Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus jmenoval Nečasovu vládu. Hlasování o důvěře bude 10. srpna

  10:05aktualizováno  14:38
Česko má novou vládu. Necelých sedm týdnů po volbách prezident Václav Klaus jmenoval nový kabinet Petra Nečase, který sestavily ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Vláda, která chystá velké reformy ve školství, zdravotnictví a chce seškrtat výdaje státu, hned začala úřadovat. Nečas po prvním jednání vlády řekl, že hlasování o důvěře bude 10. srpna.

Nové vládě popřál už i José Barroso

Šéf Evropské komise José Barroso poblahopřál novému českému premiérovi a jeho vládě k nástupu do funkce. "Jsem přesvědčený, že pod vaším vedením Česká republika uspěje při překonávání ekonomické krize a jejích dopadů," vzkázal Barroso Nečasovi. Komise podle svého šéfa udělá vše, aby podpořila potřebné reformy, které Nečasův tým připravuje.

"Moc bych si přál, abyste nebyli jen správci svých resortů. Přeji vládě jako celku úspěch, vynasnažím se maximálně být vládě nápomocen," řekl prezident Václav Klaus poté, co ministři složili do jeho rukou slib. "Vláda bude stabilní jen v případě, že budou stabilní tři strany, které ji tvoří," zdůraznil prezident.

"Jsme si plně vědomi odpovědnosti, kterou neseme. Občané České republiky dali koalici tří stran se 118 hlasy silný mandát. Bude to pracovitá vláda," slíbil hlavě státu nový premiér Petr Nečas. Pak už následoval slavnostní přípitek. Zajímavostí je, že někteří noví ministři, včetně premiéra přišli na jmenování pěšky, z Hrzánského paláce.

Programové prohlášení chce mít vláda do 4. srpna, novým mluvčím kabinetu je Martin Kupka

Hned po jmenování zamířili ministři na první jednání vlády do Strakovy akademie. Tam už je dovezly mikrobusy. A premiér Nečas po jednání oznámil, že o důvěře jeho vládě se bude hlasovat na schůzi Sněmovny 10. srpna. Vzhledem k tomu, že vláda se opírá o 118 poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, měl by být výsledek předem jasný.

"Programové prohlášení vlády chci mít připravené do 4. srpna," řekl Nečas po jednání kabinetu, na němž byl zároveň schválen nový mluvčí vlády Martin Kupka. Ten byl do dosud mluvčím ODS.

STŘÍDÁNÍ PREMIÉRŮ

Fischer přiznal, co nezvládl, Nečas byl rozechvělý

Krátce před prvním zasedáním nového kabinetu se Nečas sešel s končícím premiérem Janem Fischerem. "Chtěl bych vám poděkovat a říci, že odcházíte se zdviženým hledím a se ctí," řekl Nečas Fischerovi.

Ten mu naopak popřál hodně úspěchů, pevné nervy a zdraví. "Vaše plány jsou ambiciózní, ale země je potřebuje a přál bych si jako občan, aby se je podařilo prosadit," prohlásil končící premiér.

Nová vláda má patnáct členů, je jedenáctou v historii samostatné České republiky a její předseda, šéf ODS Petr Nečas, je ve svých pětačtyřiceti letech druhým nejmladším premiérem. Tím prvním byl Stanislav Gross.

Už když se nová trojkoalice dohodla na složení Nečasova týmu, vzbudilo velkou pozornost, že ve vládě není ani jedna žena.

Politici ODS, TOP 09 i Věcí veřejných tvrdili, že takto to dopadlo, protože měli ženské kandidátky na posty, které nakonec jejich strany nezískaly. Případně že ženy nabídku jít do vlády přímo odmítly, jako poslankyně Karolína Peake z Věcí veřejných, která se necítila na to, aby vedla ministerstvo pro místní rozvoj. Ve vládě je tak patnáct mužů - šest křesel včetně premiéra má ODS, pět ministerstev povede TOP 09 a čtyři resorty budou mít v čele zástupce Věcí veřejných.

Ministerstva, na která bude upřena zřejmě největší pozornost, protože budou chystat klíčové reformní plány - finance, sociální věci i zdravotnictví, získala TOP 09. Předseda této strany Karel Schwarzenberg povede navíc ministerstvo zahraničí.

Věci veřejné, úplný nováček ve Sněmovně, získaly vnitro, školství, dopravu a místní rozvoj. Předseda strany, spisovatel a bývalý novinář Radek John, se stal novým ministrem vnitra.

Plánují reformy školství, zdravotnictví a boj s korupcí

Nečasova vláda plánuje například zavedení odloženého školného na vysokých školách, které by spláceli studenti až jako absolventi. Ve zdravotnictví chce škrtnout poplatek za každou položku na receptu, ale místo toho zvýšit poplatek za den v nemocnici minimálně na stokorunu a rozdělit zdravotní péči na standardní, hrazenou z pojištění, a nadstandard, za který si budou pacienti připlácet. (Za celý recept zaplatíte 30 korun. A v nemocnici nejméně stovku za den)

Ambicí Nečasovy vlády je zastavit zadlužování země a postupně snižovat schodky státního rozpočtu tak, aby země v roce 2016 mohla hospodařit s vyrovnanými financemi. S výjimkou učitelů musí ostatní státní zaměstnanci počítat s tím, že jim v příštím roce klesnou mzdy. Suma, která je na ně určena, se sníží o deset procent. Zato učitelé dostanou navíc 2,1 miliardy korun, které mají být určeny na zvýšení platů učitelů s vysokoškolským pedagogickým vzděláním minimálně na 20 tisíc korun. (Koalice dá školství další 4 miliardy, státní maturity čeká spíš odklad)

Nečasova vláda také slibuje, že její prioritou bude boj proti korupci. O veřejné zakázky se budou moci ucházet pouze firmy s průhlednou majetkovou strukturou a všechny informace o průběhu veřejných zakázek mají být zveřejňovány na internetu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz