Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kindl je chytrý a vnímavý člověk, říká Řápková o bývalém proděkanovi

  18:33aktualizováno  18:33
Ivana Řápková je osm let chomutovskou primátorkou, která si získala popularitu i nepřízeň svým rázným postupem proti neplatičům. Je dvojkou na kandidátce ODS v Ústeckém kraji. A také čelí spekulacím, že neoprávněné získala titul na plzeňských právech. "Je to zpolitizovaná fraška," brání se Řápková.

Kolik byste vsadila na to, že si udržíte magisterský titul z plzeňské právnické fakulty?
Nemusím sázet. Doufám, že žijeme v právním státě a celá kauza se ukončí.

Už s vámi zahájila škola avizované správní řízení?
Ne. Překvapivě žádná komunikace mezi mnou a školou neprobíhá. Vypadá to, že škola komunikuje s médii. Když kauza loni před plánovanými volbami vypukla, někdy v září, dojela jsem sama za rektorem a jemu a ještě nějaké komisi jsem přivezla všechny dokumenty, které prokazují, že jsem studovala.

Jaké dokumenty?
Diplom, přílohu diplomu, která obsahuje seznam všech zkoušek, a pracovní verzi diplomové práce. Taky potvrzení o přijetí ke studiu.

Také doklady o předchozím studiu?
Myslíte o mém studiu na Vysoké škole ekonomické? To ne, to je vůbec nezajímá.

Tak to je nepochopitelné, proč potom byla komise v médiích na adresu vaší studijní dokumentace citována takto: "Individuální studijní plán doložen jen v ročníku 2000/01, nedoloženo předchozí studium, neexistující vyhlášky o ustanovení komise u závěrečných zkoušek, nečitelné podpisy pedagogů."
Co komise takzvaně odhalila, není můj problém. Já předložila všechno, škola do dnešního dne nic, co by dokazovalo, že tomu bylo jinak.

Máte pocit, že případné správní řízení proběhne objektivně, nebo už předem příslušnou komisi podezíráte ze zaujatosti?
Já už té komisi prostě nevěřím. Je to celé zpolitizovaná fraška. Proti mně veřejně mluvili lidé, kteří si potřebovali vyřídit účty, já jsem se jim na to zřejmě hodila.

Když to skončí verdiktem odebrat titul, bude vaše reakce jaká?
Už jednu žalobu na školu jsem podala za nactiutrhání, protože škola mne osočovala z něčeho, co není pravda. To byly ty výroky jednotlivých vyučujících. Takže bych podala jen další žalobu, víc nemůžu.

Kdo je Ivana Řápková

Narodila se 30. září 1966, vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a plzeňská práva.

O jejím studiu v Plzni však existují pochybnosti – Řápkové diplomová práce není v univerzitní knihovně, nikdo neviděl její index a sama navíc přiznala, že si nevybavuje jména svých učitelů ani vedoucího diplomky.

Řápková se v roce 2002 stala chomutovskou starostkou, později primátorkou. V úřadě postupovala velmi tvrdě vůči dlužníkům, například na ně nasadila exekutory v momentě, kdy si neplatiči vyzvedávali sociální dávky.

Nyní je na druhém místě kandidátky ODS do Sněmovny v Ústeckém kraji. Ivana Řápková má dvě dcery.

Kojoti narazili, kočka je šikovná – tak komentoval senátor ODS Kubera váš boj s plzeňskou fakultou. Kdo přesně jsou ti kojoti, kteří po vás šli nebo jdou?
Nechci se k tomu vyjadřovat. Ale mám indicie, že se patnáctého května kauza znovu otevře. Kvůli volbám, pochopitelně.

Jak si vysvětlujete, že děkan Pospíšil, váš spolustraník, se nijak neangažuje, aby vás očistil?
Je to jeho věc. Třeba nechce být nařčen, že jedná politicky. Ještě něco: škola plná právníků, která se veřejně vyjadřuje k věcem, pro které nemá důkazy a obviňuje, to nevoní dobře.

Ale to jde i za panem děkanem, ne?
Nechci mluvit jen o děkanovi, protože to dělají i další významné osobnosti školy. A nebudu je jmenovat, protože kdykoliv jsem to udělala, vrátil se mi dost ostrý protiúder. Škola vyráběla ze dne na den další a další "důkazy" proti mně.

Spiklenecké centrum proti vám přímo na škole a s politickým podtextem?
Já říkám skupina lidí na škole. Někdo odešel, někdo zůstal. A ti, kdo zůstali, chtějí za každou cenu ukázat, že školu očistili. Ale je to pravda? Očistili?

To se ptáte vy mě?
Spousta důkazů se ztratila. Ztratily se třeba všechny údaje o přijímacích řízeních. Až pod novým vedením. Dělá to celá skupina lidí. Rozhoduje akademický senát. Na škole panuje atmosféra strachu.

Jak to všechno víte?
Z e-mailů od studentů a některých pedagogů.

Anonymních?
V takové atmosféře se nikdo nebude podepisovat. Nikdo neví, jak rychle může skončit.

chomutovská primátorka Ivana Řápková

Chomutovská primátorka Ivana Řápková

Připadá vám košer odvolávat se na anonymy?
Udělala jsem to jednou a pod velkým tlakem: ti lidé opravdu vyráběli proti mně důkazy. Najednou se našel po deseti letech nějaký notýsek, který měl něco dokazovat. Pak se našel další notýsek, že si někdo šel koupit noviny nebo co. Kdyby to nebyla tak vážná situace, musela bych se smát.

Nikdo se nebude smát. Bylo těžké udržet se jako dvojka na ústecké kandidátce po vypuknutí aféry?
Ne. Regionální členové ODS stáli za mnou, všeobecná podpora se projevila i na regionálním sněmu ODS. Bylo to milé překvapení, po těch ranách, jaké jsem dostávala, to byl balzám.

Čím si vysvětlujete, že si v tak machistické straně nikdo nepřihodil polínko?
Myslím, že své sehrála taky podpora veřejnosti. Když jsem potkávala ty billboardy o tom, jak sháním spolužáky, nebo když jsem si povídala s dcerami, na které to mělo obrovský dopad, říkala jsem si asi tisíckrát, že to nemám zapotřebí. Jenže pak vám dojde, že o to asi šlo. Abych to neměla zapotřebí. A že jim tu radost udělat nechci.

Pořád nevíme komu, ale zkusme říct aspoň proč?
Moc rychle jsem vystřelila nahoru. Pod peticí na moji podporu bylo během několika dnů sto šedesát tisíc podpisů. A tím jsem se stala konkurencí.

Jaký je Milan Kindl člověk?
Chytrý, vnímavý. Příliš často jsme se nestýkali.

I na něj to ušili?
Problémy na té škole evidentně byly. Ale proč byli vystrkáni jen někteří z těch, kteří za to mohli? Jestli ta škola má řádně fungovat, mělo by se to vzít z gruntu. Rozhodně nelze teď říct, že ta škola je vyčištěná.

A ti, co s máslem na hlavě zůstali, teď ze strachu proti vám jedou? Myslím, že jednoznačně. Studovala jsem pět let řádně, stejně se mé jméno pořád dokola objevuje s kupou lží. Nikdo nenapíše, že už jsem jednu vysokou školu měla, nepotřebovala jsem titul, měla jsem ho. Na práva jsem šla, protože jsem chtěla dělat správkyni konkurzní podstaty.

Je pravda, že jste se v roce 2002 stala správkyní konkurzní podstaty jedné liberecké firmy z rozhodnutí soudce Berky?
Ano. Ale já ho vůbec neznala a neznám. Soudce Berka spravoval rejstřík správců konkurzní podstaty pro oblast Chomutovsko – Mostecko a z toho rejstříku vybíral. Za tu dvouletou práci jsem získala padesát tisíc korun. A Berka si mě vybral naslepo.

Jiný konkurz vám z rozhodnutí Berky přidělen nebyl?
Ne.

chomutovská primátorka Ivana Řápková

Chomutovská primátorka Ivana Řápková

Nazvala byste svůj boj s neplatiči úspěšným?
Jednoznačně. Snížil se počet přestupků, téměř jsme vymýtili pouliční prostituci. Vybrali jsme zhruba tři miliony dlužných korun. A činnost exekutora ještě není zúčtována.

Tam bude jádro pudla, protože ten od vás žádá těch milionů osm, je to tak?
Město má zákonnou povinnost využít všech nástrojů, tedy i soudem najatého exekutora. To jsme udělali. A pokud exekutor udělá několik kliček – ten zákon je naprosto špatný – tak je možné, že si vyúčtuje své náklady, aniž by tu částku vymohl. Tu částku ale v každém případě zaplatí dlužník.

Ale nejprve to ten exekutor má šanci vydobýt na vás, ne?
Takový je bohužel zákon.

A až to vydobude a vy mu zaplatíte osm milionů, tak to nevypadá na příliš rentabilní podnik.
Nejde to takhle brát. Protože exekutor může peníze vydobývat ještě deset let a v příjmech je nemáte. Zároveň mezi těmi už vybranými třemi miliony není to, co exekutor vybral, protože nám to ještě neřekl, to jsme vybrali my jako město s vlastním týmem.

To je vážně zvláštní situace: vy nevíte, kolik vám vybral, ale víte, že chce od vás osm milionů.
Protože má tzv. rozjeto tisíc dvě stě soudních sporů, a proto je to tak vysoká částka. Odpovídá to zákonu. Špatný zákon mu dává šanci tohle chtít a zároveň špatný zákon mi přikazuje si ho najmout. Ale připomínám, že ty peníze zaplatí nakonec dlužník.

Aha. Takže od těch lidí, od kterých vymáháte třeba pět stovek na prošlé pokutě, budete chtít dohromady navíc osm milionů?
Ano a oni už to vědí. Exekutor jim předal exekuční výměr a v něm mají uvedeny i dopočítané exekuční náklady.

A na jejich vymáhání si najmete dalšího exekutora?
Ne, ty vymáhá tento exekutor. Pokud nevymůže, musíme ho zálohovat. A pak to vymůžeme sami. Nejsme jediné město, které využilo exekutora, který nic neudělal, exekuce skončil a vyžadoval zaplacení nákladů. A města platila.

Čím si vysvětlujete, že vaši stížnost na exekutora exekutorská komora i ministerstvo spravedlnosti odmítly?
Chtěli jsme, aby oni případ prošetřili. Neučinili tak. Požádala jsem je znovu. Mimochodem komické je, že exekutor, jehož postup jsme chtěli nechat prošetřit, je sám členem orgánu exekutorské komory, která stížnost řeší. Nezbylo nám tedy nic jiného než proti postupu exekutora podat žalobu na krajský soud. Víte, když se něco nepovede, všichni křičí: Za to může Řápková. Nikdo neřekne, že za to může špatný zákon. Zákony měnit nemohu. Zatím.

OČIMA BARBORY TACHECÍ

Buď je to profesionální hráčka pokeru, nebo nemá nervy. Protože kdykoliv jí zkusíte na ně zabrnkat, nic se nestane. Nehne brvou a v naprostém klidu reaguje. Dámy a pánové, kdo z vás to dokáže? Denně míjet billboardy se svou tváří a nápisem "hledám spolužáky", držet si úsměv a přijít na rozhovor do novin?

Už politici jedné strany s ambicí na vítězství ve volbách nám ukázali, jak jednoduché je prostě na otázky neodpovídat a rozhovory neposkytovat.

O to víc si cením těch, kterým tato nejjednodušší cesta nevoní. Bez ohledu na to, co se o nich píše na billboardech. Při cestě do garáže jsem naťukla téma sexy muži v politice. Jsou-li tam vůbec, jsem se nedozvěděla, ale jedno prohlásila chomutovská primátorka docela zřetelně: O politických velikánech v masokombinátu se mi rozhodně nezdá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz