Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kindl z plzeňských práv rozdal další tři tituly, školu už zkoumá státní zástupce

  9:57aktualizováno  18:32
Bývalý proděkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl s kolegy hodnotil v pondělí tři rigorózní práce, které jsou podmínkou pro titul JUDr. Přitom právě Kindl se podílel na plagiátorství, kvůli němuž teď fakultu zkoumá akreditační komise. Školu už prošetřuje státní zastupitelství, potrvá mu to několik měsíců až rok.

O pondělní schůzce tříčlenné komise ve složení Milan Kindl, Daniel Telecký a Ondřej David nad rigorózními pracemi informovaly Lidové noviny.

Exministr spravedlnosti, který je vedením právnické fakulty pověřen, o ničem takovém netušil. "Nechal jsem si zjistit, kdy mají být obhajovány další rigorózní a dizertační práce. Přitom se ukázalo, že na katedře občanského práva došlo k tomuto."

Plzeňské státní zastupitelství dostalo několik podnětů, samo také doplňuje rozsah prověřování o další věci, které postupně vyplouvají na povrch. Podle šéfky zastupitelství Antonie Zelené by se šetření mohlo uzavřít v horizontu měsíců, možná roku.

Zdroj: ČTK
Teď jsou obhajoby rigorózních prací až do odvolání zastaveny. Kvalitu tří prací obhájených v pondělí si Pospíšil nechá přezkoumat. "Poprosím profesora Eliáše, aby si ty tři práce přečetl a řekl, zda jsou v pořádku," řekl listu exministr.

Ve čtvrtek odpoledne plzeňská práva zveřejnila jména lidí, jež v pondělí práce obhajovali. Jedná se o předsedu karlovarského občanského sdružení Mladí duchem a zaměstnance advokátní kanceláře Ronalda Němce (ODS), Marka Šlégla a Davida Petriláka.

Pospíšil zároveň dnes požádal profesora Karla Eliáše, aby všechny tři práce posoudil, zda vyhovují standardům kladeným na kvalifikační práci. Poté by měly být práce zpřístupněny v univerzitní knihovně.  

Seznam plzeňských "rychlostudentů" se rozšiřuje

Akreditační komisi, která právnickou fakultu podrobuje kontrole, kritizuje i to, že více než čtyři stovky studentů získaly magisterské tituly za kratší dobu než čtyři roky. Běžné studium přitom trvá pět let. Problém se zkráceným studiem se týká i některých doktorandů.

Třeba rok a čtvrt trvalo studium zakončené titulem JUDr. Eduardu Brunovi, v jehož kanceláři pracoval jako koncipient Stanislav Gross. Jen osm měsíců se při doktorandském studiu na škole ohřál Jan Kavka. V délce studování ho předhonil plagiátor Ivan Tomažič. Pět měsíců završil opsanou dizertační prací. - čtěte Práva šla vystudovat i za dva měsíce, fakultě hrozí trestní stíhání

Server Aktuálně.cz přišel s dalším "rychlostudentem". Je jím Jan Harangozzo, který je obžalován v kauze zmanipulovaných konkurzů soudce Berky. Podle serveru vystudoval plzeňská práva za dva měsíce. V červnu roku 2005 do školy nastoupil, v srpnu téhož roku studium ukončil. I jeho práce v univerzitní knihovně chybí.

Věční studenti s příchodem Pospíšila dostudovali

Na právech je zároveň zapsáno čtyřicet devět studentů studujících pětiletý magisterský obor přes osm let a čtyři studenti, kteří tříletý obor dělali přes pět let. Škola jim studium ukončí.

Fakulta zároveň zavádí kreditní systém, který je běžný snad na všech vysokých školách. Má mimo jiné zabránit tomu, aby se dalo vystudovat během několika měsíců.

problematická plzeňská práva

"RYCHLOKVAŠKY"

Ivan Tomažič
Již bývalý proděkan fakulty, ve své disertační práci opisoval z cizího textu. Doktorem se stal za pět měsíců.

Eduard Bruna
Obhajoval Jiřího Čunka v jeho korupční kauze, jako koncipient u něj pracoval Stanislav Gross. Bruna získal titul JUDr. za 16 měsíců. Učí na soukromé VŠ v Karlových Varech, která je spojována s právy v Plzni kvůli neprůhlednému přijímání karlovarských bakalářů.

Michal a Monika Mrázkovi
Děti zavražděného Františka Mrázka. Oba studovali rok a půl. Michal odevzdal diplomku jen 15 dní poté, co mu ji škola zadala. Práce ani jednoho není v knihovně.

Jan Kavka
V současnosti učí na Kindlově katedře. Právně zastupuje Klášter premonstrátů na Strahově. Studium mu trvalo jen osm měsíců.

CHYBĚJÍCÍ PRÁCE

Stanislav Gross
V roce 2004 udělal na škole doktorát. Vedení školy dodnes odmítá zveřejnit text Grossovy práce. Elektronický systém školy bývalého studenta Grosse vůbec nenajde.

Jan Brázda
Dřív prorektor policejní akademie, dnes pracovník ministerstva vnitra. Tvrdí, že disertační práci odevzdal, ale v knihovně školy není.

Ondřej David
Bývalý člen vedení Karlovarského vzdělávacího institutu, pod který patří karlovarská VŠ. Také jeho práce ve škole chybí.

Ivana Řápková
Primátorka Chomutova, která si nepamatuje ani jednoho z přednášejících, ani oponenta nebo vedoucího své diplomové práce. Její diplomka v univerzitní knihovně chybí.

Do knihovny nebylo nikdy odevzdáno devět prací, čtyři z nich byly obhájeny před rokem 2006, směrnice nařizující práce zakládat platí až od 1. 1. 2006.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz