Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kinský má miliony, zjistil soud

  14:04aktualizováno  14:04
František Kinský ve většině svých sporů o majetek požádal o prominutí soudních poplatků. Soud přitom zjistil, že vlastní v Argentině byt a dům za 1,8 milionu korun, akcie za půl milionu a má měsíční příjem asi 20 tisíc. V roce 1986 získal 81 milionů prodejem paláce ve Vídni.

Kinský zaplatil soudní poplatky jen u dvanácti ze 46 majetkových žalob na Děčínsku. U ostatních požádal o osvobození od placení z důvodu tíživé finanční situace.

Soudkyně již devatenáct žádostí zamítla s odůvodněním, že Kinského majetkové poměry umožňují poplatky uhradit. O svém rozhodnutí písemně informovala majitele sporných nemovitostí. Součástí dokumentu byl i výčet Kinského majetku.

Podle mluvčího pražského soudu Jana Eliáše nejsou žádosti o osvobození od poplatků v civilním řízení nic neobvyklého. Podle něj se tak děje asi v každém patnáctém až dvacátém případě. Soudní poplatky hradí ten, kdo spor prohraje.

"V případě, že neuspěje ten, kdo je od poplatků osvobozen, hradí soudní výlohy stát," vysvětlil Eliáš.

Právník: Poplatky jdou do statisíců
František Oldřich Kinský v listopadu na soudním jednání v Litoměřicích prohlásil, že neví, proč jeho advokát Jaroslav Čapek poplatky za některé podané žaloby neuhradil. "Je to věc pana Čapka. Není to na můj pokyn," řekl.

Čapek to později vysvětlil. "Jeden milion korun jsou jenom poplatky za zahájení soudních jednání v první instanci," řekl MF DNES. Kopie dokumentů, výpisy z katastrů a ostatní náklady se podle něj pohybují ve statisícových částkách.

Právník je navíc přesvědčen, že stát by měl Kinskému poplatky prominout, protože léta užíval jeho majetek. Požadovat v těchto případech zaplacení soudního poplatku je podle něj nemravné.

Majitelé: Kinský spory zdržuje
Informace o Kinského majetkových poměrech velmi rozzlobily vlastníky sporných nemovitostí na Děčínsku. Řada z nich již od roku 2001, kdy Kinský žaloby podal, nemůže s nemovitostmi nakládat.

"Kdyby poplatky zaplatil, mohl soud již nařídit projednání a možná i rozhodnout. Takhle se zase prodlouží doba, kdy jsem sice majitelem nemovitosti, ale nemohu s ní volně disponovat," řekl jeden z nich, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Josef Doškář z České Kamenice raději zaplatil tři tisíce za Kinského, aby urychlil projednávání žaloby o své tři domy.

Advokát Čapek podal celkem 157 žalob. Někteří odborníci odhadli hodnotu sporného majetku zhruba na 40 miliard korun. Právník tvrdí, že se pohybuje mezi třemi až pěti miliardami.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz