Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus a Sokol: bývalí spojenci

  0:01aktualizováno  0:01
Mají leccos společného: například akademický titul profesor, část politické kariéry a teď hlavně ambici stát se druhým českým prezidentem: Jan Sokol a Václav Klaus. Jejich kláním se tak po třinácti letech definitivně uzavírá jedna etapa české politiky. Na jejím začátku stáli ještě oba muži vedle sebe.

Dnes, po mnoha zvratech dramatických devadesátých let, jsou z nich trochu překvapivě vyrovnaní soupeři: politický vůdce - veterán a univerzitní hodnostář.

1990: chvíli spolu...
Oba muži vstoupili do vysoké politiky až ve zralém věku, po roce 1989. S komunistickým režimem (či přímo členstvím v KSČ) si ani jeden z nich nezadal. Jan Sokol dokonce podepsal jako jeden z prvních Chartu 77.

Na jaře 1990 se spolu ocitli na jedné kandidátce: v barvách Občanského fóra úspěšně kandidovali do Federálního shromáždění. Oba zastávali vysoké ústavní funkce: Klaus byl federálním ministrem financí, Sokol místopředsedou parlamentu.

Ze spojenců rivalové
Ze spojenců se ale měli už brzo stát soupeři: Klaus záhy rozdělil OF a stanul v čele nově založené ODS, Sokol naopak zůstal v levicově-liberálním Občanském hnutí. O jejich tehdejším pohledu na svět nejlépe vypovídá anketa týdeníku Respekt z konce roku 1991.

Klaus tehdy hýřil sebevědomím: "Byl to rok velice úspěšný," prohlásil a hned vyjmenoval, co všechno včetně založení ODS - se mu tehdy povedlo. Ani Sokol neviděl situaci nějak špatně, ale uchovával si viditelnou skepsi: "Se svobodou přišlo ovšem taky mnoho nedobrého: nejistota, drahota, vlčí móresy, sobectví."

Vzestup jednoho, pád druhého
Klausovo sebevědomí a energie přivedly ODS o rok později k volebnímu triumfu a Klause k postu premiéra. Váhaví intelektuálové z Občanského hnutí naopak po volebním propadáku opouštěli politiku.

Jan Sokol, stejně jako třeba Petr Pithart, zamířil na univerzitu. A dlouhá léta to vypadalo, že to tak bude navždy. Zatímco suverén Klaus řídil více než pět let vládu, Sokol se pokusil neúspěšně vrátit do politiky jen jedenkrát, v senátních volbách 1996.

Pouze počátkem roku 1998 se chvíli zdálo, že se něco mění. Ministrem školství v poloúřednické vládě Josefa Tošovského, která vystřídala Klausův kabinet, smetený korupčním skandálem, se stal právě Jan Sokol. Opoziční smlouva ale záhy vrátila Klause zpět do politické špičky a Sokol opět zamířil do akademické sféry.

Sudety: ostrý rozpor
Zřejmě nejviditelnějším názorovým rozporem obou kandidátů je jejich vztah k poválečnému odsunu sudetských Němců - i když oba jasně a svorně říkají, že žádné vracení majetku nepřipadá v úvahu.

Katolický filozof Jan Sokol navíc už mnohokrát zopakoval, že je pro něj nepřijatelná poválečná odplata jako celek: "Nemůžeme dnes držet princip kolektivní viny, to se nedá obhájit. Konflikty mezi občany státu už se nemohou nikdy řešit násilným vysídlováním," prohlásil v rozhovoru pro MF DNES.

Pragmatik Klaus, který obhajobu národních zájmů vůči údajnému sudetskému nebezpečí zdůrazňoval ve své loňské kampani, odmítá podobné úvahy vůbec vést: "Já považuji za naprosto nemožné se v této věci patlat, členit, dělit, parcelovat, rozhodovat, kdo byl horší, lepší, ještě přijatelný, už nepřijatelný atd. To je cesta, která vede do záhuby, do přiznání, že s touto věcí je třeba něco udělat," řekl Klaus právě před rokem v MF DNES.

V dalším ožehavém zahraničně-politickém tématu se Klaus se Sokolem už shodnou: ve zdrženlivém postoji k případnému útoku na Irák. Na rozdíl od "jestřába" Václava Havla, který zastával zřetelně "proamerické" stanovisko, se oba kandidáti představují spíše jako holubice: Klaus se kvůli tomu dokonce zdržel ve sněmovně hlasování o účasti české jednotky v případné další válce v Zálivu.

Na komunistech se shodnou
V domácí politice se v mnoha věcech shodnou. Na rozdíl od Václava Havla oba slibují, že budou jednat i s komunisty (ti zatím prohlašují, že je pro ně čitelnější Klaus), že se budou s politiky radit při obsazování klíčových postů typu ústavních soudců a že jim je vlastně jedno, jaké pravomoci hlava státu má.

Je to ale trochu překvapivě Sokol, kdo slibuje větší samostatnost při svém rozhodování. "Tohle je pro mě těžko přijatelné, protože tím zpochybňujete ústavu. Když to v ní je, předpokládám, že jsou to věci dobře rozmyšlené a že tam ty věci nejsou jen tak," komentuje Sokol Klausův názor z prosincového rozhovoru pro MF DNES, podle nějž prezident nemá právo vracet parlamentu zákony jen proto, že s nimi "ideově" nesouhlasí.

Do přímé volby chce jít jen Klaus
Klaus je také výrazně "mírnější" ve slibech, jak by zacházel s pravomocemi ohledně milostí: dával by je prý významně méně než Václav Havel, navíc až po vynesení rozsudku. To Sokol nevylučuje, že by využil i zásahu ještě během vyšetřováním: "Někdy je to jediná cesta ke spravedlnosti, zvlášť když se soud táhne sedm let," tvrdí.

Pokud ani příští pátek nepřinese vítězství jednoho z kandidátů, souboj Klaus - Sokol se už v případné přímé volbě opakovat nebude. Sokol do ní totiž jít nechce: "Je to úplně jiná osobnostní výzva. V kampani do toho musíte jít tělem i duší a dělat to za každou cenu."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz