Klaus dostal od Gašparoviče fujaru

  • 30
Nový slovenský prezident Ivan Gašparovič dodržel tradici starou jedenáct let. Od rozdělení Československa jezdí nově zvolení prezidenti na první zahraniční návštěvu do Prahy či Bratislavy. Za jeden den v Praze splnil povinné kolečko.

Nejprve navštívil se všemi poctami českého prezidenta, pak předsedu senátu, premiéra, šéfa sněmovny i ombudsmana.

Navečer se setkal s krajany, prošel se po Starém Městě a před odletem měl v plánu dát si pivo v hospodě U Pinkasů.

Pro řadu lidí však na Gašparovičovi stále ulpívají temné stíny z doby, kdy býval pravou rukou Vladimíra Mečiara. Zatímco s exprezidentem Václavem Havlem by asi sotva našel řadu společných témat, s jeho nástupcem Václavem Klausem si přinejmenším rozumí v pohledu na Evropskou unii.

Ani Gašparovič není příznivcem dalších integračních snah. "V řadě kritických otázek si rozumíme," řekl slovenský prezident. Na Hradě Klaus s Gašparovičem, kteří se znají z dob jednání o rozdělení Československa, ujišťovali, že česko-slovenské vztahy "jsou a budou výjimečné".

"V panu Gašparovičovi nachází Česká republika člověka, který tuto zemi zná velmi dobře a který bude pokračovat v tom, co zahájili jeho předchůdci," uvedl Klaus na adresu Gašparoviče, který dva roky působil v Praze jako generální prokurátor.

Gašparovič pak předal Klausovi osobní dar: fujaru. "Na hraní na fujaru máme na Hradě specialistu Ladislava Jakla, předám mu ji, aby ji vyzkoušel," poznamenal Klaus.
Odpoledne se slovenský prezident zastavil v galerii Miro na Strahově, která patří slovenskému podnikateli Miru Smolákovi.

Právě on nedávno šokoval velkolepým projektem muzea Salvadora Dalího, které chce podle plánu architekta Daniela Liebeskinda vystavět v Praze. "Už mám téměř podepsanou smlouvu na jedno z největších Dalího pláten," prozradil Smolák Gašparovičovi, který si spěšně prohlédl kresby slovenského rodáka Andyho Warhola a odejel na velvyslanectví.

Gašparovič: S uzavíráním hranic nebudu pospíchat

Slovensko podle svého prezidenta Ivana Gašparoviče nebude nijak spěchat se schvalováním smlouvy, která má zpřísnit režim na česko-slovenských hranicích.

Počká si až na to, co udělá Česko. "Nejdřív budou rozhodovat čeští senátoři a poslanci a potom my. Nebudeme pospíchat. Nejsem přesvědčen, že bychom měli uzavírat naše hraniční přechody mezi našimi občany. Navíc za chvíli bude i u nás zaveden 'schengen' (společný evropský prostor bez hranic pozn. red.). Proto je dohoda o tom, že se vytipují přechody, které by se měly uzavřít, zbytečná," řekl v pondělí Gašparovič  MF DNES po jednání s odstupujícím premiérem Vladimírem Špidlou.

Vetoval byste tento zákon?
Počkáme si na to, co udělá česká strana.

S panem prezidentem Klausem jste si podle vašich slov porozuměli i v řadě kritických otázek, v čem konkrétně?
Určitě máme společné názory na novou evropskou ústavu. I já mám vůči ní výhrady. Blízké názory máme i na situaci v Afghánistánu a Iráku.

Takže se v oblasti Evropské unie blížíte mnohdy značně kritickým názorům českého prezidenta?
V některých bodech ano. Například úvaha o společných daních není nejšťastnější. Také si myslím, že jsme se nestali hned rovnoprávnými členy.

Musíme čekat na možnost pracovat v některých z původních zemí EU. A také určitě některé otázky ztráty suverenity a svrchovanosti státu. Můj názor je, že EU je pro nás potřebná, ale musíme dělat všechno pro to, abychom tyto problémové věci odstranili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video