Klaus a Havel

  • 3
Dřívější a nynější prezident se pustili do opatrného sporu o "smysl převratu". Prezident Klaus se opírá o "obyčejné občany", kteří reagovali na komunistický režim pasivním žitím "v kulisách propagandy, které už nikdo nevěřil". Byli to právě oni, kdo vytvořili předpoklady pro 17. listopad 1989.

Klaus má porozumění pro jejich náhradní životní aktivity, pro přežívání a vyčkávání.

Prezident Havel připomíná, že spád věcí významně ovlivnila třeba Charta 77. Říkat pravdu má smysl i tehdy, kdy se to krutě nevyplácí.

Z šedi normalizace vyzvedává Havel ty - kdo říkají režimu pravdu nahlas, sbírají dokumenty o jeho ničemnosti a platí za to šikanováním, svobodou, mnohdy i životem.

Je to prastará biblická otázka. Kolik je spravedlivých ve městě? Sto, deset, či jeden? Klaus říká: Všichni. Každý, kdo se trápí, že měl žít jinak, tuto útěchu rád uslyší. Jiným to zní nespravedlivě.

Byl přec rozdíl mezi chatařem a politickým vězněm. Ale i Havel píše: nevzpomínám si, že by nějaký chartista vytýkal většině, že se přizpůsobuje poměrům a pokouší se bez velkého utrpení přežít. V čem tedy vězí spor obou prezidentů? Spor, v němž Klaus musí vždy prohrát, protože proti přitažlivým příběhům odvahy a utrpení chartistů může postavit jen šedivé příběhy přikrčené většiny.

Drtivá většina národa v komunismus už nevěřila. Proto se také tak lehce sesul. Nebýt disidentů, sesul by se těžce. Kdo by místo nich stál v čele a měl důvěru, zkušenosti s politikou a byl čitelný? A víc: kdo by nabídl občanům silný mravní patos, bez nějž se převraty dělají těžce? Žádný spor tu není: dobře, že tu disidenti byli, a dobře, že tu byl ten chatařící lid.

Vždy to tak je v dějinách: jedni padají či vítězí na viditelném místě, druzí jsou na chatě, odkud vylezou, až když je čas. A kdy je čas? Klausovi přikrčení i Havlovi hrdinové by měli dobře vědět, že žili v zemi okupované Rusy. Převratu by nedosáhli, nebýt pádu ruského impéria. Ten mohl nastat o dvacet let dříve či později.

Pak by spor Klaus - Havel měl jinou či žádnou podobu. I dnes je to spor zástupný: čtrnáct let spolu bojují dvě verze české politiky, dvě představy o státu. Klaus a Havel ty dva světy představují. Shodnout se nemohou nikdy. I když říkají totéž.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video