Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kinský v Děčíně potřetí neuspěl

  11:29aktualizováno  11:29
Děčínský okresní soud zamítl třetí z žalob Františka Kinského. Šlechtic se dožadoval vydání výletního areálu v Rynarticích na Děčínsku. Nemovitosti tak nadále zůstávají majetkem pražské firmy MTT Company. Kinského obhájce se odvolal, ve sporu rozhodne krajský soud v Liberci.

KINSKÉHO SPORY - PŘEHLED

Děčínská soudkyně Jana Havlová již dříve zamítla dvě žaloby Františka Oldřicha Kinského.

Požadoval navrácení loveckého zámečku v Tokáni, který zůstává v držení ministerstva vnitra, a restauraci na Jedlové hoře. Ta nadále patří obci Jiřetín pod Jedlovkou.

Soudkyně Jana Havlová opět poukázala na spornost majetku a s odkazem na Pařížskou dohodu o reparacích z roku 1945 a dekrety prezidenta Edvarda Beneše žalobu zamítla.

Odvolám se, zopakoval Čapek
Zazněl i názor, že dalším důvodem pro zamítnutí žaloby je i skutečnost, že současní majitelé i stát majetek nabyli vydržením. Tedy tak, že jej po dobu více než deseti let v dobré víře užívali.

"Odvolal jsem se dvakrát, odvolám se znovu," komentoval poslední rozhodnutí děčínského soudu Kinského právník Jaroslav Čapek. Argumenty soudkyně považuje za  chabé a věří, že pro svého klienta bývalý rodinný majetek získá zpět. 

Podle Čapka se zmiňovaná dohoda o reparacích na rodinu nevztahuje. "Otec mého klienta nabyl říšského občanství desátého října 1938. Pro případ Československa se ale reparace týkají majetku osob, které občany Německé říše k 29. září stejného roku," říká Čapek.

V pátek se čeká další spor
V pátek má děčínský soud vynést rozsudek ve sporu Kinského s Velvetou Varnsdorf. Šlechtic žádá rybník v Rybništi na Děčínsku.

Ten textilka používá jako zásobárnu vody pro své provozy. Celkem podal Kinský u děčínského soudu čtyřicet žalob. Zatím jen u dvanácti z nich ale jeho právník zaplatil soudní poplatky.

Kvůli údajné špatné finanční situaci svého klienta trvale žijícího v Argentině požádal Čapek soud o prominutí poplatků. "Na takovou žádost má nárok každý, není to nic divného," řekl Jaroslav Čapek k žádosti.

V děčínské oblasti měla Kinského rodina nejvíce majetku. Bývalý českokamenický velkostatek byl totiž největší z celkem šesti držav knížete Ferdinanda Bonaventury Kinského.

Archivářka: Na majetku byly velké dluhy
Ke statku patřily mimo jiné tři pily, dvě cihelny a dva pivovary. Podle informací, které ve vlastivědném časopise uveřejnila archivářka Hana Slavíčková byl ale veškerý majetek rodiny na konci třicátých let zatížen vysokými dluhy. Podle Slavíčkové navíc tehdy nezletilý František Oldřich Kinský majetek nikdy nezískal.

"Pozůstalostní řízení bylo sice zahájeno, ale do konce války nebylo pro vysokou zadluženost ukončeno... Soud podmínil předání majetku inventárním ověřením a zaplacením dlužných daní a odvodů, což se nestalo," napsala Hana Slavíčková v děčínských vlastivědných zprávách.

Kinský vyhrál jen několik sporů
Soudy dosud pravomocně rozhodly jen v pěti sporech. Kinský definitivně získal pozemek v Újezdu u Chocně, polnosti s rybníkem ve Skořenicích, hájenku, rybník, bývalou oboru a park v Bošíně a několik polností a kus lesa v Běstovicích.

Kromě Orlickoústecka uspěl Kinský rovněž na Mělnicku, kde mu soud přiřknul zpět náhrobní kapli ve Veltrusech. Neuspěl naopak v Kladně. Soud mu nepřiznal nárok na desetihektarový pozemek zámku ve Šlapanicích na Kladensku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz