Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kinský podal v Děčíně dvacítku žalob

  17:49aktualizováno  17:49
František Oldřich Kinský zatím majetek na Děčínsku nezískal. Soud kauzu, ve které se domáhá nemovitostí v Jiřetíně pod Jedlovou, odročil na 2. října. Obhajoba nestihla přečíst své důkazy. Kinský podal na Děčínsku na 25 majetkových žalob.

Několik cest, lesní a zemědělské pozemky a především restauraci na Jedlové Hoře. To je majetek, kvůli kterému zažaloval Kinský obec Jiřetín pod Jedlovou.

Majetek byl rodině Kinských zkonfiskován v roce 1945 na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Kinský přes svého advokáta tvrdí, že se tak stalo nezákonně.

Žalobu začal projednávat Okresní soud v Děčíně. Kvůli hodinovému zpoždění Jaroslava Čapka, advokáta Kinského, ale první líčení začalo později a soudkyně Jana Havlová stačila přečíst pouze důkazy, které ji předložil žalobce.

Na dokumenty, které přinesla právní zástupkyně jiřetínské radnice, už nedošlo. "Líčení je odročeno na 2. října, kdy budeme pokračovat ve čtení důkazů," řekla poté Havlová. Jestli se v říjnu podaří spor uzavřít, nedokázala odhadnout.

Kinského obhájce se snaží soud přesvědčit, že jeho klient nikdy o požadovaný majetek nepřišel. Chtěl tím dokázat, že ho obec vlastní neoprávněně.

"Předkládáme doklady, které dokazují, že mu klient řádně majetek zdědil, zároveň ale o něj v roce 1945 nezákonně přišel," prohlásil Čapek.

Marta Hrubešová, advokátka obhajující jiřetínskou radnici, naopak řekla, že odebrání majetku bylo v případě Kinského správné.

"Důkazy jasně dokazují, že František Oldřich Kinský měl německou národnost po rodičích. Majetek mu tedy byl na základě Benešových dekretů odebrán po právu," konstatovala Hrubešová.

Prohraje-li Jiřetín spor o majetek, měl by podle starosty a senátora Josefa Zosera několikamilionovou škodu obci a podnikateli zaplatit stát.

Na Děčínsku Kinského čeká na pětadvacet procesů. Žalovanými nejsou jen radnice některých místních obcí, ale i soukromé společnosti či řadoví občané. Požaduje třeba navrácení zhruba poloviny Národního parku České Švýcarsko.

Děčínský soud nyní začal jednat také o další žalobě Kinského - tentokrát na pražskou společnost MTT, která na Děčínsku vlastní majetek, jež šlechtic také požaduje. Ani toto líčení se nepodařilo uzavřít.

Už počátkem července měla soudkyně Havlová projednat žalobu Kinského na vydání zámečku Tokáň u Jetřichovic. Byla ale nemocná a jednání odložila na 24. září.

Advokát Jaroslav Čapek podal za Kinského u různých soudů 157 žalob, nárokujících majetek za 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli údajné kolaboraci s nacisty.

Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho tehdy nezletilý syn František Oldřich.

Některé ze sporů už Kinský vyhrál. Soud v Ústí nad Orlicí například rozhodl, že potomek šlechtického rodu získá 1,5 hektaru pozemků v Újezdě u Chocně. - více zde

Část politiků se domnívá, že takové rozsudky zpochybňují Benešovy dekrety. - více zde

U kladenského okresního soudu Kinský zatím neuspěl. Jeho právník totiž zřejmě propásl desetiletou lhůtu, po jejímž uplynutí nemůže nový vlastník o nemovitost přijít, pokud ji spravuje v dobré víře, že mu patří. - více zde

"Žalobu, kterou bude projednávat děčínský soud, podal Čapek zhruba měsíc před uplynutím této takzvané vydržecí lhůty," podotkl jiřetínský starosta Josef Zoser.

Jiřetín pod Jedlovou, kde se František Oldřich Kinský domáhá majetku. (Všechna práva vyhrazena Kartografii Praha, a. s. Bez písemného souhlasu je jakákoliv reprodukce mapy i její části zakázána.)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz