Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vůbec nám nerozuměl, zhodnotili Češi na Hradě končícího Klause

  17:55aktualizováno  17:55
Václav Klaus nám jako prezident nerozuměl a nekomunikoval s námi. Tak viděla podle březnového průzkumu Klausovo úřadování většina Čechů. Ti také uvedli, že Klaus zaostával i v ovlivňování vnitropolitického života. Při porovnání s hodnocením Václava Havla však překvapivě příliš nezaostává.

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu (1. ledna 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pro Klause byl poslední rok v úřadě podle výzkumu spíše ve znamení klesající obliby. V podstatě ve všech sledovaných parametrech, které Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) sledovalo, se bývalý prezident výrazně zhoršil.

Nejhůře dopadl v odpovědích na otázku, zda během plnění své funkce rozuměl obyvatelům České republiky a komunikoval s nimi. Kladně ho v tomto ohledu ohodnotilo pouhých 21 procent občanů, což je pokles o více než deset procent oproti rok starému průzkumu.

Kladně Klause lidé hodnotí zejména v otázkách směřovaných na jeho plnění povinností v prezidentském úřadě. 64 procent dotazovaných si myslí, že Klaus pečoval o důstojnost úřadu dobře, obdobný počet ho pak chválí také za plnění ústavních funkcí. Jen těsnou nadpoloviční většinu nasbíral v kategorii reprezentování České republiky v zahraničí.

Obecně si tak Klaus vedl v průzkumech CVVM lépe na konci svého prvního mandátu. Oproti výsledkům z let 2004 a 2007 si téměř ve všech sledovaných aspektech pohoršil zhruba o 15 až 35 procentních bodů (na podrobné výsledky nejnovějšího průzkumu se můžete podívat zde).

Poněkud překvapivě se však závěrečné hodnocení Klause příliš neliší od výsledků průzkumu oblíbenosti Václava Havla na konci jeho volebního období. Ve většině aspektů Havel Klause poráží o maximálně čtyři procentní body. Výrazně ho převyšuje jen v kategorii reprezentování České republiky v zahraničí, kde ho kladně ohodnotilo celých 82 procent dotazovaných, oproti Klausovým 54 procentům.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Najdete na iDNES.cz