05aktualizováno  14:38
Česko má novou vládu. Necelých sedm týdnů po volbách prezident Václav Klaus jmenoval nový kabinet Petra Nečase, který sestavily ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Vláda, která chystá velké reformy ve školství, zdravotnictví a chce seškrtat výdaje státu, hned začala úřadovat. Nečas po prvním jednání vlády řekl, že hlasování o důvěře bude 10. srpna.

Nové vládě popřál už i José Barroso

Šéf Evropské komise José Barroso poblahopřál novému českému premiérovi a jeho vládě k nástupu do funkce. "Jsem přesvědčený, že pod vaším vedením Česká republika uspěje při překonávání ekonomické krize a jejích dopadů," vzkázal Barroso Nečasovi. Komise podle svého šéfa udělá vše, aby podpořila potřebné reformy, které Nečasův tým připravuje.

"Moc bych si přál, abyste nebyli jen správci svých resortů. Přeji vládě jako celku úspěch, vynasnažím se maximálně být vládě nápomocen," řekl prezident Václav Klaus poté, co ministři složili do jeho rukou slib. "Vláda bude stabilní jen v případě, že budou stabilní tři strany, které ji tvoří," zdůraznil prezident.

"Jsme si plně vědomi odpovědnosti, kterou neseme. Občané České republiky dali koalici tří stran se 118 hlasy silný mandát. Bude to pracovitá vláda," slíbil hlavě státu nový premiér Petr Nečas. Pak už následoval slavnostní přípitek. Zajímavostí je, že někteří noví ministři, včetně premiéra přišli na jmenování pěšky, z Hrzánského paláce.

Programové prohlášení chce mít vláda do 4. srpna, novým mluvčím kabinetu je Martin Kupka

Hned po jmenování zamířili ministři na první jednání vlády do Strakovy akademie. Tam už je dovezly mikrobusy. A premiér Nečas po jednání oznámil, že o důvěře jeho vládě se bude hlasovat na schůzi Sněmovny 10. srpna. Vzhledem k tomu, že vláda se opírá o 118 poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, měl by být výsledek předem jasný.

"Programové prohlášení vlády chci mít připravené do 4. srpna," řekl Nečas po jednání kabinetu, na němž byl zároveň schválen nový mluvčí vlády Martin Kupka. Ten byl do dosud mluvčím ODS.

STŘÍDÁNÍ PREMIÉRŮ

Fischer přiznal, co nezvládl, Nečas byl rozechvělý

Krátce před prvním zasedáním nového kabinetu se Nečas sešel s končícím premiérem Janem Fischerem. "Chtěl bych vám poděkovat a říci, že odcházíte se zdviženým hledím a se ctí," řekl Nečas Fischerovi.

Ten mu naopak popřál hodně úspěchů, pevné nervy a zdraví. "Vaše plány jsou ambiciózní, ale země je potřebuje a přál bych si jako občan, aby se je podařilo prosadit," prohlásil končící premiér.

Nová vláda má patnáct členů, je jedenáctou v historii samostatné České republiky a její předseda, šéf ODS Petr Nečas, je ve svých pětačtyřiceti letech druhým nejmladším premiérem. Tím prvním byl Stanislav Gross.

Už když se nová trojkoalice dohodla na složení Nečasova týmu, vzbudilo velkou pozornost, že ve vládě není ani jedna žena.

Politici ODS, TOP 09 i Věcí veřejných tvrdili, že takto to dopadlo, protože měli ženské kandidátky na posty, které nakonec jejich strany nezískaly. Případně že ženy nabídku jít do vlády přímo odmítly, jako poslankyně Karolína Peake z Věcí veřejných, která se necítila na to, aby vedla ministerstvo pro místní rozvoj. Ve vládě je tak patnáct mužů - šest křesel včetně premiéra má ODS, pět ministerstev povede TOP 09 a čtyři resorty budou mít v čele zástupce Věcí veřejných.

Ministerstva, na která bude upřena zřejmě největší pozornost, protože budou chystat klíčové reformní plány - finance, sociální věci i zdravotnictví, získala TOP 09. Předseda této strany Karel Schwarzenberg povede navíc ministerstvo zahraničí.

Věci veřejné, úplný nováček ve Sněmovně, získaly vnitro, školství, dopravu a místní rozvoj. Předseda strany, spisovatel a bývalý novinář Radek John, se stal novým ministrem vnitra.

Plánují reformy školství, zdravotnictví a boj s korupcí

Nečasova vláda plánuje například zavedení odloženého školného na vysokých školách, které by spláceli studenti až jako absolventi. Ve zdravotnictví chce škrtnout poplatek za každou položku na receptu, ale místo toho zvýšit poplatek za den v nemocnici minimálně na stokorunu a rozdělit zdravotní péči na standardní, hrazenou z pojištění, a nadstandard, za který si budou pacienti připlácet. (Za celý recept zaplatíte 30 korun. A v nemocnici nejméně stovku za den)

Ambicí Nečasovy vlády je zastavit zadlužování země a postupně snižovat schodky státního rozpočtu tak, aby země v roce 2016 mohla hospodařit s vyrovnanými financemi. S výjimkou učitelů musí ostatní státní zaměstnanci počítat s tím, že jim v příštím roce klesnou mzdy. Suma, která je na ně určena, se sníží o deset procent. Zato učitelé dostanou navíc 2,1 miliardy korun, které mají být určeny na zvýšení platů učitelů s vysokoškolským pedagogickým vzděláním minimálně na 20 tisíc korun. (Koalice dá školství další 4 miliardy, státní maturity čeká spíš odklad)

Nečasova vláda také slibuje, že její prioritou bude boj proti korupci. O veřejné zakázky se budou moci ucházet pouze firmy s průhlednou majetkovou strukturou a všechny informace o průběhu veřejných zakázek mají být zveřejňovány na internetu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Moci se vzít by pro nás znamenalo získat důstojnost, tvrdí gayové a lesby

Iniciativa Jsme fér slaví 1. máj jako svátek lásky a zamilovaných. Na pražském...

Poslanci budou ve středu rozhodovat o zákonu pro manželství osob stejného pohlaví. Rozhodnou, zda gayové a lesby budou...

Česko se nepřipojí ke globálnímu paktu OSN o migraci, potvrdila vláda

Ministři Richard Brabec a Jana Maláčová na tiskové konferenci po středečním...

Podle očekávání ve středu vláda odmítla účast na globálním paktu OSN o migraci. Společně s ministrem zahraničí Tomášem...

Babiš neodstoupí. Okamura chce v podpoře vlády vystřídat ČSSD

Tomio Okamura (SPD) opouští budovu Úřadu vlády po jednání s premiérem Babišem,...

Premiér Andrej Babiš se nechystá sám odstoupit z čela vlády. Po jednání s ním to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Už...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz