Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Česko-slovenské loučení v Tugendhatu, závěrečné dějství

  12:15aktualizováno  12:15
Co vše ještě naloží osud vile Tugendhat na záda? Funkcionalistický svědek novodobých dějin Brna i okolí získá ve středu další pomyslný zářez do své onyxové stěny. Zářezů je od roku 1930 více, než by si její tvůrce či původní majitelé přáli. Ludwig Mies van der Rohe vytvořil velkorysý dům. Klid i nadhled se v hale či na terase přímo vznáší. Leč člověk míní, pánbůh mění.

Václav Klaus na oficiální návštěvě Slovenska, kam 26. února zavítal na svou poslední zahraniční cestu ve funkci hlavy státu. | foto: ČTK

Nejvyšší státní vyznamenání si tam vyměňují český a slovenský prezident. Místo je úžasné, panoráma centra na dlani. I kdyby tam stála maringotka, budete v ní chtít bydlet.

Tugendhatovi, Židé, museli utéct před nacisty po osmi letech. Dům zabavilo gestapo, po válce v ní Rudá armáda měla koně. Střih. Poslední opravu vily zdržely tahanice kvůli výběrovému řízení. Aby nepodlehla větru, dešti, soudním přím i ostudě, nateklo do ní 170 milionů podle zpochybňovaného konkurzu. Typický příběh veřejné zakázky, symbol doby.

Vladimír Mečiar a Václav Klaus v zahradě brněnské vily Tugendhat během jednání

Vladimír Mečiar a Václav Klaus v zahradě brněnské vily Tugendhat během jednání o rozdělení federace v roce 1992.

Václav Klaus se v posledních hodinách funkce prezidenta České republiky vrací na místo, kde odstartoval její vznik. Demontáží Československa. Vstupem do domu v Černých Polích v Černopolní ulici jako by se inspiroval u Václava Havla. Projevil cit dramatika.

Tedy alespoň výběrem kulis. Kdyby si dnes předávali metály s Vladimírem Mečiarem, bylo by to dokonalé. Kdo je v současné slovenské politice lepším pokračovatelem Mečiarova odkazu než Ivan Gašparovič, 8. června 1992 (první jednání ve vile Tugendhat) jeho blízký spolupracovník a předseda Slovenské národní rady?

Klausova dnešní "brněnská volba" skýtá další paralely. Nedaleko vily Tugendhat stojí jiná historická budova. Novorenesanční. V ní čerstvě leží senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta, viní ho z velezrady. Tramvají, přesněji šalinou číslo 3, je to sedm minut.

Václav Klaus nemá rád, když se zesměšňují autority, hlavně prezidentské. Takže nejvyšší státní vyznamenání dvou nejbližších si zemí si dnes předávají dva jejich nejvyšší činitelé. Jeden odchází, druhý mává. Řád bílého lva má svoji různorodou minulost i nositele. Řád bílého dvojkříže začal budovat tradici po rozdělení federace. Nedrží ho jen prezident Kazachstánu, převzala si ho třeba i Alžběta II. Václav Klaus si ho bez jízlivosti zaslouží, jiný český politik neudělal pro samostatné Slovensko více.

"My vnitřně cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl před osmi dny při setkání s Gašparovičem v Bratislavě Klaus novinářům. Jak dlouho to platilo, víme. Vila Tugendhat je dnes místem další významné události, vzhledem k okolnostem vcelku pitoreskní.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz