Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kladno má nového primátora

  17:59aktualizováno  17:59
Téměř kámen na kameni nezůstal po pondělním jednání kladenského zastupitelstva. To volilo nejen nového primátora, ale i další členy rady. Po očekávané volbě Dana Jiránka primátorem totiž klub ODS navrhl několik dalších zásadních personálních změn.

Ty ve svém důsledku znamenají, že pouze čtyři z devatenácti zastupitelů této strany v třitřicetičlenném zastupitelstvu nebyli od podzimu roku 2002 dosud členy rady.

"Navrhuji odvolat z postu náměstkyně primátora Blanku Bendlovou," prohlásil nejprve zastupitel Pavel Maxa. 

Důvod? "Byl to většinový návrh klubu ODS," vysvětlil Dan Jiránek a uvedenou neutrální větu zopakoval v průběhu jednání ještě několikrát. Ani samotná Blanka Bendlová nebyla sdílnější.

"Těžko se mi o tom hovoří a důvody pro své odvolání bych také ráda slyšela. Klub ale rozhodl, tak to někdy chodí," dodala odvolaná náměstkyně, kterou vzápětí klub navrhl zpět do rady.

Na uvolněné posty dvou náměstků (po Bendlové a Jiránkovi) zástupci ODS nominovali podnikatele Miroslava Bernáška a jednatele městské společnosti Správa bytového fondu Miroslava Vacka.

Druhého jmenovaného přitom začala policie před časem stíhat pro zpronevěru z období jeho působení v soukromé firmě. "Tomu nerozumím. Primátor Volf opustil vedení města kvůli trestnímu stíhání a jiný stíhaný člověk by tam měl působit ? To je na pováženou," kroutil hlavou zastupitel za ČSSD Radek Poláček.

"Já se nikam nehrnu, byl jsem navržen ODS a moje stíhání nesouvisí s prací na radnici. Ostatně celá záležitost by se měla v nejbližší době vyjasnit," bránil se Vacek.

Další změnou byla rezignace uvolněného radního Vojtěch Munzara. "Důvod jsem měl jediný, chtěl jsem, aby se ODS jednoznačně dohodla na novém vedení města," prohlásil odstupující Munzar, který zůstal řadovým zastupitelem.

Nakonec zastupitelé ODS navrhli, aby se počet členů rady rozšířil ze stávajících devíti na jedenáct.

"I když jsem slíbil loajalitu, v tomto případě se zdržím hlasování, protože si myslím, že devítičlenná rada byla dostatečná," přihlásil se o slovo bývalý primátor Milan Volf. Jeho slova doplnil žertem i Radek Poláček: "Kdo z ODS ještě nebyl radním, ať se přihlásí."

V konečné podobě však má rada po hlasování přece jen jedenáct členů. Ke "staronové" radní Blance Bendlové přibyli tři noví radní - Vladislav Jadwisczok, Filip Jícha a Čeněk Novotný.

"Personální zemětřesení? To si nemyslím. Byla to jasná dohoda klubu ODS, která byla stoprocentně dodržená," prohlásil po jednání nový primátor Dan Jiránek. Rada teď bude podle jeho slov jednat o rozdělení kompetencí mezi jednotlivými členy vedení města.

"Klub KSČM tyto volby ignoroval, protože o nesmyslných a nereálných návrzích nehlasujeme," zdůvodnil postoj opozice Jiří Kopsa (KSČM).

"Nemohl jsem věřit svým očím a uším. Navíc si nemyslím, že tím jsou všechny problémy vyřešeny," shrnul své dojmy při odchodu z jednacího sálu jeden z přihlížejících obyvatel Kladna.

Jiránek: Všem děkuji za důvěru

"Primátorem jsem se stal nešťastnou shodou okolností, " prohlásil bezprostředně po svém zvolení Jiránek v narážce na rezignaci svého předchůdce. - více zde

Jaké jsou vaše bezprostřední pocity po zvolení primátorem ?
Nejsem rád ani tak kvůli sobě nebo kvůli svým blízkým, ale kvůli městu, ve kterém žiji. Uvědomil jsem si, že i když pocházím z Mladé Boleslavi a do Kladna jsem přišel až ve 14 letech, v Kladně jsem studoval, poprvé se tu zamiloval, narodily se mi tu děti.. Po svém nástupu na radnici jsem se vždy snažil pracovat ve prospěch tohoto města. Proto si této pocty nesmírně vážím a chtěl bych všem poděkovat za důvěru.

Nebojíte se, že teď budete mít ještě méně času na rodinu ?
Primátora jsem zastupoval již od konce března, kdy ho zadržela policie a soud ho poslal do vazby. A i když jsme si postupně jednotlivé "primátorské" kompetence rozdělili i mezi ostatní náměstky, stejně mám pocit, že víc starostí, než jsem měl teď, už snad mít ani nemůžu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Sníh zkomplikoval dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Najdete na iDNES.cz