Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus: Evropská unie nám nic nedá

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco evropští politici jsou ještě v mírné euforii kvůli dohodě o první evropské ústavě, český prezident Klaus jim v Mnichově vyčetl, že namísto oslav by se spíš měli důkladně zabývat dopady rozšíření EU. "Chybí jakákoli analýza," prohlásil a poté prezentoval svoji vlastní.

PŘÍLOHA
PLNÉ ZNĚNÍ PROJEVU

Desítkám německých akademiků a podnikatelů v aule mnichovské univerzity vysvětlil, že v rozšíření Evropské unie nevidí příliš velký finanční či jiný prospěch ani pro nové členské země, ani pro její staré členy.

Podle Klause bude Česká republika brzy do společné evropské poklady spíš dávat než z ní brát. Obecenstvo v průběhu Klausovy řeči příliš nereagovalo, jen někdy se pousmálo ironicky míněným poznámkám.

Podle prezidenta se současná unie nyní i kvůli nově přijaté evropské ústavě bude ještě více vzdalovat lidem. A načrtl svoji vizi "Nové Evropy": "Zkusme jí dát význam Evropa ekonomické svobody, malého a nerozpínajícího se státu, Evropa bez státního paternalismu, intelektuálního snobismu a elitářství."

Proevropsky laděné Němce Klausův skepticismus udivil. "Sice chápu jeho obavy o národní identitu, ale tak skepticky a negativisticky budoucnost nevidím," reagoval bavorský ministr pro Evropu Eberhard Sinner. Ten na konferenci zastupoval svého šéfa, premiéra a předsedu CSU Edmunda Stoibera, který musel být přítomen u soudu vyšetřujícího úplatkářskou aféru.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda prezidentův projev okamžitě kritizoval: "Český prezident je naprosto ojedinělý mezi pětadvaceti hlavami států EU. Žádná jiná hlava státu - ať už jde o prezidenty nebo premiéry - nemá takto extrémní názory."

Klaus je moc skeptický, tvrdili posluchači

Když prezident Václav Klaus vykresloval v sále mnichovské univerzity chmurnou budoucnost Evropské unie, u řady posluchačů mohl převládnout dojem, že se unie ocitla v nebezpečné krizi. Tak ostré kritice ji podrobil.

Poté, co domluvil, reagovalo obecenstvo potleskem, který sice nebyl bouřlivý, nicméně uznalý.

Německo je proevropsky zaměřená země, a to platí i pro opoziční pravicovou CSU, která v Bavorsku léta bezpečně vládne. Klause si přišly vyslechnout desítky německých ekonomů, obchodníků či akademiků včetně bývalého spolkového ministra financí Theo Weigla.

Řada z nich po přednášce s českým prezidentem prohodila pár slov, ale pak řekli, že tak chmurně evropskou budoucnost nevidí. "I když s něčím souhlasím, tak negativně jako pan Klaus to nevidím. Ale přehnaná očekávání mít samozřejmě nelze," poznamenal bavorský ministr pro evropské záležitosti Eberhard Sinner.

Podobně hodnotil Klausovu přednášku přednesenou v němčině bývalý šéf sudetoněmeckého landsmanšaftu Franz Neubauer, který se také s Klausem osobně pozdravil. "Podle toho, co jsem tady zaslechl, to bylo pro účastníky příliš skeptické, příliš negativní názor na věci," řekl Neubauer.

Václav Klaus však našel i sympatizanty. Někteří se s ním po přednášce nechali vyfotografovat a říkali, že mu fandí.

Klaus ve své analýze dopadů rozšíření EU o deset nových států nešetřil ani svou hostitelskou zemi. Podle něho evropský, potažmo německý model sociálního státu mimo jiné zvyšuje nezaměstnanost a brzdí ekonomický růst, což bude mít podle něho neblahý vliv i na méně vyspělé, nové členské země EU.

"Samozřejmě, že musíme u nás v Německu provést reformy, hlavně daně," poznamenal k tomu Sinner v hlavním městě Bavorska, jehož ekonomika jako jediné spolkové země roste, zatímco zbytek země se stále potýká s ekonomickou krizí.

Pro prezidenta Klause má cesta do Bavorska důležitou politickou souvislost. Před nedávnem se dostal do konfliktu s premiérem bavorské vlády Edmundem Stoiberem, který prohlásil, že do Prahy nezavítá do té doby, dokud česká vláda nezruší Benešovy dekrety.

Původně měl Stoiber Klausovu přednášku uvádět. Nakonec však nemohl přijet, protože byl povolán k soudu, který projednává úplatkovou aféru, do níž je zapletena CSU. "Sice jsem s ním tady počítal, ale nemyslím si, že to nějak narušilo atmosféru v sále," řekl Klaus.

Navzdory nedávné slovní přestřelce, kdy Klaus označil Stoiberovy výroky za skandální a drzé, nevidí prezident ve vztazích s Bavorskem problém. "Myslím si, že máme spolu mluvit, účastnit se takové akce není můj soukromý výlet, ale je to akce, která má své politické souvislosti," poznamenal Klaus a vyrazil na procházku do Mnichova.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vnitro sdělí, kteří kandidáti se zúčastní prezidentských voleb

Petiční archy s podpisy občanů podporujících Miloše Zemana jako kandidáta...

Ministerstvo vnitra v pátek ráno oficiálně potvrdí, kdo se zúčastní prezidentských voleb a čí přihláška byla naopak...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz