Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus ještě nebyl na státní návštěvě

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Václav Klaus rád jezdí na zahraniční cesty. Už jich absolvoval jedenáct. Celkově tak mimo Českou republiku zatím strávil dvacet dní, tedy každý šestý den. Cestuje skoro stejně často jako jeho předchůdce Václav Havel v prvních měsících roku 1990.

Avšak na rozdíl od Havla, který tehdy jezdil na jednu státní návštěvu za druhou, Klaus takovou pozvánku ještě nedostal. Jeho cesty tak byly buď pracovní návštěvy, nebo soukromé výjezdy na různé konference či fóra.

Klaus zatím objel všechny sousedy, několikrát byl v Německu, v Rakousku se zúčastnil setkání středoevropských prezidentů. V Řecku podepisoval smlouvu o vstupu do EU a také zajel na oslavy výročí tři sta let od založení Petrohradu.

Státní návštěvou se šetří
Ale jak upozorňují současní i bývalí pracovníci Hradu, srovnávat cestování Havla počátkem devadesátých let se začátkem prezidentství Klause je složité. Tehdy byla výjimečná doba a výjimečný byl i zájem o prezidenta Havla. Však také po svém druhém zvolení prezidentem měl Havel cestovní itinerář méně nabitý.

Státními návštěvami se velice šetří, a pokud je na ni prezident pozván, je to výraz úcty a zájmu o jeho osobu a zemi, kterou zastupuje. Například Německo pořádá tři do roka, Švýcarsko dvě.

Státní návštěva má přesná protokolární pravidla - je obvykle tří až čtyřdenní, zahrnuje vojenskou přehlídku, státní večeři a také návštěvu dalšího místa kromě hlavního města. Oficiální návštěva pak obvykle postrádá jednu z částí povinných pro státní návštěvu. Pracovní cesta bývá jednodenní, může zahrnovat přehlídku a oběd.

Státní návštěvě se zatím blížila Klausova dvoudenní cesta do Varšavy a Gdaňsku počátkem dubna. Polský prezident Aleksander Kwasniewski sice uspořádal slavnostní večeři, ale chyběla vojenská přehlídka.

Klausovy oblíbené semináře
Prezident Klaus s oblibou jezdí i na různé významné konference či semináře. Jak sám zdůraznil, jako jediný Čech přednesl přednášku na téma evropského antiamerikanismu během prestižní konference v Beaver Creek v americkém Coloradu.

Původně sice usiloval o přijetí v Bílém domě, prezident George Bush si však neudělal čas. Klaus nyní zvažuje přijmout pozvánku na řadu dalších konferencí. "Možná na konci července další konference v americkém Aspenu, v závěru srpna známé fórum v rakouském Alpbachu a na začátku září konference v krásné Villa d'Este na Lago di Como," popsal prezident svoje letní plány v rozhovoru pro Magazín DNES.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz