Prezidenti České republiky a Slovenska položili 26. ledna 2015 věnce na Národní...

Prezidenti České republiky a Slovenska položili 26. ledna 2015 věnce na Národní hřbitov v Terezíně. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kiska chtěl se Zemanem ocenit Gabčíka a Kubiše, Hrad neměl zájem

  • 708
Slovenský prezident Andrej Kiska chtěl podle týdeníku Respekt společně se svým českým protějškem Milošem Zemanem ocenit parašutisty Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 75 lety v Praze zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pražský hrad podle týdeníku společnou iniciativu odmítl. Pražský hrad označil tvrzení za lež. Bratislavský hrad zareagoval dvěma slovy: Bez komentáře.

Kiska sám proto na Slovensku před dvěma týdny povýšil do hodnosti generálmajora Josefa Gabčíka (psali jsme zde).

„Tým Andreje Kisky navrhl, aby každý prezident vyznamenal jednoho parašutistu. Kiska Gabčíka a Zeman Kubiše. Mělo k tomu dojít na vzájemném setkání k této příležitosti. Jedním ze zvažovaných míst byl pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se oni a další bojovníci po útoku ukrývali a nakonec zde po krvavé přestřelce zemřeli,“ napsal Respekt.

Zástupci úřadů obou hlav států jednali podle informací z diplomatických kruhů dvakrát a z akce nakonec sešlo kvůli nezájmu na české straně. „Nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď,“ řekl dobře informovaný diplomatický zdroj. Důvody zamítnutí slovenská strana neobdržela.

Kiskova kancelář: No comment

„Žádnou takovou informaci nemám. Zřejmě došlo k nedorozumění,“ řekl Respektu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Po vydání článku poté dodal: „Jde o brutální lež šířenou Bakalovým Respektem. A. Kiska takový návrh nepředložil!“

„Byli jsme kontaktováni nikoli ve věci vyznamenání, ale s návrhem na společné kladení věnců u pomníku v ulici V Holešovičkách. Pan prezident má ale v případě připomínek důležitých událostí už dlouhodobě stanovený harmonogram. Už tak se zúčastnil pietních aktů v Lidicích, Terezíně, Ležákách, v Resslově ulici atd. Letos to byla připomínka položení základního kamene nových Lidic,“ napsal posléze Ovčáček. Slovenskou stranu nechtěl obviňovat z nepravdy, podle něj patrně došlo k nedorozumění. Vyplývá to z komunikace s redaktorem Respektu, kterou Ovčáček zveřejnil na Twitteru.

Server iDNES.cz požádal kancelář slovenského prezidenta o ujasnění, jak to tedy bylo. Bratislavský hrad vyjednávání o společném ocenění Gabčíka a Kubiše nevyvrátil, ale ani nepotvrdil: „K celé záležitosti vám povím pouze toto: No comment,“ uvedl pro iDNES.cz Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Respekt uvádí, že důvodem, proč Zeman návrh na společné ocenění Kubiše a Gabčíka odmítl, může být jeho zdravotní stav a únava. „Za odmítnutím parašutistů mohla však být i obava z reakce prezidentova voličského jádra,“ píše se v týdeníku. Ocenění příslušníků západního odboje by mohli především levicoví příznivci Miloše Zemana vnímat s nelibostí. Útok na Heydricha totiž vnímají negativně kvůli obrovským represím, které po něm nacisté rozpoutali.

Operace Anthropoid, největší čin domácího protinacistického odboje v Evropě, posílila pozici československé exilové vlády. I díky ní západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy. Po válce komunisté snižovali význam útoku a prezentovali ho jako zbytečný hazard s krvavou dohrou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue