Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kinský získá zpět půdu na Choceňsku

  17:17aktualizováno  17:17
Choceň - František Oldřich Kinský získá zpět 1,5 hektaru pozemků v Újezdě u Chocně. Potomek šlechtického rodu žije v Argentině. O majetek přišel na základě Benešových dekretů. V případě dalších tří sporů čeká soud jen na potvrzení o doručení rozsudku. Majetek Kinských má celkovou hodnotu 40 miliard korun.

"Účastníci se vzdali odvolání, takže další rozsudky nabudou právní moci během několika dnů. Čekáme jen, až se nám vrátí doručenky," uvedl předseda okresního soudu v Ústí nad Orlicí Jiří Blohoň.

Ministr kultury Pavel Dostál se obává, že první pravomocný rozsudek o vydání majetku může být precedentem. "Dneska je to jeden a půl hektaru, zítra to bude sto hektarů lesa a pozítří to může být palác Kinských," vyjádřil se Dostál pro Českou televizi.

František Oldřich Kinský podal celkem 157 žalob na určení vlastnictví. Podle právního zástupce Jaroslava Čapka už brzy přibudou další dvě.

"Prokázal jsem, že můj klient totiž během války tento majetek řádně zdědil po smrti svého otce v roce 1938.  Po roce 1945 okresní národní výbory vydávaly na základě Benešových dekretů konfiskační vyhlášky," uvedl Čapek.

Podle advokáta je ve vyhláškách uvedeno, že je konfiskován majetek otce Kinského, který byl ale v tu dobu již sedm let po smrti.

"Mému klientovi bylo navíc v té době devět let, takže by úřady musely jednat s jeho zákonným zástupcem, což neučinily. Proto označuji všechna jejich jednání za správní potraty a považuji je za neplatná," podotkl Čapek.

Obhájce Kinského argumentoval, že jeho klient nikdy neztratil československé občanství a o majetek nikdy nepřišel. Podle Blohoně musel okresní soud vycházet z rozhodnutí odvolacího krajského soudu.

"Kinský se nedomáhá restituce. Soud se také v tomto případě vůbec nemohl zabývat tím, zda se Kinští kamarádili s Henleinem, nebo ne. V době, kdy byl majetek zabaven jeho otci, byl podle rozhodnutí již vlastníkem majetku, respektive vlastníkem byl jeho opatrovník. Na základě toho žádal o vydání majetku," vysvětlil Blohoň.

Kinský nechce zpět jen majetek ve východních Čechách, mimo jiné zámek a pozemky v Heřmanově Městci, Chocni nebo rybníky, které vlastní Rybářství Litomyšl. Tento spor sice Kinský loni prohrál, ale odvolal se ke Krajskému soudu v Hradci Králové a nadřízený soud rozsudek zrušil.

Svitavský okresní soud se k němu vrátí po prázdninách. "Podrobnosti v tuto chvíli neznám, vím jen, že advokát Rybářství předložil argumenty, kde se například ptá, kdo je vlastně Kinský, protože není na voličském seznamu Argentiny," podotkl předseda soudu Blohoň.

Získat zpět by mohl i palác Kinských na Staroměstském náměstí, kde nyní sídlí Národní galerie. Spor o něj by měl podle informací místopředsedy Obvodního soudu Prahy 1 Jaromíra Jirsy proběhnout také letos.

František Oldřich Kinský se narodil v roce 1936 Matyldě a Oldřichu Ferdinandovi Kinskému. Podle historických dokumentů se oba v době ohrožení republiky v roce 1938 podíleli na odtržení Sudet a jejich připojení k německé říši.

Kinští jsou staročeským rodem, který má svůj původ na počátku třináctého století a v průběhu dalších let se postupně rozdělil na několik větví. Jednou z nich je i choceňská rodová větev, do níž patří i sedmašedesátiletý František Oldřich Kinský, který žije od čtyř let v Argentině.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz