Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Dan Materna, MAFRA

Klaus: Ekonomickou krizi zesilují politici

  • 1171
Za rozšíření ekonomické krize mohou podle českého prezidenta Václava Klause i politici. Místo aby bojovali proti všeobecné nedůvěře v bankovnictví, ještě ji svým populismem zvýšili. Prezidentova kritika míří na světové politiky, naopak se zastává postupu ČNB a české vlády.

"Tuto nedůvěru posilovaly vlády svými pseudoaktivitami a svými překotnými pokusy předvést připravenost, dobrou vůli a hlavně svou nepostradatelnost," napsal Klaus exkluzivně pro MF DNES.

Klaus zdůraznil, že se nechce strefovat do české vlády, a pozastavil se spíše nad postupem USA, Francie a Německa. Svou kritikou se však nepřímo vložil do sporu vlády a opozice o řešení krize.

Prezident zkritizoval hlavně snahy pomáhat ekonomice tím, že se do ní rychle "napumpují" peníze, aby lidé více utráceli a firmy měly víc zakázek. A to na úkor státních dluhů. Vadí mu i pokusy o větší kontrolu států nad bankami.

ČSSD: Něco dělat musíme

Opoziční sociální demokraté mohou Klausova slova chápat jako jasnou kritiku. Jejich "protikrizový balíček" totiž počítá právě se zadlužováním a posíláním mimořádných peněz do oběhu.

Politici v době krize jen zvyšují paniku

exkluzivní komentář Václava Klause pro MF DNES

Jedním z návrhů je třeba třináctý důchod pro penzisty. Jen toto opatření by vyšlo na šest a půl miliardy korun. Socialisté také chtějí větší regulaci bank a kontrolu státu nad nimi. I to Klaus ostře kritizuje.

Politici opoziční ČSSD považují jeho slova za součást prezidentského folkloru. "Pan prezident chce být vždy originální. Nebudeme úspěšní, pokud nebudeme nic dělat. A regulace je možné řešení," reagoval ekonomický expert ČSSD Jiří Havel. - čtěte Expert ČSSD: Krize není krátká chřipka

"Zapomínáme na iracionalitu komunismu"

Návrhy typu "třináctý důchod" či pokusy o větší regulaci finančních trhů jsou podle Klause odtržené od reality a stanou se do budoucna překážkou pro ekonomický růst.

"Ještě nikdy v minulosti nehrála politika tolik na sebe, ještě nikdy nebyla tolik odtržena od zájmů lidí jako nyní. To u politiků vyvolává určitý specifický typ chování, který nejlépe demonstrují dnes a denně svolávané mezinárodní summity a předhánění se, kdo dá do ekonomiky více peněz," píše Klaus.

Stát by dramatickými gesty
a ustaranými tvářemi politiků neměl zvyšovat paniku.

Klaus v zamyšlení o krizi nezapomněl ani na svůj rezervovaný vztah k Evropské unii. "Je to první skutečná krize v éře internacionalizace a oslabování národních států, což přináší radikální oslabení demokracie a přechod k postdemokracii," napsal zřejmě v narážce na to, jak k řešení krize přistupují evropské státy.

Nepřímo kritizoval i postup USA, které se rovněž snaží zachránit ekonomiku mimořádnými finančními injekcemi.

Prezident už dříve přirovnal krizi k chřipce, na kterou nezabírají léky, ale odezní sama. Teď napsal, že jde o první krizi v době, kdy lidé zapomněli na "iracionalitu komunismu a nesmyslnost plánování a státního řízení ekonomiky".

Omezit byrokracii a přebujelý sociální stát

Plán české vlády, který počítá třeba se snížením sociálního pojištění pro firmy, prezident naopak nedávno "pochválil" jako kompromis, který mohl dopadnout ještě hůře. Kabinet sází také na rychlejší odpisy pro podnikatele a na možnost, aby si firmy odpočítaly DPH při nákupu nových aut.

Klaus by snižoval daně či liberalizoval zákoník práce, aby firmy mohly svobodněji nabírat a propouštět zaměstnance. Navrhuje také omezit byrokracii, přebujelý sociální stát a zbavit ekonomiku "ambicí ekologických aktivistů".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue